ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


CENTRUM PRASOWE

Pracownicy Energi nagrodzeni przez premiera
08.05.2013r. 13:05

Pracownicy Grupy Energa zostali dziś nagrodzeni przez premiera za wybitne osiągnięcia naukowo-techniczne. Wspólnie z naukowcami w zespole pod kierownictwem prof. Jana Kicińskiego z Instytutu Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku wdrażają w Żychlinie koncepcję gminy samowystarczalnej energetycznie. Wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystości w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Piotr Litwin, wiceprezes spółki Energa Invest, podmiotu odpowiedzialnego za prowadzenie inwestycji w Grupie Energa oraz Marek Laskowski, Kierownik Zespołu ds. Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Energa SA należą do ośmioosobowego zespołu nagrodzonego za innowacyjną technologię wytwarzania ciepła i energii elektrycznej w gminach. Związani z Grupą Energa od jej powstania, w swojej pracy skupiają się aktualnie m.in. na rozwijaniu technologii wytwarzania paliw i energii z biomasy oraz odpadów rolniczych. W nagrodzonym zespole odpowiadają za budowę innowacyjnych instalacji.

Konsorcjum Instytutu Maszyn Przepływowych PAN i Grupy Energa zaowocowało niespotykaną na taką skalę współpracą nauki i przemysłu. Opracowana przez zespół koncepcja pozwala na taką modernizację i rozbudowę istniejących małych ciepłowni, by optymalnie wykorzystać lokalne warunki i dostępne surowce na danym terenie. Zaangażowanie w projekt naukowców i przedstawicieli Energi, pozwoliło na najlepsze wsparcie naukowe oraz przede wszystkim praktyczne wykorzystanie efektów badań.

Zespół pod kierownictwem prof. Kicińskiego na przykładzie Żychlina (woj. łódzkie) pokazuje jak w praktyce wdrożyć taki projekt. Prace prowadzone są w ciepłowni należącej do Grupy Energa. Typowa gminna siłownia o przestarzałej instalacji jest modernizowana zgodnie z wypracowaną koncepcją. Obiekt po modernizacji będzie korzystać z kilku niezależnych modułów, które z różnych paliw elastycznie wytwarzają energię. Dostarczać będą energię dostosowaną do aktualnej sytuacji regionu w zależności od tego, czy potrzeba jest więcej energii cieplnej (zimą) czy elektrycznej (latem). Rozwiązania bazują m.in. na lokalnych odnawialnych źródłach energii jak biomasa i biogaz oraz źródłach niskoemisyjnych zasilanych gazem ziemnym. Specjalnie dla tej koncepcji zespół opracował innowacyjne w Europie technologię, obejmujące np. wielopaliwowy kocioł biomasowy. Instalacja jest przystosowana do integracji z inteligentną siecią (tzw. Smart Grid), a dodatkowo spełnia wszystkie wymogi jakie stawia Unia Europejska w kwestii emisji gazów do 2020 roku.

Zespół szacuje, że podobne prace można przeprowadzić w ponad 300 podobnych niewielkich ciepłowniach w całej Polsce. Korzyści potencjalnym szerszym wdrożeniu to oszczędności - m.in. nie będzie bowiem marnowana energia cieplna, której latem jest zbyt dużo. Równie ważnym osiągnięciem może być znaczące ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w Polsce. Wdrażając i rozwijając koncepcję na szerszą skalę realne jest w przyszłości stworzenie samowystarczalnych regionów energetycznych opartych na niskoemisyjnej energii odnawialnej.

Powszechne wprowadzenie proponowanych rozwiązań może dać Polsce szansę na znalezienie się w światowej czołówce państw, które rozwijają bezemisyjne i energetycznie samowystarczalne gminy, wioski, osiedla, a nawet całe miasta. Takie inicjatywy można obserwować w Austrii, Szwecji, Kanadzie i Chinach. Dzięki nagrodzonym badaniom i nowym technologiom Polska może wyznaczać nowe drogi tego rozwoju, stosując własne unikalne rozwiązania.
Energa

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: xc 08.05.2013r. 15:18
jakby premier był z Poznania to pewnie Enei byliby wybitni:)a tak to tylko w Trójmieście kwiat intelektualny
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: lisek 10.05.2013r. 13:15
Znajomym królika to i nagroda od czasu do czasu wpadnie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: libre 10.05.2013r. 13:21
A budowę stadionu Arena w Gdańsku to nie Energa, a PGE sponsorowało. Znajomego sie nie wystawia, a za-drogi, jak... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE