ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


CENTRUM PRASOWE

Komin EC Szombierki rozbłyśnie na podobieństwo latarni morskiej
22.10.2019r. 16:07

Instalacja pod nazwą Latarnia ma powstać na jednym z trzech kominów monumentalnej Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu. Projekt, zaproponowany przez śląskiego architekta Przema Łukasika, ma być formą apelu o ochronę postindustrialnego dziedzictwa.
Instalacja, której wizualizacje nasuwają skojarzenia ze światłem latarni morskiej, powstanie w ramach akcji "Obiekty Niemożliwe", do której zaproszono trzech znanych architektów. We Wrocławiu 11 października br. powstała instalacja Jerzego Łątki, a 18 października w Krakowie odbył się wernisaż projektu prof. Dariusza Kozłowskiego.

Jak poinformowała PAP we wtorek Monika Polewska, rzeczniczka medialnej grupy ZPR, której jeden z tytułów stoi za inicjatywą, inauguracja Obiektu Niemożliwego w Bytomiu odbędzie się 25 października wieczorem w bytomskim Teatrze Rozbark.

"Przemo Łukasik przygotował projekt, polegający na oświetleniu jednego z kominów zabytkowej i symbolicznej dla Bytomia Elektrociepłowni Szombierki. Architekt, znany z walki o zachowanie postindustrialnego dziedzictwa, stworzy świetlną instalację, która stanowić ma symboliczne wołanie o ratunek dla wyludniającego się Bytomia" - wskazała Polewska.

Przypomniała, że Łukasik jest autorem m.in. Bolko-Loftu - domu jednorodzinnego, w którym mieszka, będącego adaptacją dawnej kopalnianej lampiarni. Jest też współzałożycielem pracowni Medusa Group, której wybrane realizacje to wnętrza stołecznej hali Koszyki czy budynek Akademia High School w Warszawie.

W Katowicach Medusa Group zaprojektowała m.in. kompleks dwóch biurowców KTW przy Spodku (niższy już stoi, budowa wyższego właśnie się rozpoczęła). Pracownia przygotowała też projekt osiedla prywatnego inwestora w pobliżu Muzeum Śląskiego, którego siedziba wykorzystuje zabytkowe obiekty dawnej kopalni Katowice. Projekt ten, wobec jego skali, wzbudził obawy części miejscowych środowisk o naruszenie krajobrazu miejsca.

Kompleks elektrociepłowni w bytomskiej dzielnicy Szombierki zbudowano w 1920 r. Jego projektantami byli kuzynowie Zillmann, twórcy m.in. zabytkowego osiedla robotniczego Nikiszowiec w Katowicach. Architektura inspirowana jest średniowiecznymi zamkami pruskimi - obiekt ma potężne ceglane mury, strzeliste okna i wewnętrzny dziedziniec oraz charakterystyczne trzy 120-metrowe kominy i wieżę zegarową.

Ze względu na architekturę i klimat, EC Szombierki z wygaszaną stopniowo produkcją przez pewien czas wykorzystywano do organizowania różnych imprez. W październiku 2016 r. zabytek, w którym zakończono już produkcję, kupiła od ówczesnego właściciela, koncernu Fortum, wskazana przez bytomski samorząd spółka Rezonator.

Spółka planowała utworzenie w tym jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów poprzemysłowych na Górnym Śląsku, kulturalnego centrum rozrywki. Przygotowała m.in. unijny projekt zabezpieczenia kompleksu za 21,8 mln zł, do którego pozyskała 13,8 mln zł dofinansowania, jednak nie podjęła jego realizacji

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE