ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


CENTRUM PRASOWE

Ochrona środowiska głównym tematem XIX Kongresu Gmin Wiejskich
18.09.2019r. 14:41

Z udziałem ministra środowiska Henryka Kowalczyka i ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego zainaugurowano w środę XIX Kongres Gmin Wiejskich. Głównym tematem dwudniowych obrad w Ossie (Łódzkie) będzie ochrona środowiska na obszarach wiejskich.
"Dzisiaj i jutro mam nadzieję będziemy rozwiązywać problemy, przed którymi stoimy. Problemy, które są przed samorządowcami są niełatwe, bo to wójtowie i burmistrzowie stoją na tej pierwszej linii frontu. Do nich zgłaszane są wszystkie problemy, nawet jeśli leżą one gestii powiatu, województwa, czy nawet rządu" - powiedział otwierając spotkanie minister Kowalczyk, który objął honorowym patronatem tegoroczną edycję wydarzenia.

Szef resortu środowiska mówiąc o ochronie środowiska, która jest głównym zagadnieniem kongresu podkreślił, że to obecnie temat numer jeden, który - jak zaznaczył - wynika z wyzwań oraz problemów, przed którymi stają samorządowcy.

Minister Kowalczyk wskazał m.in. na potrzebę rozwiązania kłopotów gmin w temacie gospodarki odpadami, zlikwidowania monopolu na tym rynku i dawania samorządom odpowiednich narzędzi oraz wsparcia finansowego.

"Chcemy wprowadzić zasadę, że to wprowadzający odpady na rynek płaci. Celem ministerstwa środowiska jest, żeby to nie samorządy i ich mieszkańcy płacili za odpady, ale ci, którzy wprowadzają je na rynek. Mam nadzieję, że ten system uda się wdrożyć już w przyszłym roku. Liczę na to, że w czasie naszego roboczego spotkania spróbujemy przedyskutować te nasze pomysły" - zapewnił Kowalczyk, dodając, że jego marzeniem jest, by do selektywnie zebranych odpadów gmina nie dokładała złotówki.

Dodał, że kolejne wyzwanie stojące przed gminami to poprawa jakości powietrza, w czym pomaga rządowy program "Czyste powietrze". Kowalczyk zachęcał samorządowców do większego zaangażowania w przekonywanie mieszkańców z tej formy rządowego wsparcia. Minister ocenił również, że wprowadzony przez rząd PiS Fundusz Dróg Samorządowych spowoduje bum inwestycyjny na obszarach wiejskich. Przyznał także, że ustawa o dochodach jednostek samorządowych jest "dość przestarzała", jak na obecne czasy i wymaga korekty.

"Tych tematów jest rzeczywiście bardzo dużo. Chciałbym, żeby środowisko było tym elementem, który wspiera samorządy gminne, a nie jest dla niego uciążliwością. Dlatego, że ochrona przyrody, gospodarka odpadami, gospodarka wodno-kanalizacyjna itd. to podstawowy cel działalności samorządu. (...) Stąd myślę, że wiele rzeczy wypracujemy podczas kongresu. Chciałbym, żeby wszystkie rozwiązania, które proponujemy w sferze rządowej były bardzo mocno skonsultowane. Nic o samorządach, bez samorządach" - podsumował szef resortu środowiska.

Obecny na kongresie minister rolnictwa i rozwoju wsi zapewnił m.in., że obszary wiejskie są "niekwestionowanym priorytetem w polityce PiS".

"To my odeszliśmy od chorej i szkodliwej dla obszarów wiejskich koncepcji rozwoju polaryzacyjno-dyfuzyjnego, która skazywała obszary wiejskie na klęskę, zapomnienie i niedoinwestowanie, bo środki miały trafić do dziewięciu polskich metropolii. A dopiero bogactwo tam powstałe miało się na zasadzie dyfuzji rozlać po obszarach wiejskich. Ta koncepcja nie sprawdziła się nigdzie na świecie" - mówił Ardanowski.

Tłumaczył, że obecnie rządzący są za zrównoważonym rozwojem, czyli takim, "w którym sprawne i sprawiedliwe państwo dzieli swoje dochody tak, żeby trafiały do wszystkich Polaków, niezależnie od tego, czy zdecydują się mieszkać w centrum Warszawy, czy u mnie we wsi". "Właśnie taka koncepcja zrównoważonego rozwoju jest realizowana" - podkreślił.

Ardanowski zwracał również uwagę, że w koncepcji rozwoju państwa coraz istotniejszą rolę pełni rolnictwo, a także na to, że to gmina ma być reprezentantem państwa w "lepszym, mądrzejszym, bardziej efektywnym" wykorzystywania środków publicznych.

"Pomoc dla obszarów wiejskich jest możliwa wtedy, jeżeli naturalnym partnerem w rozwiązywaniu konfliktów, różnych problemów, których myślę będzie w następnych latach również wiele jest współpraca między rządem i samorządem" - oświadczył minister rolnictwa.

Zapowiedział, że od przyszłego tygodnia ruszy program nawodnień w gospodarstwach rolnych, na który przeznaczono ok. 500 mln zł, co ma zapewnić stabilność zbiorów. Dodał, że uruchomiono już program "Agro energia" dofinansowujący instalacje odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach i zakładach przetwórstwa rolno-spożywczych, zbiórki odpadów foliowych i plastikowych z gospodarstwa oraz zwiększono o 100 mln zł na rozbiórkę materiałów budowlanych z azbestem.

W XIX Kongresie Gmin Wiejskich bierze udział ponad 500 samorządowców z całego kraju. Spotkanie - jak zaznaczyli organizatorzy - jest okazją do dyskusji o aktualnej sytuacji gmin oraz przedstawienia rozwiązań ich problemów.

Przewodniczący będącego organizatorem kongresu Związku Gmin Wiejskich, Krzysztof Iwaniuk podkreślił, że obszary wiejskie stanowią 93 proc. terenu Polski i mieszka na nich ponad połowa Polaków. Wskazał, że bez samorządu gminnego nie będzie zrównoważonego rozwoju kraju, a - jak przyznał - gminy z niewielkimi budżetami mają coraz więcej problemów i potrzeb.

Jak wyliczył, aby odbudować zapóźnienia cywilizacyjne potrzeba jeszcze 168 mld zł na infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, 50 mld zł w lepsze funkcjonowanie transportu publicznego, 94 mld zł na infrastrukturę dróg wojewódzkich i 100 mld zł na drogi lokalne oraz 50 mld zł na gospodarkę odpadami.

Iwaniuk zaznaczył m.in., że potrzebna jest nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, ponieważ - jak tłumaczył - nie da się rozmawiać o stojących przed gminami wiejskimi wyzwaniach bez pieniędzy. Zaapelował również o zmianę finansowania zdań oświatowych, zwracając uwagę, że ostatnia podwyżka płac w tym obszarze postawiła wiele gmin w bardzo trudnej sytuacji finansowej.

Wśród głównych tematów wystąpień, debat oraz paneli dyskusyjnych z udziałem ekspertów oraz przedstawicieli ministerstw i instytucji rządowych znalazły się: odnawialne źródła energii, aktualne i planowane programy wspierające finansowo ochronę środowiska (m.in. "Czyste powietrze"), gospodarka wodno-ściekowa, ochrona wód (m.in. przeciwdziałanie suszy i powodziom, retencji) oraz gospodarka odpadami komunalnymi. Kongres zakończy się w czwartek.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE