ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


CENTRUM PRASOWE

Veolia Energia Warszawa wzięła udział w debacie "Przyszłość kogeneracji w Polsce w kontekście unijnej polityki klimatycznej"
13.07.2015r. 12:17

Redakcja dziennika „Rzeczpospolita” zorganizowała 26 czerwca br. debatę „Przyszłość kogeneracji w Polsce w kontekście unijnej polityki klimatycznej". Wzięli w niej udział przedstawiciele czołowych firm energetycznych działających w Polsce – m.in. Veolii Energia Warszawa S.A., PGNiG Termika, EDF Polska oraz przedstawiciele Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, Ministerstwa Gospodarki i Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.
Dyskusja dotyczyła zagadnień związanych z systemem wsparcia, bez którego, zdaniem uczestników debaty, decyzje o inwestycjach są znacznie utrudnione. Brak systemu wsparcia blokuje rozwój kogeneracji w Polsce – zgodnie stwierdzili uczestnicy debaty. Zwiększenie udziału w polskim miksie energetycznym energii produkowanej w skojarzeniu wymaga przede wszystkim stworzenia przez władze jednolitych i stabilnych zasad, według których zdefiniowane byłyby dalsze działania inwestycyjne w ramach realizacji założeń regulacji polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej do 2030r.

Taki moduł wsparcia miałby docelowo wspierać efektywność w zarządzaniu energetyką w oparciu o kogeneracyjną produkcję ciepła i energii elektrycznej, tak istotnej w regulacjach unijnych z uwagi na planowe zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Krytyczne podejście Komisji Europejskiej do systemu certyfikatów, ze sprzedaży których elektrociepłownie mogą czerpać zyski w zależności od wykorzystywanego paliwa, skłania firmy działające na polskim rynku energetycznym do przygotowywania własnych projektów i pomysłów ustaw.

Jak podkreślił Jacky Lacombe, Prezes Zarządu Veolii Energii Warszawa S.A., obecność złóż węgla w Polsce i potencjał w postaci rozbudowanych sieci ciepłowniczych pozwala optymistycznie patrzeć na dynamiczną przyszłość energetyczną Polski. Wg Prezesa Lacombe’a, ogromnym potencjałem i atutem polskiego rynku energii jest możliwość zaoszczędzenia 25-30% emisji CO2, dzięki produkcji aż jednej trzeciej potrzeb energii w Polsce w procesie kogeneracji.
Veolia Energia

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE