ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Czescy naukowcy opracowują projekt ciepłowni jądrowej
08.04.2021r. 15:00

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Zespół naukowców z Czech opracował radykalne rozwiązanie polegające na ogrzewaniu miast za pomocą zużytych zestawów paliwa jądrowego, które, jak mówią, jest opłacalne i bardziej ekologiczne niż gaz ziemny.
Ponieważ UE odchodzi od węgla, wielu jest zainteresowanych tym pomysłem.

Prawie każde większe miasto w Czechach posiada system elektrociepłowni, które są zasilane głównie węglem. Jednak, w miarę jak Unia Europejska stopniowo odchodzi od węgla jako źródła energii, miasta te pilnie poszukują paliw alternatywnych. Chociaż przejście z węgla na gaz ziemny jest technologicznie możliwe, w rezultacie dostarczane ciepło będzie prawdopodobnie znacznie droższe.

Naukowcy z Politechniki Czeskiej w Pradze i Uniwersytetu Zachodnia Bohemia w Pilźnie opracowali innowacyjne rozwiązanie: 'Teplator', system wykorzystujący do podgrzewania wody ciepło rozpadu promieniotwórczego, wytwarzane przez wypalone pręty paliwowe z reaktorów jądrowych. Zespół kierowany przez Radka Skodę uzyskał już patent na koncepcję i projekt tego, co według niego jest bardzo opłacalną alternatywą dla elektrowni węglowych i gazowych.

Skoda z Politechniki Czeskiej powiedział DW, że projekt jest szczególnie godny uwagi, ponieważ umożliwia elektrowniom wytwarzanie ciepła z elementów wypalonego paliwa, które w przeciwnym razie musiałyby być przechowywane i chłodzone dużym kosztem przez wiele lat.

"Byłoby możliwe ogrzanie wszystkich dużych czeskich miast tylko z rezerw wypalonego paliwa, które są już dostępne w Czechach" - powiedział Skoda. "Rodzaj wypalonego paliwa, do którego zaprojektowano Teplator, jest używany nie tylko w czeskich elektrowniach jądrowych, ale także, na przykład, w zamkniętej elektrowni jądrowej Greifswald we wschodnich Niemczech. Wypalone paliwo można wykorzystać w naszym Teplatorze do ogrzewania Lipska lub Halle". Powiedział, że można to zrobić za około połowę kosztów elektrowni gazowej.

Skoda wyjaśnił, że Teplator byłby podobny pod względem wielkości do "mini" jądrowych reaktorów badawczych działających już w głównych miastach europejskich, takich jak Wiedeń, Praga i Monachium, ale znacznie prostszy pod względem technologii i konstrukcji, ponieważ generowałby "tylko" ciepło. "Główny problem z tymi małymi reaktorami jądrowymi polega na tym, że wytwarzają one energię elektryczną, podobnie jak większe elektrownie jądrowe, a to jest bardzo kosztowne" - powiedział.

Duże zainteresowanie w Europie

Najprostsza wersja Teplatora została zaprojektowana do pracy przy normalnym ciśnieniu atmosferycznym i temperaturze 100 stopni Celsjusza (212 Fahrenheita), co wymaga mniej skomplikowanych rozwiązań technicznych i materiałów.

Skoda wyjaśnił, że wraz z przejściem UE na czystsze energie, koncepcja wzbudziła duże zainteresowanie. Powiedział, że prawie wszystkie czeskie przedsiębiorstwa energetyczne z oddziałem ciepłowniczym są otwarte na dalsze zgłębianie tego pomysłu.

"Jesteśmy obecnie w trakcie konkretnych negocjacji. Odbyliśmy również spotkania w Helsinkach, gdzie władze rozważają przebudowę wielkoskalowego systemu centralnego ogrzewania w mieście" - powiedział.
Projekt Teplatora wciąż czeka na odpowiednie pozwolenia, ale zespół szuka już miejsca na budowę pierwszego zakładu. "Jesteśmy zaskoczeni pozytywną reakcją" - powiedział Skoda. "Wynika to prawdopodobnie z faktu, że akceptacja energetyki jądrowej w Czechach jest dość wysoka" - powiedział.

Czesi mają mniejsze opory przed energią jądrową

W przeciwieństwie do Niemiec i Austrii, w Czechach rzeczywiście występuje bardzo mały opór wobec energii jądrowej. Wszystkie partie obecnie reprezentowane w parlamencie, nawet Piraci należący do Zielonych - Europejskiego Wolnego Przymierza w Parlamencie Europejskim, opowiadają się za budową większej liczby reaktorów jądrowych. Jedynie Czeska Partia Zielonych jest przeciwna energii jądrowej, ale ma bardzo małe wpływy i w sondażach konsekwentnie uzyskuje poparcie na poziomie około 2 lub 3%.

Rzecznik Czeskiej Partii Zielonych, Petr Kučera powiedział jednak, że z Teplatorem związane są dwa problemy. "Po pierwsze, jest to nowa technologia, w przypadku której nie ma doświadczenia w jej obsłudze" - powiedział. "Innym problemem może być decentralizacja wykorzystania niebezpiecznych materiałów jądrowych. Zamiast obecnych dwóch elektrowni jądrowych mogłyby one znajdować się w kilkudziesięciu miejscach na terenie całej Republiki Czeskiej".

Skoda ma jednak nadzieję, że pierwszy Teplator w Czechach będzie gotowy do działania do 2028 roku. Obawia się jednak, że przekonanie innych krajów UE, w których energetyka jądrowa jest mniej popularna, zajmie więcej czasu.

Evzen Tosenovsky, europejski poseł z konserwatywnej Obywatelskiej Partii Demokratycznej w Czechach, powiedział DW, że będzie promować przyszłościowy projekt w Brukseli.

"To bardzo ciekawe rozwiązanie. Zaletą zasobów jądrowych, w przeciwieństwie do gazu, jest to, że są bezemisyjne" - powiedział, dodając, że gospodarka oparta wyłącznie na odnawialnych źródłach energii również wiąże się z ryzykiem.

"Co więcej, gaz czyni nas bardziej zależnymi od Rosji. Przeciwnicy energetyki jądrowej w UE nie mogą po prostu zignorować tego argumentu".

Czytaj również:
Deutsche Welle , CIRE.PL

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE