ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Małopolskie: rada gminy Zabierzów przyjęła rezolucję ws. zakazu używania pieców na węgiel
26.03.2021r. 13:25

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Rada gminy Zabierzów k. Krakowa przyjęła w piątek rezolucję skierowaną do marszałka województwa małopolskiego, dotyczącą wprowadzenia zakazu używania pieców do spalania węgla na terenie całej gminy. Zakaz miałby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2029 r.
Przyjęta rezolucja jest prośbą skierowaną do marszałka Małopolski, aby zarząd województwa przedstawił sejmikowi projekt uchwały w sprawie zakazu montażu i eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie węgla. Za przyjęciem rezolucji głosowało 19 radnych Zabierzowa, dwóch wstrzymało się od głosu.

Rada gminy Zabierzów oświadczyła w dokumencie, że został on przyjęty w związku z utrzymującym się stanem zanieczyszczenia powietrza "mając na względzie wartości konstytucyjne, a w szczególności ochronę środowiska oraz prowadzenie polityki zapewniającej bezpieczeństwo ekologiczne współczesnego i przyszłych pokoleń, co stanowi obowiązek władz publicznych".

Wójt gminy Elżbieta Burtan przypomniała, że przyjęcie rezolucji było poprzedzone szeroką dyskusją. Według niej gmina realizuje szereg programów dotyczących poprawy jakości powietrza, w tym projekt "czysta Energia" dotyczący wymiany przestarzałych pieców węglowych na nowoczesne kotły na pellet. Gmina ma zabezpieczone środki na instalacje 37 takich kotłów.

Wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz, który uczestniczył w sesji zwrócił uwagę, że Zabierzów dołączył do innych małopolskich gmin, jak Tarnów, Oświęcim, Skawina i Rabka, które przyjęły już podobne rezolucje.

Jak zapowiedział Urynowicz, zgodnie z planami zarządu województwa w drugim kwartale tego roku w jednym terminie będą procedowane przez sejmik województwa wszystkie projekty uchwał antysmogowych dla gmin, które się o to zwróciły. "Witam państwa na tej drodze, która ma nas wszystkich doprowadzić do czystego powietrza" - powiedział wicemarszałek do radnych.
Pierwszym miastem w Małopolsce, w którym nie można używać paliw stałych do ogrzewania jest stolica regionu, Kraków - uchwałę w tej sprawie przyjął sejmik województwa małopolskiego w połowie stycznia 2016 r. Na jej mocy w Krakowie od 1 września 2019 r. obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem.

Z kolei województwo małopolskie było pierwszym regionem w Polsce, w którym przyjęto regulacje antysmogowe dla całego województwa. Przepisy weszły w życie 1 lipca 2017 r. i wprowadziły ograniczenia dotyczące eksploatacji kotłów węglowych oraz paliw stałych złej jakości.

Zgodnie z założeniami małopolskiej uchwały antysmogowej wszystkie kotły bezklasowe muszą zostać wymienione do końca 2022 roku, a niespełniające wymogów 5. klasy emisyjności - do końca 2026.

ENERGETYKA - najpopularniejszy dział w naszym portalu

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE