ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szczecińska Energetyka Cieplna: awaria ciepłownicza dotyczy ok. 30 tys. mieszkańców
10.02.2021r. 13:43

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Awaria ciepłownicza dotyczy ok. 30 tys. mieszkańców Szczecina - poinformował w środę prezes Szczecińskiej Energetyki Cieplnej Mariusz Majkut. Od poniedziałku trwa awaria należącej do PGE GiEK Elektrociepłowni Pomorzany.
"Od rana PGE nie przekazuje nam bieżących informacji na temat sytuacji" - powiedział w środę podczas konferencji prasowej prezydent Szczecina Piotr Krzystek. Jak wskazał, "od pewnego czasu" są problemy z dostawami ciepła do części mieszkańców, które spowodowane są "licznymi i niepokojącymi" awariami ciepłowni należących do PGE. Dodał, że od początku roku awarii było "co najmniej sześć".

Jak informował w poniedziałek Zespół Elektrowni Dolna Odra (ZEDO), zakłócenia pracy w Elektrociepłowni Pomorzany wystąpiły z powodu złych warunków atmosferycznych, które spowodowały zamarznięcie wody wykorzystywanej do chłodzenia.

"Sytuacja niepokoi nas o tyle, że nie mamy od rana informacji, kiedy te naprawy zostaną przeprowadzone i kiedy będziemy mogli rozpocząć podgrzewanie systemu. Proszę pamiętać, że niestety system nie może być uruchomiony od razu - musi być rozgrzewany, aby awarii nie uległy sieci ciepłownicze w mieście" - powiedział Krzystek.

Prezydent zapewnił, że "na pełnych obrotach" pracują należące do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej (SEC) źródła Ciepłownia Rejonowa Dąbska i Ciepłownia Rejonowa Marlicza, a także miejski Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów. "Niestety, te trzy źródła nie są w stanie zapewnić pełnego zapotrzebowania na ciepło w sytuacji, kiedy temperatura powietrza spadła poniżej zera" - dodał.

"Nigdy nie mieliśmy problemów z bezpieczeństwem dostaw z jednego czy obu źródeł (EC Pomorzany i EC Szczecin - PAP), jakie mamy od początku tego roku" - powiedział prezes SEC Mariusz Majkut. Dodał, że jest zaniepokojony również dlatego, że "urządzenia, które uległy awarii w EC Pomorzany, nie są stare". Wskazał, że elektrociepłownia została zmodernizowana ok. 2 lat temu "kosztem kilkuset milionów złotych".
Pytany o to, ilu mieszkańców Szczecina według szacunków SEC pozbawionych jest ciepła, Majkut powiedział, że jest to około 30 tys. mieszkańców. "To jest południowa część miasta, tereny położone najbliżej Pomorzan" - wskazał.

W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej ZEDO w środę rano zaznaczono, że "do dyspozycji operatora sieci" - SECu - jest Elektrociepłownia Szczecin, która "pracuje aktualnie z niewiele ponad połową dyspozycyjnej mocy". "Mimo naszych wielokrotnych próśb skierowanych do operatora sieci o pozwolenie na zwiększenie mocy w EC Szczecin, jak dotąd nie otrzymaliśmy od SECu takiej dyspozycji" - napisano.

Poproszony o komentarz Majkut powiedział, że obecnie EC Szczecin pracuje z mocą 105 MWt, a jej moc maksymalna to 120 MWt. "Moje służby meldują mi w tej chwili, że Elektrociepłownia Szczecin nie jest w stanie dostarczyć 105 MWt i zaniżają o 6 st. Celsjusza temperaturę, która powinna być przy tej mocy - nie pracują z pełną mocą mimo naszej dyspozycji" - zaznaczył.

Prezes SEC mówił też, że obecnie pracuje jeden z dwóch bloków w EC Pomorzany, z mocą 84 MWt, "czyli też niepełną, jak na ten blok", a drugi blok nie pracuje "i nie wiemy, z jakich powodów to się dzieje".

Polecamy do sprawdzenia:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE