ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ARP: Po grudniowych wzrostach, w styczniu spadek europejskich cen węgla
09.02.2021r. 11:24

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Po grudniowym okresie silnych wzrostów, początek 2021 roku stłumił nastroje sporej części uczestników międzynarodowego rynku węgla. Tak wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). W europejskich portach ceny tego surowca spadły, jednak - jak wskazują analitycy - chłodna zima sprzyja węglowi.
"Ceny surowca w terminalach węglowych zarówno w Europie jak i RPA obniżyły się gwałtownie na skutek nałożenia większych restrykcji w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19" - czytamy w opublikowanym we wtorek przez katowicki oddział ARP comiesięcznym podsumowaniu publikacji prasowych dotyczących światowego rynku węgla w styczniu 2021 r.

W RPA styczniowe spadki cen zostały częściowo zrekompensowane zwiększonym popytem na energię w regionie Azji-Pacyfiku, spowodowanym falą niskich temperatur i anomaliami pogodowymi. Natomiast w Europie, oprócz ograniczeń związanych z pandemią, na ceny surowca wpłynęło zwiększenie podaży węgla na obszarze Oceanu Atlantyckiego, co wiąże się z większą aktywnością producentów kolumbijskich.

Według platformy Argusmedia, w pierwszym tygodniowym notowaniu stycznia indeks CIF ARA, obrazujący ceny węgla energetycznego w zachodnioeuropejskich portach Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia, wyniósł 69,25 USD za tonę, zaś w kolejnym notowaniu obniżył się do 65,20 USD za tonę.

"Na przestrzeni całego miesiąca indeks CIF ARA, według notowania platformy Argusmedia, obniżył się o 2,6 USD na tonie i w ostatnim tygodniowym notowaniu, które przypadło na 29 stycznia, wyniósł 66,65 USD za tonę" - czytamy w opracowaniu ARP. W ocenie analityków, mimo spadku cen europejskiego węgla, krótkoterminowa prognoza pozostaje "napięta", ponieważ tegoroczna zima w tej części rynku jest chłodniejsza niż rok wcześniej, przy gorszej prognozie dostaw gazu - tym samym Europa staje się bardziej uzależniona od wykorzystania zapasów węgla niż zeszłej zimy.

"Niedawny wysoki poziom konsumpcji węgla i niewielki import doprowadziły do spadku zapasów we wszystkich europejskich portach ARA. Według danych Argusmedia, ich poziom na koniec stycznia obniżył się o 528 tys. ton i wyniósł 3,7 mln ton. Był to jednocześnie najniższy poziom od września ubiegłego roku" - wskazują eksperci.

Według prognoz, silne zapotrzebowanie na energię w połączeniu z niską jej produkcją z paliw odnawialnych, w kolejnych tygodniach będzie sprzyjać konsumpcji węgla w Europie, głównie w Niemczech. Ponadto, prognozowane współczynniki mocy niemieckich turbin wiatrowych na początku lutego utrzymują się poniżej 20 proc., co również - w ocenie ekspertów - będzie wspierać produkcję energii z węgla. Tylko w pierwszym tygodniu 2021 r. zwiększyła się ona przeszło dwukrotnie - do 4,7 gigawatogodzin z 2,2 gigawatogodzin w ostatnim tygodniu grudnia zeszłego roku.
Jak wynika z opracowania, dodatkowym czynnikiem, oddziałującym na podaż węgla w europejskiej części rynku, jest obecnie ograniczona dostępność surowca rosyjskiego w opcji spot, ponieważ znaczna część rosyjskiego eksportu została już wcześniej zakontraktowana.

Według prognoz analityków Platts, Rosja w tym roku zwiększy eksport na rynek Atlantyku do 174 mln ton, a w kolejnym roku do 184 mln ton. Jednocześnie - w obliczu trwającego konfliktu handlowego pomiędzy Australią a Chinami - analitycy spodziewają się znaczącego wzrostu dostaw surowca rosyjskiego na obszar Azji-Pacyfiku.

Obserwatorzy rynku zauważają, że niektórzy rosyjscy producenci ograniczyli produkcję w odpowiedzi na niższe ceny węgla w zeszłym roku, zaś obecnie zmagają się z realizacją swoich zamówień - sprzyja to wzrostom cen, szczególnie węgla wysokogatunkowego. W końcu stycznia tylko w ciągu tygodnia cena rosyjskiego węgla o wzorcowych parametrach, oferowanego odbiorcom w regionie Azji-Pacyfiku, wzrosła o 29 USD za tonę, do 92,46 USD za tonę.

"Niemniej, zdaniem niektórych, silna konkurencja ze strony australijskich dostawców na Tajwanie i w Korei Południowej powinna ograniczyć dalsze wzrosty. Tym bardziej, że węgiel australijski jest obecnie bardzo konkurencyjny dla odbiorców z tych krajów, bowiem nadal obowiązujący zakaz importu surowca australijskiego do Chin zmusza eksporterów do sprzedaży po niższej cenie, tym samym zmieniając dotychczasowy układ popytowo-podażowy funkcjonujący w tej części międzynarodowego rynku" - podano w opracowaniu ARP.

Czytaj również:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE