ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

NIK opublikowała plan kontroli na 2021 rok
08.01.2021r. 06:30

Jednym z głównych obszarów, który weźmie pod lupę będzie energetyka. Kontrolą zostanie objęta restrukturyzacja sektora węgla kamiennego, program walki ze smogiem, realizacja budowy infrastruktury gazowej, modernizacja ciepłownictwa i budowa morskich farm wiatrowych w Polsce - czytamy w BiznesAlert.pl.
NIK w kalendarzu kontroli wpisała przygotowanie i realizację inwestycji infrastrukturalnych dla gazu ziemnego. Pytanie definiujące cel główny kontroli będzie dotyczył tego, czy działania realizowane są w sposób zapewniający bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego do Polski po roku 2022. Realizacja kontroli ma odbyć się na przełomie lutego i marca, opracowanie raportu zaś kwietniu. W tym samym miesiącu ma odbyć się jego akceptacja.

W 2018 roku rząd przyjął "Program dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce". Jego głównym celem jest tworzenie warunków sprzyjających budowie rentownego, efektywnego i nowoczesnego sektora górnictwa węgla kamiennego oraz zapewnienie niezależności energetycznej Polski. Przedmiotem kontroli będzie skuteczność i terminowość wdrażania tego programu. Pytanie definiujące będzie dotyczyło tego, czy skutecznie i terminowo wdrożono działania określone w "Programie dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce" przyjętym uchwałą Rady Ministrów z dnia 23 stycznia 2018 roku. Kontrola ma odbyć się na przełomie marca i kwietnia. Opracowanie i akceptację zaplanowano na styczeń 2022 roku.

Podobnie terminy zaplanowano dla kolejnego sektora energetyki, którym jest ciepłownictwo. NIK zbada rozwój efektywnych systemów ciepłowniczych . Izba sprawdzi, czy działania administracji publicznej zapewniają rozwój efektywnych systemów ciepłowniczych.
NIK zbada także rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Izba przyjrzy się czy stworzenie regulacji prawnych i finansowych, które będą stymulować rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Realizacja raportu ma odbyć się na przełomie lutego i marca 2021 roku, a przygotowanie i akceptacja raportu ma odbyć się kwietniu.

Tematem pokrewnym dla morskich farm wiatrowych jest realizacja inwestycji infrastrukturalnych w portach morskich o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej w kontekście realizacji portów instalacyjnych i serwisowych dla offshore. NIK zbada czy spółki zarządzające portami w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Świnoujściu - w obszarze działalności inwestycyjnej oraz administracyjnej i zarządczej - prawidłowo realizowały harmonogramy i plany finansowe, a minister właściwy ds. gospodarki morskiej rzetelnie wykonywał prawa właścicielskie w odniesieniu do tych portów. Realizacja kontroli ma odbyć się na przełomie lutego i marca 2021 roku, a przygotowanie i akceptacja raportu ma odbyć się kwietniu.

NIK przyjrzy się wreszcie realizacji programu Czyste Powietrze, kluczowego narzędzia w walce ze zjawiskiem smogu w Polsce. NIK będzie poszukiwał odpowiedzi na pytania czy warunki udzielania dofinansowania w ramach programu priorytetowego "Czyste Powietrze" oraz sposób jego obsługi i realizacji przez właściwe podmioty, umożliwiają osiągnięcie zakładanych rezultatów programu. Podobnie jak poprzednie kontrole, jego realizacja odbyć się na przełomie lutego i marca 2021 roku, a przygotowanie i akceptacja raportu ma odbyć się kwietniu - czytamy w BiznesAlert.pl.
NIK , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE