ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Haiyang rozpoczyna dostawy ciepła na skalę komercyjną
23.11.2020r. 10:35

Chińska elektrownia jądrowa Haiyang w prowincji Shandong oficjalnie zaczęła dostarczać ciepło do okolicznej sieci ciepłowniczej. Projekt pilotażowy - pierwszego w kraju komercyjnego projektu kogeneracji jądrowej - został przeprowadzony zeszłej zimy, dostarczając ciepło do ogrzewania 700 000 metrów kwadratowych mieszkań, w tym internatu elektrowni i kilku lokalnych mieszkańców.
Od września Shandong Nuclear Power Company (SDNPC) - spółka zależna State Power Investment Corporation (SPIC) i właściciel elektrowni Haiyang - współpracowała z lokalną firmą ciepłowniczą Fengyuan Thermal Power w celu przeprowadzenia próbnej eksploatacji całej sieci ciepłowniczej. 12 listopada cała sieć rozpoczęła niskotemperaturową eksploatację próbną wykorzystując parę z dwóch reaktorów AP1000 elektrowni Haiyang. Operację ukończono 15 listopada i system ogrzewania znajduje się obecnie w eksploatacji komercyjnej.

System pobiera czystą parę z obwodu wtórnego dwóch reaktorów Haiyang, która jest następnie podawana przez wielostopniowy wymiennik ciepła do zewnętrznej stacji wymiany ciepła należącej do Fengyuan Thermal Power, skąd podgrzana woda przepływa przez miejskie rury grzewcze do konsumentów.

Oczekuje się, że takie wykorzystanie energii jądrowej pozwoli uniknąć zużycia 23 200 ton węgla rocznie, obniżając emisje sadzy o 222 tony, dwutlenku siarki o 382 tony, tlenku azotu o 362 tony i dwutlenku węgla o 60 000 ton.

Oczekuje się, że projekt ogrzewania energią jądrową całego miasta Haiyang zostanie zakończony do 2021 r.
Według SDNPC, z niewielkimi modyfikacjami, energetyczne bloki jądrowe Haiyang 1 i 2 mogłyby zapewnić ogrzewanie do 30 milionów metrów kwadratowych. Dzięki ukończeniu i oddaniu do użytku kolejnych bloków w Haiyang, elektrownia mogłaby ostatecznie zapewnić ogrzewanie ponad 200 milionów metrów kwadratowych mieszkań w promieniu 100 kilometrów, unikając zużycia około 6,62 miliona ton węgla. W elektrowni Haiyang planowana jest budowa do sześciu reaktorów CAP1000.

Chiński rząd uczynił ogrzewanie czystą energią priorytetem i w 2017 roku wydał wytyczne na temat kogeneracji w północnych Chinach. Krajowa Administracja Energetyczna ogłosiła pięcioletni plan obejmujący lata 2017-2021, w którym podkreślono czystość technologii grzewczej.

Rosja, kilka krajów Europy Wschodniej, Szwajcaria i Szwecja posiadają systemy ciepłownicze zasilane energią jądrową, a ciepło z elektrowni jądrowych jest również wysyłane do zakładów przemysłowych w kilku krajach.

Blok nr 1 w EJ Haiyang rozpoczął działalność komercyjną w październiku 2018 r., a jednostka 2 w styczniu 2019 r. Łącznie bloki Haiyang 1 i 2 będą dostarczać do sieci około 20 TWh energii elektrycznej rocznie, co wystarczy na pokrycie jednej trzeciej zapotrzebowania gospodarstw domowych w prowincji Shandong.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Egon 23.11.2020r. 10:50
Kocham komunikaty dla energetyków gdzie nie ma MW i MWh (ciepło). Wtedy jest jak w czeskim filmie czyli nikt nic nie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Egon 23.11.2020r. 12:17
ane dotyczące efektu ekologicznego są niespójne. O ile mogę uwierzyć w emisję dwutlenku siarki (zasiarczony węgiel na... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE