ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

NFOŚiGW: zagwarantujemy zabezpieczenie kredytów w "Czystym powietrzu"
09.11.2020r. 07:43

Tworzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz BGK fundusz zabezpieczy kredyty na termomodernizację domów w programie "Czyste powietrze" - poinformował PAP prezes Funduszu Maciej Chorowski. Wartość gwarancji jest negocjowana z BGK.
Prezes Funduszu dodał, że w ciągu paru miesięcy banki powinny wystartować z korzystną ofertą kredytową dla wszystkich osób, które będą chciały ocieplić dom i wymienić źródło ogrzewania. Dotacja z NFOŚiGW będzie częściową spłatą kredytu.

Celem nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów jest przyspieszenie realizowanych przez rząd programów antysmogowych, w tym sztandarowego programu "Czyste powietrze". Nowela przewiduje m.in. powstanie Funduszu Ekologicznych Poręczeń i Gwarancji, z którego będą udzielane gwarancje lub poręczenia spłaty kredytów i pożyczek udzielonych na projekty ekologiczne, np. termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych.

Prezes NFOŚiGW poinformował w rozmowie z PAP, że trwają rozmowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego ws. powstania tego funduszu. Będzie on działał właśnie przy BGK, choć wkład finansowy wniesie Narodowy Fundusz.

Szef Funduszu przekazał, że już od jakiegoś czasu trwają negocjacje z bankami na temat uruchomienia specjalnych linii kredytowych, które byłyby gwarantowane przez NFOŚiGW. "W uproszczeniu polegałoby to na tym, że po zaciągnięciu kredytu na inwestycję i jej realizacji, dotacja z NFOŚiGW przewidziana w +Czystym powietrzu+ stanowiłaby częściową spłatę pożyczki, resztę zobowiązania regulowałby beneficjent" - wyjaśnił prezes.

Chorowski zwrócił uwagę, że taka linia kredytowa miałaby być przeznaczona również dla osób mniej zamożnych, których nie stać na wyłożenie z kieszeni kilkudziesięciu tysięcy złotych na termomodernizację domu. Przyznał jednocześnie, że nastręcza to problemów, gdyż takie osoby nie są obecnie "najlepszym" klientem dla banków.

"Stąd nasze wielomiesięczne negocjacje z bankami na temat m.in. oszacowania ryzyka, ponieważ do tej pory takich rzeczy nie robiono, a na pewno już nie na taką skalę. Rozumiemy obawy banków. Z naszej strony szacujemy +szkodliwość+ takich kredytów na ok. 10 proc., z powodu nieprzewidzianych okoliczności. Pieniądze z NFOŚiGW miałyby gwarantować, zabezpieczać takie kredyty" - powiedział.
Chorowski dodał, że rozmowy z bankami "są na finiszu" i ich finalizacji w postaci gotowych produktów można spodziewać się w ciągu kilku miesięcy. "Moim zdaniem to są już miesiące liczone na palcach jednej ręki" - ocenił.

Prezes dodał, że produkty kredytowe na termomodernizację będą miały też warunki techniczne, które trzeba będzie spełnić, podobnie jak w "normalnym" programie "Czyste powietrze".

"Wiemy, że +kopciuchy+ należy jak najszybciej wymienić, ale jednocześnie trzeba wziąć pod uwagę CAPEX (wydatki inwestycyjne - PAP) i OPEX (wydatki związane z utrzymaniem danego produktu, sytemu - PAP). Nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której po wymianie pieca użytkownika nie będzie stać na jego eksploatację. Dlatego będziemy chcieli promować efekt bez większych kosztów" - powiedział.

Prezes pytany, czy oznacza to, że najbardziej preferowane będzie przyłącze, bądź kocioł na gaz, nie chciał tego potwierdzić. "Dobór preferowanych technologii grzewczych finansowanych z takiego kredytu musi być bardzo wyważony" - powiedział.

Według szefa NFOŚiGW uruchomienie kredytów z gwarancją Funduszu pozwoli podnieść finansowanie "Czystego powietrza" z kilku miliardów złotych rocznie do "dziesiątków miliardów".

Od września 2018 r., czyli od startu programu "Czyste powietrze", złożono ponad 175 tys. wniosków o dotacje na kwotę ponad 3,3 mld zł. Do tej pory umowy podpisano na ponad 2,6 mld zł i wypłacono beneficjentom ponad 1 mld zł. Od 2019 roku podatnicy mogą rozliczyć też ulgę termomodernizacyjną (do 53 tys. zł). Za ubiegły rok odliczono w ten sposób ponad 3 mld zł.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE