ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Łodzi w ramach walki ze smogiem - kontrole i wymiana pieców
04.11.2020r. 13:52

W ramach walki ze smogiem łódzcy strażnicy miejscy z Ekopatrolu kontrolują, czym mieszkańcy palą w piecach. Ponadto, magistrat kończy kolejny sezon programu wymiany "kopciuchów" na ekologiczne źródła ciepła; w tym roku z Łodzi ma zniknąć ponad 800 palenisk.
"Pierwsze kontrole jakości paliwa grzewczego rozpoczęły się już we wrześniu i do końca października przeprowadziliśmy 253 interwencje, których efektem było nałożenie 83 mandatów za ujawnione nieprawidłowości w zakresie gospodarki odpadami. Analogicznie w roku ubiegłym takich interwencji przeprowadzono 338, z czego 62 zakończyło się postępowaniem mandatowym" - poinformowała Joanna Prasnowska z Wydziału Dowodzenia Straży Miejskiej w Łodzi.

Za wykorzystywanie nieprawidłowego paliwa - a jak wynika z obserwacji strażników w piecach często lądują różnego rodzaju odpady - grożą mandaty od 20 do 500 zł. Mandatem w wysokości 500 zł może zostać ukarany także ktoś, kto nie segreguje śmieci, choć złożył taką deklarację. Jest to nowe uprawnienie do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Na ich podstawie strażnicy mogą ukarać mandatem osobę, która nie złożyła deklaracji śmieciowej bądź przekazała w niej fałszywe informacje.

Podczas kontroli strażnicy z Ekopatrolu mogą też sprawdzić wilgotność drewna, które używane jest do palenia w piecach. Pomagają w tym specjalne urządzenia pomiarowe, dzięki którym można zbadać, czy drewno ma wilgotność poniżej 20 proc. - tylko takiego można używać jako paliwa. Z kolei używany do ogrzewania węgiel musi mieć certyfikat jakości; strażnicy z Ekopatrolu mają prawo go zażądać.
Jednocześnie magistrat kończy kolejny sezon programu wymiany "kopciuchów". Do tej pory - w ciągu trzech lat - dzięki ponad 10 mln zł dotacji, z łódzkich domów usunięto 4,1 tys. nieekologicznych pieców.

"Kończy się kolejny sezon wymiany pieców w Łodzi. Na ten cel przeznaczyliśmy w tym roku prawie 3 mln zł. Rozliczyliśmy już 118 umów, zlikwidowano 210 pieców, ale wciąż czekamy na rozliczenie kolejnych - mamy czas do końca listopada. Jeśli uda się rozliczyć je wszystkie, to kolejne ponad 800 pieców zniknie i przestanie truć łodzian. Planujemy, aby w budżecie na przyszły rok zabezpieczyć na wymianę palenisk co najmniej tyle samo, co w 2020 roku" - zaznaczył rzecznik prezydent Łodzi Marcin Masłowski.

W ramach miejskiego programu antysmogowego można uzyskać dofinansowanie na wymianę źródła ciepła na ekologiczne na poziomie 80 proc. kosztów inwestycji - maksymalnie jednak 7 tys. zł dla indywidualnych odbiorców oraz do 50 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych. Nabory do programu odbywają się na początku roku.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE