ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Enea Ciepło rozpoczęła sezon grzewczy 2020/2021 w Białymstoku
12.10.2020r. 12:36

12 października Enea Ciepło, białostocka spółka z Grupy Enea, rozpoczęła oficjalnie sezon grzewczy 2020/2021. Firma podkreśla, że jest w pełni przygotowana do zapewnienia dostaw ciepła dla ponad 230 tys. mieszkańców stolicy Podlasia oraz pobliskiego Kleosina. Instalacje Enei Ciepło pracują już w tzw. trybie dostaw zimowych, a wykonane w sezonie letnim modernizacje sieci przyczynią się do oszczędności ciepła.
W tegorocznym sezonie grzewczym Enea Ciepło będzie ogrzewała ponad 3,85 tys. budynków. Wśród nich przeszło 2,7 tys. to budynki mieszkalne i mieszkalno-usługowe, a ponad 240 to budynki użyteczności publicznej takie jak szpitale, przychodnie, szkoły i przedszkola. Enea Ciepło ogrzewa również białostockie dworce, stadiony, hospicja, domy kultury, a także obiekty handlowe.

Łączna kubatura budynków ogrzewanych przez Eneę Ciepło przekroczy 40,55 mln m sześc..Ogrzewana z sieci powierzchnia mieszkalna to ponad 5,6 mln m kw., czyli wielkość 784 pełnowymiarowych boisk piłkarskich, a powierzchnię ogrzewaną użytkową szacuje się na ponad 2,83 mln m kw., prawie 400 boisk.

- Jednym z priorytetów Enei Ciepło jest ciągła poprawa jakości usług dostaw ciepła odbiorcom. Dzięki systematycznie prowadzonym modernizacjom infrastruktury ciepłowniczej, z powodzeniem udaje się ten cel realizować. Sprawne działania pracowników białostockiej spółki z Grupy Enea wpływają na ograniczenie liczby awarii i przerw w dostawach. Są to głównie modernizacje sieci i węzłów ciepłowniczych - powiedział Cezary Ołdakowski, prezes Enei Ciepło.

- Dzięki inwestycjom realizowanym przez Eneę Ciepło wzrasta efektywność energetyczna dostawy ciepła, spadają straty ciepła na przesyle i zużycie energii elektrycznej przez infrastrukturę ciepłowniczą. To wszystko przekłada się również na ograniczenie emisji i pozwala na ograniczenie kosztów. Dołożymy wszelkich starań, żeby sezon grzewczy przebiegał spokojnie i bez większych zakłóceń - dodał Cezary Ołdakowski, prezes Enei Ciepło.
Kończący się okres remontowo-inwestycyjny spółka wykorzystała na modernizację infrastruktury ciepłowniczej. Do końca września 2020 r. Enea Ciepło przebudowała prawie 4,3 km wyeksploatowanych sieci kanałowych starszej generacji na sieci preizolowane. W tym czasie wykonanych zostało również ok. 2,1 km zupełnie nowych sieci ciepłowniczych, również w technologii preizolowanej. Do października 2020 r. powstało 12 nowych węzłów ciepłowniczych, kolejnych 48 węzłów zmodernizowano. Ponadto kontynuowano ich telemetryzację, czyli zdalne zbieranie danych, które ułatwia i usprawnia proces zarządzania siecią. Do końca tego roku łączne nakłady inwestycyjne w Enei Ciepło wyniosą ok. 55 mln zł.

Białostocka spółka z Grupy Enea dostarcza ciepło około 230 tys. mieszkańców stolicy województwa podlaskiego, tym samym zabezpiecza aż 75% potrzeb cieplnych mieszkańców Białegostoku. Pozostałe 25 proc. potrzeb cieplnych mieszkańców stolicy województwa podlaskiego pokrywanych jest z innych źródeł energii, w tym indywidualnych. Enea Ciepło posiada efektywny energetycznie system ciepłowniczy, w którym powyżej 90 proc. stanowi ciepło z wysokosprawnej kogeneracji i OZE, przy czym udział ciepła z OZE stanowi ok. 45 proc.

W Białymstoku funkcjonują dwa systemy dostawy energii cieplnej. Pierwszym jest system sieci, w której nośnikiem ciepła jest woda (sieci wodne), w drugim systemie nośnikiem jest para (sieci parowe). Długość sieci wodnej przekracza 290 km, a parowej 14 km. Moc zamówiona na ten sezon przez odbiorców ciepła w wodzie będzie wynosiła powyżej 685 MW, a moc zamówiona przez odbiorców ciepła w parze powyżej 24 MW.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE