ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Brytyjski raport podkreśla korzyści płynące z kogeneracji jądrowej
09.10.2020r. 14:01

Energia jądrowa może pomóc Wielkiej Brytanii w osiągnięciu zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r., nie tylko poprzez wytwarzanie niskoemisyjnej energii elektrycznej, ale także poprzez pełne wykorzystanie wytworzonego ciepła.
Zgodnie z informacją opublikowaną przez Royal Society, zatytułowaną "Kogeneracja jądrowa: cywilna energia jądrowa w niskoemisyjnej przyszłości" (Nuclear cogeneration: Civil nuclear energy in a low-carbon future) ciepło to można by wykorzystać do ogrzewania domów, produkcji wodoru i dekarbonizacji przemysłu.

W tym briefingu politycznym Royal Society stwierdza, że wprowadzenie bardziej przerywanego wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, w połączeniu z potrzebą ograniczenia wytwarzania gazowego, wymaga większej elastyczności od energetyki jądrowej, jeśli ma ona pozostać ważną częścią brytyjskiego bilansu energetycznego. Kogeneracja - gdzie ciepło wytwarzane przez elektrownię jądrową jest wykorzystywane nie tylko do wytwarzania energii elektrycznej - może być odpowiedzią na to, jak twierdzi Royal Society, brytyjska akademia nauk.

"Kiedy krajowe zapotrzebowanie na energię jest zaspokajane przez wiatr, energię słoneczną lub inne źródła, kogeneracja umożliwia elektrowni jądrowej przejście z wytwarzania energii elektrycznej na zastosowania kogeneracyjne" - czytamy w raporcie.

Chociaż w Wielkiej Brytanii nie ma obecnie projektów kogeneracji jądrowej, w kilku krajach istnieje już kilka takich obiektów, zauważają autorzy raportu.

Wprowadzenie małych reaktorów modułowych (SMR) powinno oznaczać niższe koszty inwestycji i korzyści skali w budowie. Daje również większą elastyczność w lokalizacji zakładów i pozwala na ich dostosowanie do potrzeb energetycznych klastrów regionalnych lub przemysłowych.

Istnieje szereg opcji kogeneracji, wykorzystujących ciepło o niskiej lub wysokiej temperaturze. Jeśli chodzi o ciepło niskotemperaturowe, potencjał ma ogrzewanie pomieszczeń, w szczególności za pośrednictwem sieci ciepłowniczej. Interesujące jest również odsalanie wody, choć obecnie nie jest to duże zapotrzebowanie w Wielkiej Brytanii. Wysokotemperaturowe ciepło z zaawansowanych reaktorów wprowadziłoby "interesujący zestaw strategii dekarbonizacji", zwłaszcza w produkcji niskowęglowego wodoru. "Chociaż stanowiłoby to niesprawdzone podejście do produkcji wodoru, praktyczność, synergia i koszty wydają się atrakcyjne".
Rząd Wielkiej Brytanii określił ogrzewanie miejskie jako ważny sposób na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i kosztów ogrzewania. Ciepłownictwo lokalne obecnie zaspokaja zaledwie 2% zapotrzebowania na ciepło w Wielkiej Brytanii, ale kilka krajów już wykorzystuje kogenerację jądrową do ogrzewania lokalnego w chłodniejszym klimacie. Analiza sugeruje, że w Wielkiej Brytanii jest potencjalnie 50 aglomeracji miejskich, w których mogłyby działać sieci ciepłownicze zasilane przez SMR. Jednak "opinia publiczna i akceptacja reaktorów jądrowych znajdujących się w pobliżu skupisk ludności musiałyby zostać uprzednio zbadane".

Możliwe zastosowania ciepła wysokotemperaturowego (powyżej 400° C) z reaktorów w Wielkiej Brytanii obejmują produkcję wodoru i paliw syntetycznych (takich jak amoniak). "Rozwój zdolności kogeneracyjnych obejmujących produkcję izotopów stanowi szansę handlową ze względu na globalny niedobór kluczowych radioizotopów".

Ekonomiczne uzasadnienie przystosowania istniejącej floty reaktorów w Wielkiej Brytanii do kogeneracji byłoby trudne, twierdzi Royal Society, ale zarówno planowane, jak i przyszłe brytyjskie reaktory jądrowe mogą być dostosowane do zastosowań kogeneracyjnych.

"Pomogłoby to Wielkiej Brytanii zwiększyć elastyczność jej systemu elektroenergetycznego, aby wspierać wyższy udział energii odnawialnej i umożliwić głęboką dekarbonizację w innym przypadku wymagających energochłonnych procesów. Daje również możliwość stworzenia nowego przemysłu z potencjałem eksportowym".

"To prawdziwa okazja dla energii jądrowej" - powiedział Robin Grimes, główny autor raportu i profesor fizyki materiałów w Imperial College London. "To, co daje nam kogeneracja, to opcje i, szczerze mówiąc, potrzebujemy tych opcji w obliczu niepewnej przyszłości".

KOMENTARZE ( 6 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: EC 09.10.2020r. 15:48
Słusznie - jedyna bezemisyjna kogeneracja
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 17-10-2020r. 18:34 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Franciszek 12.10.2020r. 07:14
Energetyka jądrowa to przyszłość a nie energetyka odnawialna . Elektrownię jądrową mielibyśmy dawno ale Solidarność i... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 13-10-2020r. 17:23 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wodnik 19.10.2020r. 22:03
Proszę mnie wyprowadzić z błędu jeżeli się mylę, ale coś mi w pamięci dzwoni, że... planowana EJ w Żarnowcu miała... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE