ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ostatni dzwonek na dotacje z Funduszy Norweskich
25.08.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, zbliża się koniec naborów wniosków o dotacje, które będzie można przeznaczyć m.in. na inwestycje kogeneracyjne czy modernizację energetyczną budynków szkolnych. Dofinansowanie jest realizowane w ramach programu "Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu" współfinansowanego z tzw. Funduszy Norweskich.
W dniu 31 sierpnia upływa termin składania wniosków o dofinansowanie projektów z Programu "Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu" w konkursie "Rozwój wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej i zawodowej.

W konkursie, którego pula wynosi ponad 172 mln zł, dofinansowane mogą zostać projekty budowy nowych lub modernizacji istniejących źródeł energii w celu uzyskania wysokosprawnej kogeneracji polegające na budowie nowych lub zwiększeniu mocy istniejących jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w technologii wysokosprawnej kogeneracji, zastąpieniu źródeł węglowych w układach kogeneracyjnych źródłami zasilanymi przez paliwa ekologiczne, wykorzystaniu ciepła odpadowego pochodzącego z procesów produkcyjnych w zasilaniu układów wysokosprawnej kogeneracji, rozwoju skojarzonego wytwarzania ciepła, energii elektrycznej i źródeł chłodzenia w oparciu o paliwa ekologiczne.

Poziom dofinansowania projektu wynosi 45 proc. kosztów kwalifikowalnych. Minimalna kwota dofinansowania to ponad 4,3 mln zł, a maksymalna ponad 30 mln zł.

Systemy ciepłownicze i eliminacja indywidualnych źródeł ciepła

Również 31 sierpnia kończy się nabór wniosków w konkursie "Budowa/modernizacja miejskich systemów ciepłowniczych i eliminacja indywidualnych źródeł ciepła", którego budżet wynosi 38 mln zł i którego celem jest poprawa efektywności energetycznej miejskich systemów ciepłowniczych w kierunku uzyskania przez nie statusu efektywnego systemu ciepłowniczego oraz ograniczenie niskiej emisji poprzez wsparcie procesu modernizacji systemów ciepłowniczych polegającego m.in. na wymianie źródeł ciepła i likwidacji indywidualnych źródeł ciepła.

Warunkiem przeprowadzenia procesu modernizacji systemów ciepłowniczych jest, aby zastąpienie i/lub odnowienie istniejącej zdolności produkcyjnej energii przez nowe jednostki produkcyjne oparte było na energii odnawialnej i/lub gazie ziemnym i prowadziło do zmniejszenia zużycia stałych paliw kopalnych.

O dofinansowanie w tym konkursie mogą ubiegać się małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, jednostki samorządu terytorialnego, a także ich związki.
Minimalna i maksymalna kwota dofinansowania na poziomie projektu to odpowiednio 1 mln euro i 7 mln euro. Poziom dopuszczalnego dofinansowania wynosi 45 proc. kosztów kwalifikowalnych.

Poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych

Z kolei do 14 września trwa nabór wniosków o dotacje na poprawę efektywności energetycznej w budynkach szkolnych, z których mogą skorzystać podmioty prowadzące publiczne lub niepubliczne szkoły podstawowe lub ponadpodstawowe. Budżet konkursu wynosi ponad 86 mln zł.

Efektem dofinansowanych przedsięwzięć ma być doprowadzenie budynków szkolnych do standardu energetycznego "pasywnego" lub "prawie zeroemisyjnego".

Dofinansowanie może zostać przeznaczone na projekty, które będą polegać m.in. na dociepleniu budynków szkolnych, wymianie okien i drzwi zewnętrznych, przebudowie systemów grzewczych wraz z wymianą źródła ciepła i c.w.u. lub podłączeniu do bardziej efektywnego źródła ciepła, instalacji lub przebudowie systemów chłodzących, wymianie systemów wentylacji z rekuperacją i klimatyzacji, zastosowaniu systemów zarządzania energią w budynkach szkolnych, zastosowaniu automatyki pogodowej, zastosowaniu technologii OZE, wymianie oświetlenia wewnętrznego na energooszczędne jako zadanie realizowane równolegle z termomodernizacją.

Minimalna kwota dofinansowania na poziomie pojedynczego projektu wynosi ponad 2 mln zł, a maksymalna ponad 21 mln zł. Poziom dofinansowania może wynosić do 70 proc. kosztów kwalifikowalnych.

W każdym z konkursów dodatkowo punktowane są przedsięwzięcia realizowane we współpracy z przynajmniej jednym partnerem z tzw. państw-darczyńców, czyli z Norwegii, Islandii lub Liechtensteinu.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE