ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wiceminister klimatu: pracujemy nad strategią energetyczną do 2050 r.
12.08.2020r. 07:28 12.08.2020r. 05:27

Jak informuje w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński, resort pracuje nad strategią energetyczną. Docelowy model ma się opierać na energii jądrowej oraz energii ze źródeł odnawialnych.
Guibourgé-Czetwertyński wskazał, że Polska pracuje nad strategią energetyczną do 2050 r. Podkreślił, że "docelowy model, który jest w stanie zapewnić gospodarkę niskoemisyjną, będzie się opierał na energii jądrowej, która zapewni stabilność systemu, oraz energii ze źródeł odnawialnych". "To technologie zeroemisyjne z bezpiecznym systemem dostaw odpornym na zakłócenia. Oczywiście w okresie przejściowym, zanim wybudujemy potrzebą ilość instalacji OZE, musimy zapewnić funkcjonowanie obecnego systemu" - powiedział.

Wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński w rozmowie z dziennikarzami "DGP" był pytany m.in. o neutralność klimatyczną. Jak zaznaczył, Polska jest zobowiązana do osiągnięcia neutralności klimatycznej w II połowie wieku, co wynika z porozumienia paryskiego.

"Oprócz tego jest cel unijny wyznaczony przez Radę Europejską. UE jako całość będzie dążyła do osiągnięcia neutralności w 2050 r. Polska przez redukcję emisji będzie się do realizacji tego celu przyczyniała. Biorąc jednak pod uwagę nasz punkt startowy, obecny miks energetyczny i strukturę przemysłu, trudno byśmy jako kraj do 2050 r. ten cel osiągnęli. Nasza droga będzie dłuższa i myślę, że to jest także zrozumiałe dla naszych partnerów w Unii.

Zapytany o to, o ile więcej czasu Polska będzie potrzebowała na osiągnięcie neutralności klimatycznej zaznaczył, że "obecnie nie ma innych zobowiązań dla Polski niż wynikające z porozumienia paryskiego, czyli II połowa XXI w.". "Dziś wydaje się to odległa perspektywa, ale musimy pamiętać, że nadal ponad 70 proc. naszego miksu energetycznego to węgiel, dlatego transformacja musi potrwać. Ale technologie będą się rozwijać, więc za kilka lat może się okazać, że technologie magazynowania energii staną się tańsze, niż się spodziewamy, więc wtedy zrewidujemy nasze podejście" - zaznaczył.
Guibourgé-Czetwertyński podkreślił również, że osiągnięcie neutralności klimatycznej to cel dla całej gospodarki, więc - jak zaznaczył - tak samo jak sektora energetycznego dotyczy też przemysłu, transportu i rolnictwa. "Rozmawiamy o tym w rządzie, co to oznacza dla poszczególnych sektorów, jakie polityki chcemy wprowadzić, żeby zredukować emisję w każdym z nich. Na końcu istotną rolę do odegrania będzie miało leśnictwo, którego zadaniem będzie pochłonąć resztę emisji, których nie możemy zredukować w inny sposób" - wskazał.

Wiceminister klimatu podkreślił w rozmowie z gazetą na specyfikę sektora ciepłowniczego, jak zaznaczył na dzień dzisiejszy nie ma technologii bezemisyjnej, pozwalającej produkować ciepło dla wszystkich systemów ciepłowniczych w Polsce. Z tego powodu w okresie przejściowym potrzebne będzie wykorzystanie gazu, ponieważ może on pozwolić na zmniejszenie emisji i poprawienie jakości powietrza. Jak jednak podkreśla Adam Guibourgé-Czetwertyński docelowo niezbędne będzie rozwijanie nowych technologii takich jak biometan, wodór czy pompy ciepła.

Wiceminister zaznaczył również, że w gospodarce oprócz emisji wynikającej z węgla są także inne emisje, "które nie znikną z dnia na dzień". "To proces, który będzie trwał. Zmniejszenie udziału węgla w miksie energetycznym nie jest celem samym w sobie. To raczej konsekwencja transformacji naszej gospodarki. Musimy zbudować nowy system energetyczny, który będzie w stanie zapewnić bezpieczne dostawy prądu dla Polaków i gospodarki" - powiedział wiceszef resortu klimatu. Dodał, że ceny tego prądu muszą zapewnić Polsce konkurencyjność. "Ten system musi być odporny na zmiany cen emisji CO2 i uwzględnić ewolucję geopolityczną, a także dostęp do surowców energetycznych, które dziś są eksportowane z regionów niekoniecznie nam przychylnych politycznie. To wszystko należy wziąć pod uwagę w transformacji naszej energetyki" - podkreślił.

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: Jula 12.08.2020r. 06:13
Wszystkie ręce na pokład - wszystkie technologie niskoemisyjne razem. Atom, oze, efektywność
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: panicz 12.08.2020r. 08:45
to ze pracujecie to wiemy od 4 lat czekamy na termin wersje finalną
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: histe/oryk 13.08.2020r. 16:07
przecież wtedy nie będzie ani republiki, ani unii ani Atlantydy.. Będą tylko chindie po co im jakaś lokalna strategia pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: liczyk 13.08.2020r. 16:08
czy przewidywane są bieda szyby?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: sarkazm 18.08.2020r. 08:30
Ciekawe, dlaczego tych informacji nie ujawniono przed wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi. Kandydat Duda... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE