ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Coraz więcej wniosków o dotacje z Czystego Powietrza. Ile na fotowoltaikę?
10.07.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, w uruchomionej kilka tygodni temu drugiej edycji programu dotacji do termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła w domach jednorodzinnych, Czyste Powietrze, wpłynęło już ponad 7,5 tys. wniosków. Nowością w nowej odsłonie tego programu jest możliwość otrzymania dotacji również na instalację fotowoltaiczną.
Nabór wniosków w drugiej edycji programu Czyste Powietrze rozpoczął się 15 maja br. Z kolei 10 czerwca uruchomiono elektroniczny kanał przyjmowania wniosków o dotacje.

Beneficjentami dofinansowania w nowej edycji programu Czyste Powietrze mogą być osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego lub znajdującego się w nim lokalu mieszkalnego. Nie ma możliwości finansowania inwestycji w budynkach będących w trakcie budowy. Dofinansowanie może objąć tylko budynki, dla których uzyskano pozwolenie na użytkowanie.

Dofinansowanie w programie realizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska można przeznaczyć na wymianę, zakup i montaż źródeł ciepła, instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, ocieplenie przegród budowlanych, stolarkę okienną i drzwiową oraz dokumentację projektową i audyt energetyczny.

Nowością jest możliwość otrzymania dotacji na mikroinstalację fotowoltaiczną. W pierwszej edycji programu można było uzyskać na nią - podobnie jak na kolektory słoneczne - tylko pożyczkę. Teraz program Czyste Powietrze został zintegrowany z innym programem NFOŚiGW Mój Prąd, z którego przyznawane są dotacje do 5 tys. zł na montaż domowych instalacji fotowoltaicznych o mocy 2-10 kW.

Portal Gramwzielone.pl zapytał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska o to, ilu z dotychczasowych wnioskodawców w drugiej edycji Czystego Powietrza wystąpiło o dotacje na odnawialne źródło energii - pompę ciepła czy fotowoltaikę.
NFOŚiGW poinformował nas, że od rozpoczęcia drugiego naboru, czyli od 15 maja, do 26 czerwca wpłynęło 7 521 wniosków na łączną wartość dotacji 83,66 mln zł.

W tym Fundusz otrzymał 1430 wniosków, w których przyszli beneficjenci Czystego Powietrza uwzględnili montaż pompy ciepła, podczas gdy wszystkich wniosków o dotację na montaż nowej instalacji c.o. i c.w.u. było 2525.

Ponadto w 727 wnioskach przyjętych w tym okresie w Czystym Powietrzu uwzględniono zakup i montaż domowej instalacji fotowoltaicznej, co stanowi 9,6 proc. wszystkich złożonych wniosków.

W pierwszej edycji programu, w której nabór wniosków był prowadzony od września 2018 roku, podpisano w sumie 91 035 umów o dofinansowanie na łączną kwotę 1,699 mld zł, co stanowi 1,64 proc. całkowitego budżetu programu, który ma wynieść w sumie 103 mld zł. W tym w podpisanych umowach przeznaczono 1,564 mln zł w formie dotacji, a 135 mln zł w formie preferencyjnych pożyczek. Ta druga forma dofinansowania w obecnej wersji Czystego Powietrza nie jest już dostępna.

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 11.07.2020r. 10:53
Fotowoltaika nie powoduje wymiany pieca, z jakiej racji z programu czyste powietrze ? Zmniejszenie produkcji w... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 17-07-2020r. 23:23 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE