ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Władze Zgorzelca i Görlitz podpisały list intencyjny ws. połączenia sieci ciepłowniczych
09.07.2020r. 17:20

Burmistrzowie Zgorzelca i Görlitz podpisali w czwartek list intencyjny ws. połączenia sieci ciepłowniczych. Do 2030 roku władze obu miast chciałyby dostarczać mieszkańcom neutralne dla klimatu ciepło.
Jak podkreślono komunikacie Urzędu Miasta Zgorzelca, list intencyjny, który podpisali w czwartek w elektrociepłowni SWG Königshufen w Görlitz burmistrzowie Octavian Ursu i Rafał Gronicz to pierwszy krok na drodze do realizacji przedstawionej pod koniec 2019 roku przez Komisję Europejską strategii "Europejskiego Zielonego Ładu", której celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2030 roku.

W 1998 roku miasta Görlitz i Zgorzelec proklamowały się jako Europa-Miasto celem wzmocnienia ścisłej, transgranicznej współpracy pomiędzy samorządami. Europa-Miasto łącznie liczy ponad 87 tys. mieszkańców i obejmuje obszar o pow. około 100 km2.

Gospodarze miast, w obecności przedstawicieli rządu Saksonii oraz szefów polskiej i niemieckiej spółki odpowiedzialnych za dostawy ciepła w obu miastach, zadeklarowali zamiar połączenia sieci ciepłowniczych Görlitz i Zgorzelca oraz wspólnego zaopatrywania mieszkańców Europa-Miasta w neutralne dla klimatu ciepło. Realizacja projektu ma nastąpić do 2030 roku.

Zdaniem Rafała Gronicza, burmistrza Zgorzelca w podwójnym mieście tej wielkości dzielenie się infrastrukturą ma sens. "Dzięki temu możemy dzielić się kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi, lepiej wykorzystywać sieci i urządzenia oraz działać ekonomiczniej, a to jest korzystne dla mieszkańców Europa-Miasta" - stwierdził.
Obecny podczas uroczystości podpisania listu saksoński minister ds. energii, ochrony klimatu, środowiska i rolnictwa Wolfram Günther zauważył, że cel Görlitz i Zgorzelca, jakim jest dostarczanie mieszkańcom neutralnego klimatycznie ciepła do końca 2030 roku, jest pod wieloma względami wzorcowy i pionierski. "Europa-Miasto pokazuje, że również gminy dążą do zapewnienia dostaw energii bez emisji CO2 i tym samym mogą wnieść istotny wkład w transformację energetyczną i ochronę klimatu. Ponadto Europa-Miasto pokazuje, że ochrona klimatu nie powinna i nie musi być ograniczona granicą. I po trzecie poprzez dostawy ciepła dotyka ono sektora, który zasługuje na uwagę i inwestycje" - mówił.

Z kolei saksoński minister ds. rozwoju regionalnego Thomas Schmidt podkreślił, że podpisanie listu intencyjnego o współpracy na rzecz zaopatrzenia w neutralne dla klimatu ciepło mieszkańców Görlitz i Zgorzeleca jest krokiem w kierunku epoki bez kopalni. "Europa-Miasto, położone w centrum historycznego pasa węglowo-przemysłowego ciągnącego się od Zwickau do Katowic, stoi w obliczu poważnych zmian związanych z odejściem od gospodarki węglowej. To poważne wyzwanie. Tym bardziej więc na uwagę i naśladowanie zasługuje fakt, że Görlitz i Zgorzelec, miasta położone na dwóch brzegach Nysy, chcą wspólnie opracować rozwiązania, dzięki którym mieszkańcy będą mogli korzystać z przyjaznego dla klimatu ciepła" - ocenił.

Jak podano w komunikacie, połączenie dwóch sieci ciepłowniczych nie jest nowym pomysłem. Już w 2003 r. opracowano taki projekt, jednak w tamtym czasie nie doszło do jego realizacji, ponieważ po stronie niemieckiej wykluczono wytwarzanie ciepła w oparciu o węgiel.

"Dziś chcemy dać dobry przykład i pokazać, jak europejska współpraca i ochrona środowiska mogą odnieść sukces. W tym celu opracowaliśmy wspólną koncepcję, dzięki której do roku 2030 będziemy stopniowo przestawiać wszystkie ciepłownie w Görlitz i Zgorzelcu na odnawialne źródła energii" - dodał nadburmistrz Görlitz, Octavian Ursu

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Zgorzelczanka 10.07.2020r. 15:01
Nieznajomość rzeczy - zgorzelecka ciepłownia jest opalana węglem brunatnym z pobliskiego Turowa, który jest coraz droższy i niewątpliwie mało ekologiczny. Burmistrza trzeba raczej pochwalić że szuka alternatywy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE