ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGE zamierza transformować ciepłownictwo i poszukuje środków na inwestycje
03.07.2020r. 14:45

PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy PGE podkreśliła, że ciepłownictwo potrzebuje środków, aby poszło drogą transformacji. Jednocześnie spółka przyznała, że nie wie, czy sektor będzie mógł korzystać z finansowania w ramach zielonego ładu na bloki gazowe - czytamy w BiznesAlert.pl.
Przemysław Kołodziejak, p.o. prezesa zarządu PGE Energia Ciepła powiedział, że w spółce 13 elektrowni oraz 600 km sieci. - Ok. 80 procent ciepła sieciowego jest wytwarzana z węgla. Cele zielonego ładu są szczytne, ale niesie to ze sobą wyzwania - powiedział. Dodał, że ciepłownictwo jest pod wpływem trendów. - Zmienia się świadomość obywateli. Dyskusja o smogu wcześniej nie była znana. Drugi trend wynika z czynników legislacyjnych co wpisuje się w pakiet zimowy i nowy zielony ład. Obecnie podstawowym paliwem jest węgiel. Ciepłownictwo indywidualne oparte jest na węglu co przekłada się na tzw. niską emisję. Aby spełnić wymogi aktów prawnych musimy zmierzać w stronę ograniczenia tej emisji - dodał.

Pojawią się tendencje do budowy małych źródeł produkcji ciepła wynikające z zazielenia ciepła. Podkreślił, że problemem jest jednak system wsparcia. - Na przykładzie kogeneracji wynika, że dla do 1 MW źródeł wynosi 145 zł premiera gwarantowana, a ostatnia aukcja dla źródeł do 50 MW pokazała, że jest to jest poniżej 60 zł. Premie indywidualne są jeszcze niższe. Koszty spadną na odbiorcę końcowego - wymienił.
Dodał, że także i gaz, który ma być paliwem przejściowym choć mniej emisyjny także obowiązuje normy BAT i polityka środowiska. Wymaga to znaczących nakładów kapitałowych. - Ciepłownictwo nie posiada środków na takie zmiany. Mamy nadzieje, że w ramach funkcjonowaniu Nowego Zielonego Ładu będą na to środki. Dostajemy sprzeczne informacje czy możemy wpisać źródła gazowe do Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i czy będziemy mogli wspierać z tego funduszu gaz czy też nie. A gazowe lub też nie - powiedział. Dodał, że w Polsce udział ciepła sieciowego sięga ok. 40 procent i przez wiele lat nadal będzie opierać się na cieple. Przypomniał, że PGE planuje iść ścieżką niskoemisyjną i do 2030 roku, spółce chce mieć miks energetyczny złożony w 50 procent z paliw niskoemisyjnych jak gaz czy spalarnie odpadów - powiedział. W Gdańsku ma powstać kotłownia szczytowa z wykorzystaniem technologii power to heat, co powoli na przetwarzanie zielonej energii w zielone ciepło. Bloki gazowo-parowe powstają albo mają powstać w Gdańsku, Bydgoszczy, Czechnicy, Zgierzu czy Kielcach - czytamy w BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: obserwator 04.07.2020r. 12:33
a po co szukać...przecież te aktywa się wydzieli poza PGE i PGE będzie mieć z nimi spokój
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ekologik 06.07.2020r. 11:07
po co modernizować ?
klimat się ociepli i ogrzewanie będzie zbędne
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 06.07.2020r. 12:59
Pge wyrzuci aktywa węglowe do spółki państwowej gdzie będą dopłacali podatnicy i przejdzie na OZE i gaz.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE