X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.
Tauron: #Zostańwdomu wpłynęło na wydłużenie sezonu grzewczego
02.06.2020r. 09:41
Najdłuższy od lat sezon grzewczy dobiega końca - poinformował Tauron. Grupa zwraca uwagę, że choć w kalendarzach mamy już czerwiec, a połowa spółdzielni nadal korzysta z ogrzewania sieciowego od Tauron Ciepło. To efekt niskich temperatur i pandemii koronawirusa, w efekcie której większość klientów Taurona została w mieszkaniach i domach.
Elektrociepłownie Taurona w okresie od września 2019 do maja 2020 roku dostarczyły ponad 10 mln GJ ciepła dla 800 tysięcy mieszkańców województw śląskiego i małopolskiego. Utrzymujące się niskie temperatury powietrza wciąż nie pozwalają na rezygnację z ogrzewania mieszkań. Ponadto pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele osób spędza więcej czasu w domach. Z tych względów okres grzewczy trwa tym razem wyjątkowo długo.
- Do terminu zakończenia sezonu grzewczego podchodzimy elastycznie, dostosowując się do potrzeb naszych klientów. Obecnie nie stosujemy z góry określonego terminu zakończenia okresu grzewczego - wyjaśnia Małgorzata Kuś, rzecznik prasowy Tauron Ciepło. - Dostawy ciepła uruchomiane i wstrzymywane są w dowolnym terminie, na wniosek klienta - spółdzielni lub zarządcy. W tak zwanym okresie przejściowym, wiosną i jesienią, dostawy ciepła reguluje automatyka pogodowa, umożliwiająca włączenie i wyłączenie dostarczania ciepła do budynku - w zależności od temperatury zewnętrznej - precyzuje rzecznik Tauron Ciepło.
Pod koniec maja 50 proc. mieszkańców zdecydowało się wyłączyć kaloryfery. Od września magistralami o długości ponad 1000 km dostarczono 10 mln GJ. Zanim ciepła woda trafi do kaloryferów musi przepłynąć przez ponad 4 tys. węzłów cieplnych.
Tauron Ciepło to największy dostawca ciepła sieciowego w konurbacji śląsko-zagłębiowskiej i jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. W skład spółki wchodzą: Zakład Wytwarzania Katowice, Zakład Wytwarzania Tychy, Zakład Wytwarzania Bielsko-Biała oraz Obszar Ciepłowni Lokalnych.
Łączna moc cieplna zainstalowana zakładów wytwórczych, wchodzących w skład Tauron Ciepło - pochodząca w większości z wysokosprawnych źródeł kogeneracyjnych - wynosi 1170 MW. Całkowita wartość mocy zamówionej wynosi 2000 MW. Łączna długość sieci ciepłowniczej w systemie Tauron Ciepło wynosi około 1000 km. Tauron Ciepło obsługuje łącznie około 3300 klientów - spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych itp.
W Grupie Tauron ciepło produkują nie tylko elektrociepłownie, ale też elektrownie. Elektrownia Stalowa Wola jest głównym dostawcą ciepła dla Stalowej Woli i Niska, Elektrownia Jaworzno III produkuje je dla mieszkańców Jaworzna, a zakład w Łagiszy ogrzewa konurbację śląsko-zagłębiowską.
Sezon 2019/2020 przyniósł zakończenie istotnej inwestycji. Uciepłowniony został blok energetyczny 460 MW w Elektrowni Łagisza. Umożliwiło to zasilenie m.in. Będzina, Dąbrowy Górniczej oraz osiedli Środula i Zagórze w Sosnowcu.
Autor: zgryźliwy02.06.2020r. 10:24
Oszczędzanie o te kilka tygodni w maju i we wrześniu zawsze kończyło się falą przeziębień. Stało się coś bardzo dobrego. Harcerskie opowieści o hartowaniu ciała i ducha są dobre dla 16-to latków. Niedogrzane pomieszczenia zawsze przekładały się na wzrost zachorowań.
ODPOWIEDZZGŁOŚ DO MODERACJI
Autor: antymonopol02.06.2020r. 11:53
Proponuję ogrzewać mieszkania przez cały rok w lecie też i wtedy szybko pozbędziemy się koronawirusa.
ODPOWIEDZZGŁOŚ DO MODERACJI
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.