ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Start programu LeadAIR - pomocy dla miast w walce ze smogiem
09.03.2020r. 15:06

W Ministerstwie Klimatu zainaugurowano program LeadAIR, w ramach którego think-tank Forum Energii będzie pomagał wybranym miastom w transformacji i walce ze smogiem. Program jest spójny z działaniami resortu klimatu - podkreślał minister Michał Kurtyka.
LeadAIR obejmie siedemnaście miast. W założeniu ich samorządowcy i menedżerowie, poprzez szkolenia i indywidualne doradztwo, zdobędą wiedzę, narzędzia i inspirację do antysmogowych działań na gruncie miejskim.

Jak podkreślała prezes Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera, w perspektywie dyskusji o Europejskim Zielonym Ładzie miasta mają olbrzymi potencjał oszczędności i optymalizacji zużycia energii. Maćkowiak-Pandera wskazała także na znaczenie odpowiednich regulacji, bo - jak zaznaczyła - wolny rynek sam nie załatwi problemu smogu. Najtańsze rozwiązania nie zawsze są najlepsze, często np. nie uwzględniają kosztów zewnętrznych - wskazała.

Minister klimatu Michał Kurtyka mówił, że LeadAIR jest zbieżny z działaniami resortu w ramach np. Agendy Miejskiej. "Chcemy zainicjować reformy lokalnego wymiaru optymalizacji energetyki, transportu, ciepłownictwa. To ciepłownictwo jest najważniejsze w myśleniu o optymalizacji miast" - wskazał Kurtyka, podkreślając, że kilkaset istniejących w Polsce systemów ciepłowniczych może stać się podstawą do lokalnych optymalizacji energetycznych. Kurtyka powiedział, że rządowy program Czyste Powietrze na pewno będzie polem bliższej współpracy rządu z samorządami.
Prezes NFOŚ Piotr Woźny wskazywał z kolei, że nie ma jednej recepty na walkę ze smogiem. "Regulacje centralne, ustawy, programy antysmogowe mogą być zmieniane tak, aby były dopasowane do konkretnych potrzeb gmin, które chcą czystego powietrza. Czekamy na sygnał od samorządów, w którym kierunku powinny iść te zmiany" - mówił. Jak tłumaczył, każde miasto ma swoją specyfikę, inny problem, czasem np. niezrealizowaną przez lata inwestycję czy rozbudowę.

Zwrócił uwagę, że np. na Śląsku największym problemem okazały się zaniedbane wielorodzinne budynki komunalne. Stąd - jak wskazywał - pomysł umożliwienia sięgnięcia po środki z POIiŚ na interwencje w komunalnych budynkach wielorodzinnych.

Woźny przytaczał inne zidentyfikowane w ramach programu Czyste powietrze przeszkody. Zapowiedział m.in. projekt regulacji, zgodnie z którym przy budowie nowych gazociągów wzdłuż dróg samorządowych, samorządy mogłyby pobierać jedynie ustaloną, niewysoką stawkę za zajęcie pasa drogowego. Prezes NFOŚ zaznaczył, że w Małopolsce okazało się, iż samorządy żądały w takich sytuacjach najwyższych stawek opłaty, zniechęcając inwestorów.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE