ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Dolnośląskie. 195 mln zł zaplanowano w 2020 r. na programy ekologiczne w regionie
09.03.2020r. 12:48

195 mln zł zapalnowano do wydania w 2020 r. na programy ekologiczne na Dolnym Ślasku. Z tych pieniędzy będzie można otrzymać pożyczki lub dotacje - podał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz w poniedziałek na konferencji prasowej poinformował, że plan dofinansowania wszystkich proekologicznych zadań przez Fundusz zakłada wydanie 195 mln zł. W tej kwocie nisko oprocentowane pożyczki to 100 mln zł, a 94,6 mln zł to dotacje.

Dodał, że dzięki umowie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dolnośląski Fundusz dysponuje jeszcze większymi środkami na program Czyste Powietrze.

"Dodatkowa kwota wypłacona Dolnoślązakom, którzy skorzystają z tego programu może sięgnąć nawet 100 mln złotych. Nie jest to jedyna ważna wiadomość dla wszystkich Dolnoślązaków zainteresowanych skorzystaniem ze wsparcia z Czystego Powietrza. Rząd zaplanował ważne zmiany w tym programie" - ppowiedział Kasztelowicz.

Przypomniał, że to między innymi uproszczenia w zasadach przyznawania dotacji, skrócony czas rozpatrywania wniosków - z 90 do 30 dni. Uproszczony zostanie też sam wniosek, który można złożyć online. Inną nowością będzie możliwość złożenia jednego wniosku na wsparcie z programu Czyste Powietrze oraz Mój Prąd.
"Ważną zmianą będzie też możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych i nawet zakończonych, czyli umożliwienie rozpoczęcia inwestycji do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie" - podkreślił Kasztelowicz.

W minionym 2019 roku WFOŚiGW we Wrocławiu w ramach tego programu zawarł ponad 2,5 tys. umów i wypłacił beneficjentom 17 mln zł. Za te pieniądze udało się zlikwidować 673 piece węglowe i zainstalowano 1031 nowych, proekologicznych źródeł ciepła.

Jak podano, na 2020 r. na ochronę powietrza, atmosfery i klimatu zaplanowano 72,7 mln zł. Te środki zostaną przeznaczone na wymianę źródeł ciepła, zmniejszenie emisji pyłów i gazów, ograniczenie niskiej emisji oraz zmniejszenie emisji substancji toksycznych. WFOŚiGW we Wrocławiu przeznaczy na ochronę wód i gospodarkę wodną 61 mln zł.

Fundusz będzie wspierał też inwestycje w odnawialne źródła energii i udzieli 46,9 mln zł pożyczki na budowę czterech elektrowni wiatrowych w tzw. klastrze oławskim oraz na budowę magazymu energii. Cała inwestycja ma kosztować 58,6 mln zł.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE