ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gowin: walka ze smogiem w Małopolsce będzie przebiegać jeszcze szybciej
09.03.2020r. 11:54

Walka o czyste powietrze, walka ze smogiem u nas, w Małopolsce będzie przebiegać jeszcze szybciej - zapewnił wicepremier Jarosław Gowin, podczas poniedziałkowego podpisania porozumienia o współpracy przy realizacji projektu Life Ekomałopolska.
Najważniejszymi założeniami zintegrowanego projektu Life Ekomałopolska jest promocja odnawialnych źródeł energii, poprawa efektywności energetycznej i działania na rzecz ochrony klimatu. Realizację przedsięwzięcia, finansowanego ze środków unijnych, planuje województwo małopolskie wraz z 25 partnerami. Jego wartość to 70 mln zł.

W poniedziałek w Krakowie porozumienie w tej sprawie podpisali wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz, który pokreślił, że "podpisanie listu intencyjnego zamyka część formalną dokumentu, złożonego w Komisji Europejskiej".

Jak wskazywał Urynowicz, jest to projekt, który "po raz pierwszy realizowany jest w skali całego kraju i, co najważniejsze, przynosi (...) bardzo wymierne efekty." Przypomniał, że w ramach jego realizacji utworzona zostanie "mapa ekodoradców", którzy funkcjonować będą we wszystkich powiatach regionu, tak, aby "koordynować działania klimatyczne i te, związane z ochroną środowiska".

"Ale najważniejsze, to wspólne przygotowanie projektów inwestycyjnych, które będą realizowane w przyszłości w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji" - wyjaśnił wicemarszałek. Duży nacisk, jak dodał, położony zostanie także na szkolenia, podnoszące kompetencje osób zaangażowanych w działania środowiskowe i na prowadzenie wspólnej kampanii edukacyjnej.

Z kolei wicepremier Gowin ocenił, że projekt ten jest "pokłosiem szerokiego dialogu z zainteresowanymi, zarówno z organizacjami pozarządowymi, z mieszkańcami województwa małopolskiego, jak i z samorządowcami".
"To właśnie nasz region realizuje i będzie realizował rozwiązania pilotażowe, co oznacza, że walka o czyste powietrze, walka ze smogiem u nas, w Małopolsce będzie przebiegać jeszcze szybciej, jeszcze bardziej dynamicznie" - wskazywał pochodzący z Krakowa minister.

Gowin i Urynowicz zwracali uwagę na kwestię realizacji programu Czyste Powietrze w tym regionie. Wicemarszałek poinformował, że Małopolska, wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i gminami okalającymi Kraków, czyli tzw. obwarzankiem krakowskim, przystępuje do pilotażu realizacji tego programu w "sposób sprawny i modelowy".

"Zadania związane z programem Czyste Powietrze realizowane będą szybciej, sprawniej, i przede wszystkim, pod okiem wyspecjalizowanej firmy przygotowywane i składane będą wnioski, które będą w przyszłości wprowadzane w życie przez wojewódzki fundusz ochrony środowiska" - wskazywał Urynowicz.

Wicepremier przyznał natomiast, że "w Krakowie podjęliśmy ogromny wysiłek, czasami bardzo kosztowny, nie tylko dla miasta, ale też dla mieszkańców, żeby ograniczyć niską emisję". "Natomiast problem Krakowa związany jest z +obwarzankiem+, tutaj niestety te działania są dopiero na etapie bardzo wstępny" - ocenił.

Dodał, że podjęte zostały decyzję o tym, żeby w "obwarzanku" uruchomić program na "jak najszerszą skalę". "W tej sprawie władze miasta Krakowa postępują w sposób modelowy, ta współpraca układa się bardzo dobrze i wierzę, że da szybko dobre efekty, z punktu widzenia zdrowia mieszkańców Krakowa, +obwarzanka krakowskiego+ i - z czasem - całej Małopolski" - wskazywał.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE