ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Dofinansowanie w programie Czyste Powietrze. 10 najważniejszych zmian
06.03.2020r. 16:09

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, rządowy program dofinansowania termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła w domach jednorodzinnych nie przyniósł dotąd zadowalających efektów w postaci liczby rozpatrzonych wniosków i przyznanych dotacji oraz preferencyjnych pożyczek. Właściwej dynamiki mają nadać Czystemu Powietrzu zmiany, których wdrożenie zapowiada NFOŚiGW.
Program Czyste Powietrze jest realizowany od września 2018 roku. Do tej pory złożono 119,6 tys. wniosków o dotacje na łączną sumę 2,09 mld zł i pożyczki na kwotę 364,2 mln zł.

Podpisano jednak dużo mniej umów - na razie około 73 tys. na dotacje o wartości 1,243 mld zł i pożyczki na 118 mln zł.

Problemem jest ograniczona liczba urzędników, którzy rozpatrują i oceniają wnioski. Na początku zdecydowano, że zajmą się tym wyłącznie wojewódzkie fundusze ochrony środowiska. To oznacza tylko jedną instytucję na każde województwo, do której można złożyć wniosek, a także ograniczoną liczbę osób przydzielonych do realizacji programu.

Później NFOŚiGW nawiązał współpracę z gminami, które mają pomagać w przyjmowaniu wniosków, a także rozmawia z bankami na temat ich zaangażowania w program.

Teraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprezentował pakiet zmian, które maja usprawnić realizację i zwiększyć zasięg Czystego Powietrza. Jak zapewnia Fundusz, ma być "szybciej, prościej i więcej".

Na dzisiaj zaplanowano posiedzenie rady nadzorczej NFOŚiGW, która ma zatwierdzić nowe kryteria w programie Czyste Powietrze.

Z informacji przekazanej portalowi Gramwzielone.pl przez Donatę Bieniecką-Popardowską z wydziału komunikacji NFOŚiGW wynika, że nowe zasady mają wejść w życie już na przełomie marca i kwietnia.

Jakie zmiany mają zwiększyć tempo procedowania wniosków, ułatwić pozyskanie dofinansowania i przyspieszyć jego wypłatę? Z informacji przekazanych naszemu portalowi przez NFOŚiGW wynika, że można spodziewać się następujących usprawnień.

1. Urzędnicy przestaną liczyć dochody wnioskodawców

NFOŚiGW proponuje uproszczenie zasad przyznawania dotacji w programie Czyste Powietrze przez odejście od liczenia wysokości dochodu przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska. Według nowych zasad beneficjenci zostaną podzieleni na trzy kategorie.

W pierwszej znajdą się wnioskodawcy uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania. W ich przypadku kwota dochodu deklarowana będzie przez oświadczenie wnioskodawcy.

Druga kategoria obejmie wnioskodawców uprawnionych do podwyższonego dofinansowania w wysokości do 60 proc. wartości inwestycji. Gospodarstwa domowe osiągające dochód netto na osobę do 1400 zł miesięcznie (gospodarstwa wieloosobowe) lub do 1960 zł miesięcznie (gospodarstwa jednoosobowe) mogą liczyć na dofinansowanie do 32 tys. zł.

Kwota dochodu będzie potwierdzana przez właściwy terytorialnie miejski albo gminny ośrodek pomocy społecznej, którego zaświadczenie stanie się - jak ujmuje to NFOŚiGW - "biletem dostępu" do zwiększonej intensywności dofinansowania.

Trzecia kategoria obejmie wnioskodawców uprawnionych do otrzymywania świadczeń z tytułu pomocy społecznej w ramach programu StopSmog realizowanego we współpracy z gminami. Ci beneficjenci mogą uzyskać do 100 proc. finansowania niezbędnego dla wymiany przestarzałego kotła/termomodernizacji domu jednorodzinnego w limicie do 53 tys. zł.

2. Pomogą samorządy

Rolą gmin ma by wydawanie zaświadczeń potwierdzających prawo do zwiększonego dofinansowania w programie Czyste Powietrze oraz udzielanie pożyczek osobom uprawnionym do zwiększonego dofinansowania - ze środków otrzymanych z pożyczek udzielanych im przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska.

Dodatkowo gminy mogą uczestniczyć w uproszczonym programie StopSmog, który umożliwi dofinansowanie do 70 proc. na wymianę kotłów/ocieplenie domów jednorodzinnych osób ubogich energetycznie.

3. Szybsze rozpatrzenie wniosku

NFOŚiGW zapowiada skrócenie czasu rozpatrywania wniosków. Dzięki uproszczeniom i automatyzacji okres procedowania aplikacji ma się zmniejszyć z 90 dni roboczych do 30 dni.
4. Uproszczenie wniosku o dotację

Dokumentacja zostanie uproszczona przez rezygnację z konieczności podawania szczegółowych danych technicznych, zbierania zaświadczeń i zbędnej dokumentacji dotyczącej wysokości dochodów. Zamiast tego wnioskodawcy będą składać oświadczenia.

5. Wnioski przez Internet

NFOŚiGW wprowadzi możliwość składania wniosków online w serwisie gov.pl. Taki kanał składania wniosków świetnie sprawdził się w innym rządowym programie Mój Prąd realizowanym przez NFOŚiGW. Wniosek składany przez Internet to mniej czasu, który musi poświęcić wnioskodawca, ale także mniej czasu, który muszą poświęcić urzędnicy na sprawdzenie złożonej dokumentacji.

Fundusz podkreśla, że składanie wniosków w Moim Prądzie przez Internet pozwala na uniknięcie wielu błędów, które zawierają wnioski papierowe. NFOŚiGW chce nawet zrezygnować w programie dofinansowania domowej fotowoltaiki z przyjmowania wniosków na papierze.

6. Zaangażowanie banków

Włączenie banków do programu Czyste Powietrze jest zapowiadane od wielu miesięcy, jednak dotąd wniosku o dofinansowanie nie można złożyć w żadnym z nich. Teraz ma się to zmienić wraz z implementowaniem zmian, które zaproponował NFOŚiGW.

Banki mają być źródłem finansowania uzupełniającego i pomostowego w postaci pożyczek i kredytów. Wprowadzona zostanie nowa forma wsparcia - dotacja z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu. Rola banków ma także polegać na udostępnieniu placówek bankowych jako nowych kanałów dystrybucji dotacji w programie.

7. Integracja z programem Mój Prąd

Program Czyste Powietrze zostanie zintegrowany z uruchomionym we wrześniu 2019 roku programem Mój Prąd, w którym można uzyskać dopłatę w wysokości do 5 tys. zł na montaż domowej instalacji fotowoltaicznej.

Teraz oba programy zostaną połączone przez możliwość uzyskania dotacji na montaż instalacji fotowoltaicznej bez konieczności składania dwóch osobnych wniosków.

8. Efekt ekologiczny zdecyduje o wysokości dotacji

Poziomy dotacji zostaną powiązane z efektem ekologicznym, a program Czyste Powietrze ma uwzględniać bonus za niskoemisyjność i odnawialność, promując inwestycje, które są rozwiązaniami bezemisyjnymi, a jednocześnie umożliwiają redukcję emisji CO2. Najwyższe możliwe poziomy dofinansowania mają dotyczyć inwestycji optymalnych z punktu widzenia celów powietrzno-klimatycznych - chodzi o instalację pomp ciepła i fotowoltaiki.

9. Dotacje dla tych, którzy wymienili już źródło ciepła

Dla tej grupy beneficjentów przewidziano dodatkowe dotacje do 10 tys. zł, a w przypadku osób uprawnionych do zwiększonego poziomu dofinansowania - do 15 tys. zł na realizację zadań związanych z ociepleniem budynku oraz wymianą stolarki okiennej i drzwiowej.

10. Dofinansowanie także na rozpoczęte i zakończone inwestycje

Obecnie najpierw trzeba złożyć wniosek, dopiero potem ponosić koszty i nie można zakończyć inwestycji przed złożeniem wniosku.

Natomiast program Czyste Powietrze w nowej wersji będzie uwzględniać finansowanie przedsięwzięć rozpoczętych i zakończonych, umożliwiając rozpoczęcie inwestycji do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Uważny 07.03.2020r. 00:46
Bardzo dobra i przemyślana zmiana we właściwym kierunku aby pobudzić inicjatywę Polaków w tym zagadnieniu bo zadań... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 10-03-2020r. 15:22 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE