ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

"Puls Biznesu": Bitwa o geotermię w Piasecznie
05.02.2020r. 06:37

Nad gorącymi źródłami, do których dowierciło się Exalo Drilling, hula zimny wiatr. Gorąco jest w sądach i prokuraturze, a zdesperowany inwestor, Termo-Glob, poprosił o pomoc premiera - podaje środowy "Puls Biznesu".
Jak podaje dziennik, spółka Termo-Glob została założona przez lokalnych przedsiębiorców z Piaseczna - Krzysztofa Karnkowskiego oraz jego wspólnika. "Termo-Glob, mała spółka (...) wymarzyła sobie, że stanie tam (w Piasecznie - przyp. PAP) elektrociepłownia zasilająca w tanią ekoenergię okoliczne domy i mieszkania oraz kompleks basenów rekreacyjno-balneologicznych. Zrobiła biznesplan, zdobyła publiczną dotację (8,8 mln zł) na odwiert badawczy od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który stał się współinwestorem i wybrała w przetargu Exalo Drilling, spółkę z grupy PGNiG do jego wykonania. Na prace wiertnicze wyłożyła z własnej kieszeni około 9 mln zł. Otwór geotermalny Piaseczno GT-1 (...) potwierdził, że pod ziemią płynie woda o temp. 50 st. C" - czytamy.

Według gazety, inwestycja miała wynieść 130 mln zł, jednak nic nie powstanie, za to zarządowi Termo-Globu grozi więzienie. Jak mówi Krzysztof Karnkowski, w świetle prawa górniczego odwiert Piaseczno GT-1 nie istnieje. "Decyzja zezwalająca na jego realizację została wydana na wniosek wykonawcy tj. Exalo Drilling, przez Okręgowy Urząd Górniczy w Warszawie z rażącym naruszeniem prawa. Tak stwierdził prezes Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach - już po wykonaniu odwiertu. Potwierdziły to później sądy - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach i Naczelny Sąd Administracyjny" - tłumaczy prezes Termo-Globu.

Jak mówi Karnkowski, w 2011 r. Exalo Drilling wziął na siebie odpowiedzialność za wykonanie projektu i zdobycie wszystkich niezbędnych decyzji, które zresztą uzyskał. "Decyzja OUG na wykonanie odwiertu nie dotyczyła inwestora, ale była wystawiona z wniosku i na rzecz wykonawcy prac budowlano-wiertniczych, czyli Exalo Drilling, które formalnie nie powołało się na pełnomocnictwa Termo-Globu. W dodatku odwiert powstał poza obszarem koncesji" - dodaje.
Według Karnkowskiego, kiedy przyszło do odbioru inwestycji, wykonawca nie dostarczył dokumentów przewidzianych w umowie i prawie, które w jego przekonaniu potwierdzały legalność odwiertu. Wobec tego Termo-Glob nie podpisał protokołu odbioru i rozwiązał umowę z Exalo. "Niedługo potem (był to już 2013 r.) WUG unieważnił wcześniejszą decyzję OUG zezwalającą na wykonanie odwiertu GT-1 w Piasecznie, uznając ją za rażące naruszenie prawa. Odwiert stał się samowolą górniczą, której nie da się zalegalizować, a NFOŚiGW zażądał od Termo-Globu zwrotu dotacji z odsetkami (10,6 mln zł), czego spółka do tej pory nie zrobiła. Jej konta zostały zajęte przez komornika" - czytamy.

Obie spółki od ośmiu lat się procesują. "Exalo doniosło też na Termo-Glob do CBA. W międzyczasie WUG unieważnił własną decyzję... o wcześniejszym unieważnieniu pozwolenia OUG w Warszawie na wykonanie odwiertu w Piasecznie. Ostatecznie jednak Naczelny Sąd Administracyjny prawomocnym wyrokiem potwierdził, że decyzja z 2011 r. była wydana niezgodnie z koncesją i z rażącym naruszeniem prawa, podtrzymując jej unieważnienie. Niedawno właściciele Termo-Globu napisali list do premiera Mateusza Morawieckiego, prosząc, aby w interesie publicznym - polegającym na rozwoju odnawialnych źródeł energii - przyczynił się do wypracowania porozumienia w sprawie odwiertu w Piasecznie i załagodzenia sporu" - donosi "PB".

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: Wnioskodawca 05.02.2020r. 09:24
WUG i OUG do likwidacji. Ich kompetencje przekazać do departamentu w ministerstwie klimatu
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: jaki 05.02.2020r. 10:11
typowe polskie piekiełko.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: jaki 05.02.2020r. 10:12
uczcie się od rydzyka.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 05.02.2020r. 10:46
Się nadaje tylko do instalacji podłogowych, czyli tylko do nowych domów. Nie wyobrażam sobie np. skucia całego... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: taki 05.02.2020r. 16:40
źle wymawiasz: ucz się ryzyka
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE