ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MFiPR: Inwestycje w Gdańsku i Olsztynie będą realizowane w formule PPP z dofinansowaniem z UE
04.02.2020r. 14:24

Inwestycje w Gdańsku i Olsztynie to przykład, że projekty realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) można połączyć z dofinansowaniem unijnym - oceniła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
W obu aglomeracjach powstaną spalarnie odpadów, do których będą trafiać śmieci nienadające się do recyklingu. Wyprodukowane z nich ciepło trafi do miejskich sieci.

Jak napisał resort, inwestycje będą realizowane w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

"Inwestycje w Gdańsku i Olsztynie to przykład, że projekty realizowane w formule PPP można połączyć z dofinansowaniem unijnym. Te dwa sposoby finansowania projektów nie wykluczają się, a stają się dobrym uzupełnieniem" - podkreśla cytowana w komunikacie minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Dodała, że decyzja Komisji Europejskiej zatwierdzająca dofinansowanie tych projektów "sprawi, że PPP i fundusze UE będą częściej iść w parze".

Resort wskazał, że akcept dla projektu budowy spalarni jest setną pozytywną decyzją wydaną przez Komisję Europejską dla projektów realizowanych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Zaznaczono, że wartość budowy zakładu termicznego przekształcania odpadów w Gdańsku to ponad 622 milionów złotych, z czego ponad 270 milionów złotych będzie pochodzić ze środków unijnych.
Projekt zakłada budowę nowoczesnej, ekologicznej spalarni odpadów, do której będą trafiać śmieci nienadające się do recyklingu. Wyprodukowane w spalarni ciepło trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej, a energia do sieci energetycznej. W projekcie weźmie udział 35 pomorskich gmin.

Projekt będzie realizowany w formule PPP oznacza to, że firma prywatna będzie odpowiedzialna za zaprojektowanie, wybudowanie oraz obsługę spalarni przez 29 lat. W przypadku gdańskiej inwestycji spalarnię zbuduje włoski koncern Astaldi oraz Termomeccanica Ecologia. Operatorem zostanie francuska firma TIRU. Stroną publiczną jest Zakład Utylizacyjny w Gdańsku.

Z kolei całkowita wartość projektu w Olsztynie ("Budowa instalacji termicznego przekształcania frakcji energetycznej z odpadów pochodzących z odpadów komunalnych, z odzyskiem energii elektrycznej i cieplnej wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Olsztynie") to ponad 797 milionów złotych. Dofinansowanie unijne wyniesie ponad 172 milionów złotych.

Nowoczesna i ekologiczna spalarnia ma dostarczać ciepło dla części Olsztyna oraz ograniczyć składowanie odpadów. Ten projekt również łączy finansowanie ze środków z UE z PPP. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie odpowiada za inwestycję od strony publicznej natomiast wykonawcą jest Dobra Energia dla Olsztyna. Umowa PPP została zawarta na 28 lat.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE