ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PAS: nowa kadencja rządu powinna być nowym otwarciem w walce o czyste powietrze
08.01.2020r. 12:50

Zmiany w rządowych programach "Czyste Powietrze" i "StopSmog", inwentaryzacja tzw. "kopciuchów" oraz zmniejszenie liczby starych aut na drogach, to główne rekomendacje Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) prowadzące do poprawy jakości powietrza przedstawione podczas środowej konferencji prasowej.
"Nasze rekomendacje zostały dziś przesłane premierowi i ministrowi klimatu. Uważam, że nowe kadencje rządu powinna być nowym otwarciem w walce o czyste powietrze" - stwierdził Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Podstawową rekomendacją PAS jest reforma programów finansowych oferujących dopłaty do wymiany kotłów. Andrzej Guła stwierdził, że program "Czyste Powietrze" jest bardzo ambitny, jednak problemem jest jego wdrażanie. "Program miał doprowadzić do likwidacji około 3 mln. palenisk. Jednak jak dotąd, po ponad roku obowiązywania, podpisano jedynie 50 tys. umów na wymianę starych źródeł ciepła" - zauważył Guła.

Jego zdaniem program musi zostać odbiurokratyzowany. Jak mówił, obecnie wnioski są rozpatrywane nawet przez 200 dni. W jego ocenie powinno to się odbywać w ciągu dwóch tygodni. "Nasz rekomendacja jest taka, aby oprócz Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska, wdrażaniem programu zajęły się także gminy i banki. Kluczem do sukcesu będzie także uproszczenie wniosków" - mówił Guła.

Dodał także, że konieczna jest skuteczniejsza inwentaryzacja "kopciuchów". Zdaniem Guły powinna powstać ogólnopolska baza urządzeń grzewczych montowanych w budynkach. "Źródła ogrzewania powinny podlegać obowiązkowej rejestracji i rocznym przeglądom kominiarskim, a dane powinny trafić do centralnej bazy. To pozwoli samorządom w szybki i sprawny sposób przeprowadzić inwentaryzacje źródeł ciepła. Obecnie, mimo że prawo budowalne nakazuje coroczne kontrole kotłów i instalacji grzewczych to w 80 proc. gospodarstw domowych nie są one prowadzone" - powiedział Andrzej Guła.

W jego opinii program "Czyste Powietrze" powinien zostać także skierowany do właścicieli budynków wielorodzinnych.

Kolejny obszarem, którym w opinii ekspertów PAS powinien zająć się rząd, jest ograniczanie ruchu samochodów najbardziej zanieczyszczających powietrze. "Emisja szkodliwych pyłów w transporcie jest głównym problemem w miastach" - stwierdził Bartosz Piłat, koordynator PAS ds. transportu.
"Pozwalamy sobie na wpuszczanie do miast wszystkiego, co może jeździć. Średni wiek pojazdów to 12 lat. Pojazdy nie spełniają żadnych norm emisji spalin. Tak dalej być nie może. Powinno się zezwolić samorządom na tworzenie Stref Czystego Transportu, w oparciu o normy emisji Euro i rodzaj paliwa" - stwierdził Piłat.

Zauważył także, że niezbędne są zmiany w podatku akcyzowym - jego wysokość powinna być uzależniona od wieku samochodów, emisji spalin i rodzaju wykorzystywanego paliwa.

Zwracał uwagę, że ponad 2 tys. miejscowości wciąż jest pozbawione transportu publicznego. Dlatego powinno się wprowadzić zmiany w tzw. programie "pekaesowym" polegającym na rozwoju przewozów autobusowych w gminach. Zdaniem PAS konieczne jest między innymi zwiększenie finansowania programu.

"Za 300 mln złotych nie da się zrobić dobrego transportu. Musi to zostać zmienione. Potrzebne jest także wsparcie organizacyjne dla gmin, które nie radzą sobie z wdrażaniem nowych przepisów" - dodał Piłat.

Ostatnim obszarem, na który zwracano uwagę było wprowadzenie nowych wymogów dotyczących emisji spali w zakładach przemysłowych. W opinii PAS powinno się wprowadzić między innymi obowiązek ciągłego monitoringu zanieczyszczeń przemysłowych. Zapłacić za to miałyby same firmy.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE