ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kurtyka zapowiada uproszczenie Czystego Powietrza
02.01.2020r. 12:34

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, realizowany od ponad roku rządowy program walki ze smogiem Czyste Powietrze nie przynosi na razie dostatecznych efektów jeśli chodzi o liczbę podpisanych umów na dofinansowanie. Zmianę tej sytuacji zapowiada minister klimatu Michał Kurtyka.
Po likwidacji Ministerstwa Środowiska, które w poprzednim rządzie nadzorowało pracę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, odpowiadając m.in. za realizację Czystego Powietrza, teraz tym programem powinno zająć się Ministerstwo Klimatu kierowane przez Michała Kurtykę.

Szef resortu klimatu poinformował w wywiadzie dla Radia Szczecin, że na koniec 2019 roku do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wpłynęło ponad sto tysięcy wniosków na kwotę około 2 miliardów złotych. W tym 70 tysięcy aplikacji zostało rozpatrzonych.

Na razie problemem programu, którego budżet ma przekroczyć aż 100 mld zł i który ma być realizowany do 2029 r., są przede wszystkim ograniczone możliwości procedowania złożonych wniosków przez pracowników wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

O niedostatecznym tempie wydawania pieniędzy z Czystego Powietrza wiadomo już od wielu miesięcy. Pierwszym pomysłem rządu było zaangażowanie w proces przyjmowania wniosków urzędników w poszczególnych gminach. Chętnych do zaangażowania się w ten proces zgłosiło się kilkaset samorządów.

Następnie NFOŚiGW, kierowany już przez Piotra Woźnego, podjął rozmowy z bankami, które mają pomóc w przyjmowaniu wniosków i ewentualnej digitalizacji tego procesu.
Jednak na razie nie wypracowano jeszcze zasad współpracy z sektorem bankowym i żaden z banków, które wyraziły zainteresowanie udziałem w programie, nie rozpoczął przyjmowania wniosków.

Teraz minister Kurtyka, który ma przejąć nadzór nad NFOŚiGW i programem Czyste Powietrze, zapowiedział na antenie Radia Szczecin uproszczenie procedury składania wniosków.

- Będę dążył do tego, żeby program został ułatwiony między innymi z punktu widzenia procedur formalno-prawnych, żeby ten program mógł objąć jeszcze większe grono beneficjentów - powiedział szef resortu klimatu.

Ponadto, jak wynika z wypowiedzi ministra Kurtyki, w tym miesiącu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma przedstawić wnioski z analizy dotyczącej sposobu pozyskiwania środków z Czystego Powietrza. Przeprowadzenie inwentaryzacji zlecił minister klimatu.

Po ponad roku funkcjonowania programu Czyste Powietrze są już dostępne dane dotyczące złożonych wniosków o dofinansowanie do poszczególnych technologii grzewczych.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: ech 03.01.2020r. 13:29
tak jest trzeba to uprościć, istotne pytanie DLACZEGO urzędy wojewódzkie wymagają zaświadczeń, że "nie można... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE