ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Inspekcja Handlowa sprawdza etykiety kotłów. Jakie efekty?
27.11.2019r. 16:02

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, w ramach działań antysmogowych Inspekcja Handlowa sprawdza, czy sprzedawane kotły na paliwa stałe mają zgodne z prawem etykiety. Jakie są efekty dotychczasowych kontroli?
Przy okazji informacji o planowanych kontrolach kotłów na paliwa stałe, z którymi po wejściu w życie najnowszej nowelizacji Prawa ochrony środowiska ma ruszyć Inspekcja Handlowa, Ministerstwo Rozwoju poinformowało o prowadzonych już kontrolach etykiet energetycznych kotłów.

W przyszłym miesiącu Inspekcja Handlowa rozpocznie dodatkowe kontrole, podczas których ma sprawdzać kotły na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej do 500 kW dostępne na rynku np. w sklepach, hurtowniach, u producentów czy importerów.

W związku z tym, że nowelizacja obowiązuje od 23 listopada i że pieniądze na kontrole zaplanowano w budżecie dopiero od 2020 r., na razie Inspekcja kontroluje tylko dokumentację, a w przyszłym roku będzie też zlecać badania laboratoryjne. Co roku ma dostawać na ten cel 900 tys. zł. Pozwoli to zbadać w laboratorium około 50 kotłów rocznie.

Natomiast kontrola etykiet energetycznych na kotłach ma już być prowadzona. Ministerstwo Rozwoju przypomina, że każdy kocioł eksponowany w miejscu sprzedaży powinien być opatrzony etykietą energetyczną, która ma pomóc konsumentowi w porównaniu ofert i wyborze urządzenia, które jest jednocześnie oszczędne i wydajne.

Najważniejszym parametrem pokazanym na etykiecie jest klasa efektywności energetycznej. Obecnie skala wynosi od A+++ do D. Natomiast przed 26 wrześniem obowiązywała szersza skala, która kończyła się na literze G.
Im wyższa klasa, tym bardziej efektywny kocioł i mniej energii zużywa do ogrzewania pomieszczeń. Wzory etykiet wraz z objaśnieniami dostępne są na stronie UOKiK.

Resort rozwoju zaznacza, że jeśli przedsiębiorca naruszy przepisy dotyczące etykiet energetycznych, grozi mu kara w wysokości od jednokrotnego do dziesięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej za poprzedni rok - w 2018 r. wynosiło ono 4585 zł.

Jak informuje Ministerstwo, wstępne wyniki kontroli wskazują, że zdarzają się nieprawidłowości - np. brak uwidocznienia etykiety energetycznej lub źle sporządzona karta produktu (dokument z informacjami o kotle).

Do 22 listopada cztery wojewódzkie inspektoraty Inspekcji Handlowej skontrolowały 90 kotłów na paliwo stałe oferowanych w sklepach, sieciach handlowych i hurtowaniach. W tym 76 na 90 skontrolowanych kotłów posiadało prawidłowe etykiety energetyczne uwidocznione w miejscu sprzedaży, a 60 na 90 kotłów miało prawidłowe karty informacyjne produktu.

Zastrzeżenia dotyczące sprzedawanych kotłów można zgłaszać do wojewódzkich oddziałów Inspekcji Handlowej.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE