ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

CBA zatrzymało przedsiębiorcę w śledztwie dotyczącym kupna elektrociepłowni
25.11.2019r. 12:32

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w poniedziałek przedsiębiorcę z Przeworska podejrzewanego o pomoc w praniu pieniędzy przy transakcji sprzedaży niedziałającej Elektrociepłowni Przeworsk, przekazało PAP w komunikacie CBA. To 13 osoba, która usłyszy zarzuty w tym śledztwie.
Śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy zakupie przez PGE Energia Odnawialna elektrociepłowni na Podkarpaciu, to jeden z wątków tzw. afery podkarpackiej.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej Biura Temistokles Brodowski potwierdził w rozmowie z PAP w poniedziałek, że agenci z rzeszowskiej delegatury CBA zatrzymali mężczyznę. Usłyszy on w prokuraturze zarzut pomocnictwa przy praniu pieniędzy.

Przypomniał, że transakcja z 2010 r. opiewała na 22 mln zł, a poprzedni prywatny właściciel kupił budynki za 2,5 mln zł.

Według ustaleń śledztwa transakcja nie miała żadnych podstaw ekonomicznych - zakupiony sprzęt miał bardzo niską sprawność, wysoką awaryjność i nie nadawał się do ciągłej pracy. Nieprawdziwe były też dane dotyczące sprzedaży energii elektrycznej i cieplnej, stanu technicznego. Od momentu zakupu elektrociepłowni, nie była ona włączona do użytkowania, a jej wartość tuż po zakupie była szacowana jako wartość złomu.
Brodowski zaznaczył, że śledztwo CBA prowadzone jest pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. "Śledztwo nadal jest w toku. Niewykluczone są kolejne zarzuty i zatrzymania" - podkreślił.

O zatrzymaniu pierwsza poinformowała stacja TVP Info.

W kwietniu 2018 r. CBA zatrzymało w tej sprawie siedem osób, później kolejne trzy. W tle sprawy jest spółka powiązana z "Panama Papers". Zatrzymano i postawiono zarzuty m.in. byłym członkom zarządu PGE Energia Odnawialna - prezesowi Wojciechowi A., Jackowi P., Krzysztofowi K. i Marzannie Ch., byłemu dyrektorowi departamentu w PGE Energia Odnawialna SA Bogdanowi Z. oraz prezesowi zarządu spółki E. z branży energetycznej Piotrowi M.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE