ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kielce. Coraz mniej starych pieców w budynkach
13.11.2019r. 16:10

O ponad 40 zmniejszy się w tym roku liczba pieców węglowych w miejskich budynkach w Kielcach. Podpisano też 48 umów na dotacje samorządowe dla mieszkańców na wymianę starych pieców opałowych w swoich domach na ekologiczne - poinformowały w środę władze stolicy województwa świętokrzyskiego.
Jak mówiła podczas konferencji prasowej wiceprezydent Kielc Danuta Papaj, pieniądze na walkę z zanieczyszczonym powietrzem w mieście nie są w budżecie przypisane do jednej samorządowej jednostki, ale działania antysmogowe realizują różne miejskie instytucje i wydziały magistratu.

Przypomniała, że w 2019 r. na dotacje celową na wymianę źródeł ciepła w domach i mieszkaniach ratusz zarezerwował 300 tys. zł. Do tej pory nie rozdysponowano jeszcze 43 tys. zł. "Niestety, nie wszyscy mieszkańcy którzy mogliby, z tego skorzystali. Złożono 81 wniosków, podpisano 48 umów" - opisywała Papaj zaznaczając, że pozostałe wnioski m. in. nie spełniały warunków formalnych.

Dotacje mogą zostać udzielone osobom fizycznym i wspólnotom mieszkaniowym: w przypadku instalacji indywidualnego gazowego lub elektrycznego urządzenia grzewczego na jeden lokal lub na dom w wysokości do 4 tys. zł, a w przypadku podłączenia budynku wielorodzinnego do sieci ciepłowniczej - do 25 tys. zł. (90 proc. kosztu kwalifikowanego realizacji zadania, maksymalna kwota dotacji jest ograniczona do wymienionymi kwotami). W 2020 roku samorząd Kielc planuje przeznaczyć na ten cel 500 tys. zł.

"Najważniejsze że rozpoczęliśmy w tym roku walkę ze smogiem w centrum miasta, co jest bardzo istotne" - oceniała Papaj.

Jak poinformował p.o. dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków (MZB) Krzysztof Miernik, w tym roku liczba pieców opalanych węglem w budynkach znajdujących się w zasobach tej instytucji, zmniejszy się o 43 (z 506 pieców). W przyszłym roku "kopciuchów" - wg planów - będzie mniej o kolejnych ponad 50 sztuk.
Jest to związane z prowadzonymi przez MZB inwestycjami, m. in. budową nowych lokali socjalnych w miejsce wyburzanych starych budynków z ogrzewaniem węglowym, przyłączeniem lokali w centrum Kielc do miejskiej sieci ciepłowniczej i do sieci gazowej.

Wiceprezydent Marcin Różycki poinformował, że niedawno rozstrzygnięto przetarg na zakup jonizatorów - oczyszczaczy powietrza. To 15 urządzeń, które do końca roku trafią do miejskich żłobków i do jednego przedszkola. Urządzenia czyszczą powietrze m. in. z grzybów, pyłów i pleśni. Kolejne urządzenia dla przedszkoli będą zakupione w przyszłym roku.

W stolicy województwa świętokrzyskiego zainaugurowano w środę Dni Czystego Powietrza. Przedstawiciele samorządów Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego (miasto Kielc i 11 ościennych gmin) podpisali deklarację współpracy na rzecz ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami.

Jak podkreślił prezydent Kielc Bogdan Wenta, deklaracja ma dać szansę na wspólne działania tych samorządów związane z ochroną powietrza, współfinansowane z funduszy Unii Europejskiej w kolejnej unijnej perspektywie finansowej.

W ramach Dni Czystego Powietrza (potrwają do czwartku) zaplanowano m. in. akcję edukacyjną w przedszkolach, rozstrzygnięcie konkursów na film reklamowy oraz na hasło promujące walkę ze smogiem, happening. Zmotoryzowani mieszkańcy miasta mogą skorzystać z bezpłatnych badań spalin pojazdów w 11 stacjach kontroli.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE