ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Podlaskie. Blisko 400 domowych pieców wymienionych dzięki dotacjom z UE
09.11.2019r. 15:02

Wymiana blisko 400 starych pieców na proekologiczne ma być efektem kilkunastu projektów realizowanych lub już zrealizowanych przez podlaskie samorządy dzięki dotacjom z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPOWP) na lata 2014-2020.
Po te pieniądze sięgnęły gminy: Dąbrowa Białostocka, miasto Hajnówka, Knyszyn, Suchowola, Bielsk Podlaski, Augustów i Zambrów - poinformował PAP urząd marszałkowski w Białymstoku. Przedsięwzięcia te obejmują często także np. wymianę oświetlenia ulicznego czy instalację pomp ciepła.

Z osobnej puli w RPOWP na te cele korzysta także miasto Białystok i ościenne gminy tworzące stowarzyszenie Białostocki Obszar Funkcjonalny (BOF). Podane przez urząd dane dotyczące wymiany pieców w ramach projektów unijnych, nie obejmują BOF.

Swój projekt kończy np. miasto Hajnówka. Władze miasta zdobyły pieniądze na wymianę 37 pieców w domach mieszkańców, wymianę ponad dwóch tysięcy punktów oświetlenia ulicznego na energooszczędne oraz zakup stacji pomiaru czystości powietrza.

Burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak powiedział PAP, że piece są już wymienione. Mieszkańcy w większości zainstalowali nowe piece na pellet, ale też gaz i olej. Sirak poinformował, ze trwa przetarg na montaż stacji pomiaru czystości powietrza.

Hajnówka liczy na to, że mieszkańcy będą coraz chętniej korzystać z gazu, bo prowadzone są inwestycje przez Polską Spółkę Gazownictwa, które mają im to umożliwić. Sirak poinformował, że trwa budowa stacji rozprężania gazu, w mieście ma powstać ok. 14 km sieci, którą będzie dystrybuowany gaz ziemny.
Hajnówka jest także w grupie samorządów, które mają podpisane porozumienie o współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, by na miejscu pomagać mieszkańcom, którzy chcą skorzystać z dotacji na wymianę pieców z rządowego programu "Czyste powietrze".

Z unijnych dotacji korzystają też gminy z BOF. Miasto Białystok realizuje np. program wymiany 225 kotłów na paliwo stałe na kotły gazowe.

Aby przygotować się do kolejnych inwestycji związanych z dotacjami, poznać potrzeby mieszkańców, skalę na jaką mieszkańcy spalają w swoich piecach paliwo stałe, miasto Białystok rozpoczęło w ostatnich dniach ankietę, której efektem ma być inwentaryzacja systemów grzewczych w domach mieszkańców miasta. Informacje są zbierane od 6 listopada 2019 r. do końca sierpnia 2020 r.

"Przeprowadzona inwentaryzacja pomoże również stwierdzić, w których rejonach miasta inwestycje mogą przynieść największy efekt ekologiczny oraz gdzie i w jakim stopniu mieszkańcy są gotowi do wprowadzania zmian lub też sami planują zmianę źródła ogrzewania" - podaje magistrat w komunikacie prasowym.

Informacje będą zbierać ankieterzy. Można także podać informacje drogą elektroniczną za pośrednictwem www.app.ekostrateg.com.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE