ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Emilewicz: 200 mln zł na niskoemisyjne technologie ogrzewania domów
08.11.2019r. 12:16

Przeznaczamy 200 mln zł na opracowanie niskoemisyjnych systemów ogrzewania domów - zapowiedziała w piątek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, ogłaszając uruchomienie kolejnego konkursu w ramach tzw. szybkiej ścieżki.
Przeznaczamy 200 mln zł na opracowanie niskoemisyjnych systemów ogrzewania domów - zapowiedziała w piątek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, ogłaszając na konferencji prasowej uruchomienie kolejnego konkursu w ramach tzw. szybkiej ścieżki dla MŚP.

O pieniądze w ramach programu Inteligentny Rozwój mogą ubiegać się firmy i naukowcy, którzy zdecydują się na opracowanie i wdrożenie urządzeń oraz innowacyjnych systemów grzewczych, przyczyniających się do poprawy jakości powietrza.

"Uruchamiamy właśnie program w ramach tzw. szybkiej ścieżki ściśle konsultowaliśmy z przedstawicielami branży kotlarskiej" - powiedziała szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii. Zaznaczyła, że dzięki finansowemu wsparciu wiele firm, m.in. te, które produkowały "kopciuchy", zacznie oferować "ekologiczne źródła ciepła, przyjazne dla środowiska". Mogą to być - jak wskazała - np. pompy ciepła lub kotły na biomasę, fotowoltaikę.

Nowy program tzw. szybkiej ścieżki to wspólna inicjatywa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Wnioski w konkursie można składać od 9 grudnia do końca marca 2020 r., a pierwsze produkty - jak stwierdziła Emilewicz - powinny pojawić się na rynku już pod koniec 2020 roku.
Podkreśliła, że uruchomienie na dużą skalę alternatywnych źródeł ciepła będzie jednym z elementów transformacji energetycznej, którą Polska będzie musiała przejść w najbliższych latach.

Z kolei obecny na konferencji wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Sebastian Skuza wskazał, że dzięki prowadzonym przez rząd działaniom proinnowacyjnym nakłady na badania i rozwój wzrosły w ubiegłym roku o prawie 25 proc. "NCBiR tylko w tym roku na wsparcie innowacji przeznaczyło prawie 6 mld zł" - powiedział. Zaznaczył, że celem tych działań jest "podnoszenie jakości życia obywateli oraz zwiększenie konkurencyjności naszej gospodarki".

Jak zaznaczyła wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Jarosińska - Jedynak, uruchamiany konkurs jest kolejną odsłoną najbardziej popularnego wsparcia prac B+R ze środków Programu Inteligentny Rozwój. Zaznaczyła, że "przedsiębiorcy, konsorcja przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi mogą liczyć na dofinansowanie prac B+R sięgające nawet 80 proc.(mikroprzedsiębiorcy)- 100 proc.(jednostki naukowe).

Minimalna wartość projektu to 400 tys. zł.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: zgryźliwy 08.11.2019r. 17:00
Ciekawe, kiedy zostanie wyeliminowane źródło niesprawiedliwości społecznej polegające na tym, że emeryci w blokach płacą za ochronę powietrza via EC, a nagrody dostają dotychczasowi indywidualni truciciele w zamian za trucie. Jakieś zręby sprawiedliwości społecznej będą wtedy, gdy właściciel domu 300 m2 i dwóch samochodów zapłaci za CO2, dostosowanie do BAT i gospodarcze korzystanie ze środowiska. Zresztą równie łyso to wygląda w stosunku do właściciela domu 300 m2, który jednak piec gazowy kupił, albo buli za prąd do elektrycznej pompy ciepła. Albo dotujemy wszystkich, albo karzemy tylko trucicieli.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 09.11.2019r. 13:10
Zgryźliwy, masz rację podatek powinien być pogłówny, dlaczego bogaci mają płacić na wspólne utrzymanie kraju dużo więcej niż, jak to określasz - emeryci z bloków. Każdy powinien płacić tyle samo, bogaty i biedny. Dlaczego bogaty ma płacić więcej, bo więcej pracuje i jego praca jest więcej warta dla gospodarki? I jeszcze sprawa podatków porśrednich. Zanim bogaty wybudował ten 300 metrowy dom to Vat-u zapłacił, że ho,ho i od tych dwóch samochodów to jeszcze akcyzę, i w paliwie do tych samochodów to też płaci za gospodarcze korzystanie ze środowiska. Może przedstaw Zgryźliwy swoje stanowisko w oparciu o takie spojrzenie na emeryta z bloku i bogatego z 300 m.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE