ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Myślecki: bitwa o nową energetykę rozegra się w sieciach
08.11.2019r. 05:04

Cała bitwa o nową energetykę rozegra się w sieciach i to na niskich i średnich napięciach. Sieci te będą stopniowo podporządkowywane logice sieci informatycznych - powiedział dr Wojciech Myślecki, Przewodniczący Zespołu Nowych Technologii Wytwarzania Energii NCBR, podczas konferencji Europower.

UWAGA - BRAK DOSTĘPU DO INFORMACJI
jesteś niezalogowany (a) lub / i nie wykupiłeś (aś) abonamentu

Pełna treść informacji będzie dostępna tylko dla użytkowników, którzy wykupili odpowiedni abonament.

Aby uzyskać dostęp należy:KOMENTARZE ( 4 )


Autor: zgryźliwy 08.11.2019r. 16:46
To są wypowiedzi człowieka w świecie fantazji. Jaka likwidacja przepływów skrośnych, skoro marzeniem zielonych liberałów jest miedziana płyta, czyli zwiększenie dowolnych przepływów handlowych w dowolnych kierunkach ? A teraz praktyka - to właśnie zielone źródła generują przesyły, z którymi zieloni walczą, szczególnie od wiatraków na północy do Śląska na południu. Małe wiatraki, jako źródła generacji rozproszonej poniosły kompletną klęskę, ponieważ wsk. wykorzystania mocy zainst. 27 % jest znacznie mniejszy od morskich 45 %, co skutkuje o połowę gorszym efektem ekologicznym, więc z małych źródeł zostały tylko panele PV na dachach stodół. Żeby prowadzić działalność informatyczną trzeba te źródła najpierw mieć. Jeśli całość wyłącza się o zachodzie, to co Pan Myślecki chce regulować ? Być może chce regulować moc fotowoltaiki w południe, ale regulować można tylko w dół, więc nie ma chętnych do utraty zarobku. Można też regulować fotowoltaikę z własnych akumulatorów - proszę bardzo, ale na własny koszt, że świadomością, że nie sprzedajemy w południe po cenach korzystnych, tylko ładujemy w magazyn, na którym ponosimy stratę 15 % energii i ... oddajemy w godz. 19:00-21:00 po cenach zbliżonych do porannych, oraz można oddawać w nocy po cenach szmatławych. Inżynierowie zbudowali dobry system energetyczny z bezkonkurencyjnymi źródłami wielkoskalowymi i niskimi stratami przesyłu 1,6 %, tylko politycy ulegają namowom zielonych fantastów i robią wszystko, żeby powstał zły system oparty na źródłach niestabilnych, zawodnych i wywołujących duże przesyły. I jeszcze trzeba z transformacji wyeliminować problemy społeczne - genialne. Zwłaszcza, gdy to transformacja te problemy wywołuje. Genialne, zamykamy np. Rybnik, a ludzie mogą dojeżdżać do Ustki, potem helikopterem na szelf, do stawiania wiatraków, i zero problemów społecznych dzięki "aktywnemu układowi samoregulacji". Zacofanie w systemie ciepłowniczym - dr z choinki się urwał, nie ma obecnie czystszych sposobów ogrzewania na masową skalę jak obecne polskie systemy ciepłownicze. Co prawda UE z nimi walczy wprowadzając BAT i CO2, ale transformacja w ogrzewnictwie dokona się wtedy, gdy indywidualne dzielnice kopciuchowych brudasów zostaną podłączone do bardzo dobrze zreformowanych, posiadających dobre technologie polskich systemów ciepłowniczych. Panie dr Myślecki - ma Pan do dyspozycji zawodowy kocioł redukujący siarkę z 2000 mg do 250 mg/Nm3, i zgodnie z BAT ma przejść z 250 do 200 mg/Nm3. Czy to jest renta zacofania umożliwiająca skok do najnowszych technologii - nie, to jest bezmyślne forsowanie kosztów ogrzewania w stosunku do osób, które rzetelnie za ochronę powietrza płacą. Bo trzeba walczyć z kopciuchami o sprawności 45 %. Za pomocą systemów ciepłowniczych.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 09.11.2019r. 13:25
A czy byłeś kiedyś gdzieś poza śródmieściem? na peryferiach? w miastach powiatowych? i na wioskach?. Tam też ma się wg Ciebie podłączać do sieci ciepłowniczej? odległej o kilkanaście km? Mnie też dziwi, że wyłączana po zachodzie słońca fotowoltaika jest tak mocno wspierana z każdej mozliwej strony a wartościowa i łatwa do przetworzenia energia gazu jest spalana w kotłach zamiast w znacznej części przetwarzać ją na energię elektryczną na miejscu, wg potrzeb, bez przepływów kołowych i wówczas gdy jest potrzebna bo jest łatwa do magazynowania.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 09.11.2019r. 19:33
Oczywiście, masz rację, w obszarach poza możliwościami ciepłownictwa zdalaczynnego to jest inna sprawa. Ale jesteśmy zwierzęciem stadnym i samotników jest mało - w większości mieszkamy jednak w jakichś skupiskach, które można by organizować. Dowolna emisja zorganizowana, np. węglowy kocioł WR5 natychmiast zlikwiduje smog. "Zwykły" kocioł WR5 pozwala wyłączyć kilkaset indywidualnych kopciuchów i mógłby być dobrodziejstwem, ale cóż. Dla likwidacji smogu wystarczy tylko ciągłość procesu spalania i utrzymanie stosunku paliwo powietrze. Wg. zielonych trzeba tysiące elektrycznych pomp ciepła i panele foto, ale ja dodam, że jakieś 2,5 GW rezerwowych elektrowni sterowalnych potrzebnych tylko na szczyt zimowy, normalnie nieopłacalnych i pozostających na rządowym garnuszku.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 10.11.2019r. 08:21
Co to znaczy, że "Zwykły" kocioł WR5 pozwala wyłączyć kilkaset indywidualnych kopciuchów"? Jak miałoby wyglądać takie wyłączenie gdy nie ma sieci ciepłowniczej. Czy taka sieć należałoby wybudować? A po co? Przecież to trudniejsze, czyli droższe niż sieć gazowa, która już ogólnie patrząc obejmuje większy teren niż sieć ciepłownicza. I wcale nie powiedziane, że ogrzewanie z takiej sieci byłoby tańsze. I powtarzam, przy okazji ogrzewania gazem łatwo jest wytwarzać prąd.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE