ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PTEZ przeanalizował obecny stan kogeneracji w Polsce i perspektywy rozwoju
04.10.2019r. 12:12

W siedzibie Ministerstwa Energii odbyła się prezentacja "Raportu o Kogeneracji w Ciepłownictwie" przygotowanego przez Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ). Jego autorzy tłumaczą, że jest to analiza obecnego stanu kogeneracji w Polsce i perspektyw rozwoju - czytamy w BiznesAlert.pl.
Ich zdaniem kogeneracja jest najbardziej efektywnym sposobem wytwarzania energii. Zarówno z powodu oszczędności paliwa pierwotnego, efektywności energetycznej, jak i ze względów środowiskowych. Rozwój kogeneracji przyczynia się do poprawy jakości powietrza i zmniejszenia smogu. Ponadto, mając na uwadze pozytywny wpływ instalacji kogeneracyjnych na bezpieczeństwo dostaw energii oraz konkurencyjność Unii Europejskiej, Polska przyjęła długookresowe ramy regulacyjne, pozwalające na wykorzystanie potencjału kogeneracji w ramach wewnętrznego rynku energii.

- To dobry czas dla kogeneracji, biorąc pod uwagę przyjmowane ostatnio rozwiązania prawne. Uzgodnienie wsparcia dla kogeneracji z Komisją Europejską pozwoli, aby w perspektywie 2028 roku do sektora kogeneracji trafiło 36 mld złotych. To duże wsparcie, ale i duże potrzeby. To dobry sygnał dla Polski również pod względem produkcji czystego ciepła, która przyczyni się do poprawy jakości powietrza - powiedział wiceminister energii Tadeusz Sobel.
Według autorów raportu, kogeneracja powinna być objęta promowaniem i wspieraniem. Pozytywnie odnieśli się do obowiązującego systemu wsparcia. Ich zdaniem ma on stanowić stabilny i długoterminowy mechanizm, stymulujący rozwój kogeneracji w Polsce. Autorzy zaznaczyli, że bez rozwoju rynku ciepła trudno mówić o rozwoju kogeneracji.

Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Energia Ciepła oraz Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych, stwierdził, że dopiero niedawno ciepłownictwo zostało dostrzeżone jako element stabilizujący system energetyczny polski, ale może w znaczący sposób wpływać na poprawę jakości powietrza. - Widzimy potencjał, aby w kogeneracji powstało 5000 MW nowych mocy. To dodatkowe 20 PJ ciepła. Dzisiaj 17 procent produkowanej w Polsce energii pochodzi z kogeneracji. W przypadku ciepła jest to już 70 procent - mówił cytowany przez BiznesAlert.pl Dąbrowski.
BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE