ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Białystok. Poseł złożył wniosek do prokuratury ws. dopłat za ogrzewanie w blokach
05.09.2019r. 15:26

Podlaski poseł Jacek Żalek (PiS) chce, by prokuratura zajęła się sprawą naliczania lokatorom przez spółdzielnie mieszkaniowe wysokich dopłat za ogrzewanie. Stosowny wniosek złożył w czwartek w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku.
Do wniosku dołączona została dokumentacja dotycząca wyliczeń kosztów ogrzewania 130 lokatorów z Hajnówki oraz 40 z jednej z białostockich spółdzielni mieszkaniowych. Osoby te uważają wyliczenia tych spółdzielni za nieprawidłowe i mocno zawyżone. Kwoty w niektórych przypadkach sięgają kilku tysięcy zł.

Przed miesiącem poseł Jacek Żalek (PiS-Porozumienie) zorganizował konferencję prasową, na której apelował do mieszkańców, by zgłaszali mu takie przypadki. Mówił też wtedy, że jest możliwość złożenia jednego, zbiorowego pozwu.

"Te osoby, jak się okazało, to bardzo liczna grupa, która do tej pory była skazana na to, że nie miała wsparcia ani od instytucji państwowych, ani ze strony zarządów spółdzielni" - mówił poseł Żalek na konferencji prasowej przed budynkiem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. Podawał przykłady dopłat sięgających 10-12 tys. zł rocznie, przy niedużym metrażu spółdzielczych mieszkań.

Powołując się na ustawę o prokuraturze i przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, do złożył do prokuratury wniosek o "podjęcie działań prawnych" na rzecz członków dwóch, wymienionych w dokumencie, spółdzielni mieszkaniowych. Poseł przywołał wyrok Sądu Okręgowego w Białymstoku, który po kilku latach procesu prawomocnie orzekł nieważność regulaminu rozliczania kosztów ogrzewania, którego sprawa dotyczyła.

"Zarządy spółdzielni mieszkaniowych, przedstawiając błędne rozliczenia, świadomie wprowadzały w błąd pokrzywdzonych, doprowadzając ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem" - napisał poseł we wniosku do prokuratury. Zwrócił też uwagę na naruszenie przez spółdzielnie przepisów Prawa energetycznego.

"Mając na uwadze uzasadniony interes społeczny oraz dobro pokrzywdzonych, proszę o reprezentowanie zgłoszonych poszkodowanych i podjęcie niezbędnych działań w celu wyegzekwowania od wymienionych spółdzielni naprawienia szkody wyrządzonej sprzecznymi z prawem rozliczeniami" - napisał poseł Żalek. W jego ocenie, są też podstawy do postępowania karnego dotyczącego podejrzeń doprowadzenia spółdzielców do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, wyrządzenia szkody majątkowej i poświadczenia nieprawdy w dokumentach.
Zgodnie z art. 7 Kodeksu postępowania cywilnego, prokurator może żądać wszczęcia postępowania w każdej sprawie, jak również wziąć udział w każdym toczącym się już postępowaniu, jeżeli - według jego oceny - wymaga tego ochrona praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego.

Jak poinformował zastępca szefa Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Paweł Sawoń, niedawno prokuratura ta zgłosiła udział w postępowaniu sądowym z powództwa małżonków - spółdzielców jednej z białostockich spółdzielni - o dopłatę za ogrzewanie. Sprawa zakończyła się ugodą pomiędzy stronami. "Udział prokuratora w przedmiotowej sprawie uzasadniony był jej precedensowym charakterem" - dodał prokurator.

Przyznał, że w toku tej sprawy pojawiły się okoliczności wskazujące na to, że również inni członkowie tej spółdzielni mogli w latach 2009-2016 wnosić zawyżone opłaty za energię cieplną, choć nadpłata nie musiała powstać dla każdego lokalu, bo było to uzależnione m.in. od ciepłochłonności konkretnego budynku oraz usytuowania mieszkania w danym bloku.

"Każdorazowo zasygnalizowany przypadek zaistnienia nadpłaty, zostanie przeanalizowany pod kątem zasadności roszczenia oraz jego właściwego udokumentowania, a także przesłanek udziału prokuratora w postępowaniu cywilnym" - podkreślił prokurator Sawoń. Zwrócił uwagę, że w sprawach dotyczących kosztów ogrzewania przedmiotem sporu są rozliczenia stricte majątkowe, a wśród lokatorów spółdzielni są również osoby, które nie potrzebują kompleksowej pomocy ze strony prokuratora.

"O ile w sprawie ujawnią się okoliczności wskazujące na zasadność podjęcia przez prokuratora działań pozakarnych, takie działania zostaną zainicjowane. Forma ewentualnych działań uzależniona będzie od skali problemu, przy uwzględnieniu wyjątkowości udziału prokuratora w postępowaniu cywilnym o roszczenia majątkowe" - zaznaczył prokurator.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE