ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


REKLAMA
forumcieplaigazu


WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PiS: wniosek o odwołanie szefa MŚ kłamliwy i bałamutny; opozycja: rząd nie walczy ze smogiem
17.07.2019r. 22:59

Wniosek o odwołanie Henryka Kowalczyka z funkcji ministra środowiska jest "kłamliwy, bałamutny i sprzeczny z realiami" - uważa PiS. Posłowie klubów opozycyjnych uważają, że Kowalczyk powinien odejść z rządu m.in. za nieskuteczną walkę ze smogiem.
We środę wieczorem posłowie debatowali nad wnioskiem PO-KO o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa resortu środowiska. Według nich, przez Kowalczyka Polska może stracić 35 mld zł z funduszy unijnych na walkę ze smogiem.

Ministra środowiska broniła Anna Paluch z PiS, która określiła wniosek o jego odwołanie mianem "kłamliwego, bałamutnego, sprzecznego z realiami i niechlujnie przygotowanego". Uzasadnienie jest "całkowicie kontrfaktyczne", a dane i tezy we wniosku "zaczerpnięte z pewnej gazety" - mówiła.

Odnosząc się do zarzutów dotyczących realizacji programu Czyste Powietrze, Paluch podkreśliła, że jest on realizowany od 10 miesięcy, a w tym czasie złożono wnioski o wartości ponad 1,5 mld zł, 30 tys. z nich już rozpatrzono, a beneficjentom wypłacono 40,5 mln zł. Jak dodała, program jest na razie realizowany ze środków krajowych, ale od 2022 r. będzie korzystał z pieniędzy unijnych z nowej perspektywy budżetowej. Na ten cel rząd chce pozyskać ok. 30 mld zł.

Paluch wytknęła też wnioskodawcom, że to za rządów PO-PSL dochodziło do notorycznego przekraczania norm zanieczyszczeń, a Europejski Trybunał Sprawiedliwości potwierdził, iż było to łamanie dyrektywy.

"Klub PiS dziękuje ministrowi Kowalczykowi za kompetentne, rozsądne i uważne, z poszanowaniem partnerów społecznych, sprawowanie funkcji" - podsumowała Paluch.

Krytyczne wobec pracy Kolwaczyka były kluby opozycyjne: PO-KO, PSL-KP, Kukiz'15.

Gabriela Lenartowicz z PO-KO odnosząc się do programu Czyste Powietrze przekonywała, że jest on źle skonstruowany m.in. w kwestii progów, od których wypłacane są najwyższe dotacje dla beneficjentów. "Biednych nie stać, a bogaci nie dostaną" - mówiła.
Przypomniała, że najwyższa 90-proc. dotacja przysługuje właścicielom domów, gdzie dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 600 zł. "Tych ludzi nie stać na podatek od nieruchomości" - zaznaczyła.

Szef PSL-KP Władysław Kosinak Kamysz ocenił, że Kowalczyk nie jest "ministrem środowiska, tylko gruzowiska". W swoim wystąpieniu odnosił się głównie do tego, że - jego zdaniem - rząd PiS w ciągu czterech lat pogrzebał zieloną energię w kraju. "Tania zielona energia wam wadzi, ale ruski węgiel wam nie wadzi" - zaznaczył prezes ludowców.

Zwrócił uwagę, że w ostatnich latach do Polski sprowadzono 30 mln ton węgla z Rosji, a w tym roku to może być 15 mln ton. "Gdzie jest zapowiadane przez was embargo na sprowadzanie rosyjskiego węgla?" - pytał.

Według niego "nową piątką PiS" jest blokada OZE, sprowadzanie do Polski węgla z Rosji, sprowadzanie do kraju odpadów, czy utrata 100 mld zł z UE na walkę ze smogiem.

Józef Brynkus (Kukiz'15) zapowiedział, że jego klub poprze wiosek PO-KO. Zaznaczył, że powodem tej decyzji jest m.in. sposób realizacji programu Czyste Powietrze, które, jak ocenił, "przebiega fatalnie". Według posła, "rząd składa tylko deklaracje, np. dotyczące współpracy z samorządami i na tym sprawa się kończy". Jak ocenił Brynkus, resort "świadomie powstrzymywał swoją decyzyjność, by nie wydatkować funduszy, których nie ma - tak, by przed wyborami zostały pieniądze na programy socjalne PiS".

Negatywna ocena Kowalczyka - mówił Brynkus - wynika też ze sprawy niewyjaśnionych dotąd pożarów składowisk śmieci. Jak ocenił poseł Kukiz'15, resort środowiska "nie podjął dostatecznych działań kontrolnych", a minister "nie dość wyraźnie uczulił swoich podwładnych na tę sprawę" i w rezultacie urzędnicy przerzucają się odpowiedzialnością, zamiast podjąć stosowne działania. Brynkus krytykował też Kowalczyka za brak skuteczności w zwalczaniu ASF oraz niedostateczne, jego zdaniem, działania na rzecz ochrony czystości wód.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE