ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezydent Warszawy: chcemy do 2030 r. obniżyć przynajmniej o połowę emisję CO2
03.07.2019r. 15:42

Chcemy, by Warszawa i inne duże miasta do 2030 r. obniżyły przynajmniej o połowę emisję CO2 - powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. W czwartek Rada Warszawy ma przyjąć uchwałę ws. strategii adaptacji do zmian klimatu, zakładającą m.in. inwestycje w OZE i bezemisyjny transport.
O planach w zakresie przystosowania Warszawy do postępujących zmian klimatycznych prezydent stolicy poinformował na środowej konferencji z udziałem rzecznika ratusza Kamila Dąbrowy oraz przewodniczącego stołecznej komisji ochrony środowiska Marka Szolca.

Jak podkreślał, walka z ociepleniem klimatycznym jest jednym z priorytetów jego prezydentury. "Widzimy w tej chwili, co się dzieje w Polsce, w Europie i na świecie, widzimy te anomalie pogodowe, widzimy niesamowite upały, powodzie, wichury, nawet pojawia się zagrożenie, jeżeli chodzi o dostawy prądu do najważniejszych polskich miast i dlatego trzeba temu jasno przeciwdziałać" - wymieniał, podkreślając, że jego zdaniem rząd "odwrócił się tyłem do tych podstawowych wyzwań, jeżeli chodzi o ochronę klimatu".

"Chcemy do roku 2030 r. obniżyć w dużych miastach przynajmniej o połowę emisję CO2 w porównaniu z początkiem tego wieku. Chcemy, żeby miasta wcielały w życie tego typu rozwiązania, które są przyjazne dla środowiska" - podkreślał Trzaskowski.

Jak poinformował, w czwartek Rada Miasta ma przyjąć uchwałę ws. strategii adaptacji do zmian klimatu. Dokument ten ma wskazywać działania zapobiegające i łagodzące negatywne skutki zmian klimatu, którymi są m.in. anomalie pogodowe. Strategia składa się z czterech głównych elementów, które zakładają inwestycje w odnawialne źródła energii, zieleń miejską oraz transport publiczny, a także walkę o czyste powietrze.

"Chcemy dopłacać i inwestować w OZE, w zeszłym roku dopłaciliśmy do 200 takich projektów, w tym roku już do 1700" - wskazał Trzaskowski.
"Numer dwa to jest kwestia miejskiej zieleni. Ważne, żeby tej zieleni było jak najwięcej. Właśnie mam przy sobie dokument, w którym przekazujemy kolejne 20 ha do lasów miejskich, żeby tych nasadzeń było jak najwięcej" - dodał.

Mówiąc o walce z zanieczyszczeniem powietrza, Trzaskowski wskazał, że priorytetem jest likwidacja miejskich kopciuchów, a także podłączenie jak największej liczby mieszkań pod sieć ciepłowniczą. "Mówimy tutaj o naprawdę poważnych liczbach, bo ok. 4 tysięcy mieszkań będziemy do sieci podłączać" - wskazał.

Odnosząc się do kwestii transportu miejskiego w Warszawie, prezydent stolicy powiedział, że w tej chwili połowa stołecznych środków transportu nie generuje emisji żadnych gazów cieplarnianych. "Chcemy, żeby w najbliższych latach ten współczynnik zwiększył się do 60 proc." - dodał. Poinformował też, że w ciągu najbliższych tygodni miasto podpisze umowę na ponad 100 nowych autobusów elektrycznych.

Trzaskowski podkreślił jednocześnie, że w kwestii klimatu prowadzi rozmowy z innymi europejskimi politykami. "Zależy nam na tym też, żeby było wsparcie bezpośrednio z unijnego budżetu dla miast na tego typu priorytety - z pominięciem rządu, dlatego że my wiemy lepiej, jak te pieniądze wydawać" - wskazał.

"Te cztery elementy, o których mówiłem, są pierwszym krokiem, dlatego że jesteśmy przez cały czas w kontakcie z innymi miastami, jesteśmy w kontakcie z instytucjami europejskimi, ale przede wszystkim jesteśmy w kontakcie z zaniepokojonymi obywatelami" - powiedział prezydent stolicy.

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Roman 03.07.2019r. 17:30
Tak, to bardzo ważne. Chodzi o tę aktywność oraz zaangażowanie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Egon 04.07.2019r. 08:27
P. president nie jest na bieżąco. Dziś rano temperatura jest skrajnie niska jak na początek lipca bo wyniosła 10... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 04-07-2019r. 13:56 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE