ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tauron przygotowuje teasery z ofertą sprzedaży części aktywów ciepłowniczych i wydobywczych
12.06.2019r. 13:37

Tauron ma już wyceny swoich aktywów ciepłowniczych i wydobywczych, prowadzi proces wyboru doradcy i wkrótce prześle teasery dla inwestorów - poinformowało PAP Biznes źródło. Tauron jest gotowy sfinalizować ich sprzedaż, ale pod warunkiem, że znajdą się chętni na zakup całości oferowanych aktywów.


Pod koniec maja Tauron przedstawił aktualizację kierunków strategicznych grupy na lata 2016-2025. Zakłada ona zwiększenie do 66 proc. udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w miksie wytwórczym Tauronu do 2030 roku. Spółka bierze pod uwagę ograniczenie działalności w segmentach górniczym i ciepłowniczym oraz sprzedaż części aktywów.

Tauron poinformował, że w ramach aktualizacji analizowane będą opcje poszukiwania nabywców dla ZG Janina i spółki Tauron Ciepło. Dodatkowo Tauron rozważa sprzedaż udziałów w PGE EJ1 oraz w Elektrociepłowni Stalowa Wola, której jest współwłaścicielem razem z PGNiG.

"Tauron chce szybko mieć jasność, czy znajdzie nabywców chętnych na kupno aktywów ciepłowniczych i wydobywczych. Być może decyzje będą znane w sierpniu, a z pewnością przed wyborami parlamentarnymi. Tauron przygotował już wyceny aktywów, szuka doradcy transakcyjnego i wkrótce prześle na rynek teasery dla inwestorów" - powiedział rozmówca PAP Biznes pragnący zachować anonimowość.

Przedstawiciele Tauronu na niedawnej konferencji prasowej sugerowali, że jest możliwa sprzedaż tylko części oferowanych aktywów. Rozmówca PAP Biznes twierdzi jednak, że w grę wchodzi tylko sprzedaż całości albo do żadnej transakcji nie dojdzie.

Wiceprezes Tauronu Marek Wadowski mówił też niedawno, że Tauron przeanalizuje opcję znalezienia partnera strategicznego dla należącej do Tauron Wydobycie kopalni Janina oraz spółki Tauron Ciepło, który by kupił te aktywa, a jednocześnie kontynuował współpracę z grupą, ponieważ Tauron w dalszym ciągu będzie chciał kupować węgiel z kopalni Janina.
Wadowski poinformował też, że aktualizacja kierunków strategicznych nie oznacza, że decyzje o sprzedaży aktywów już zapadły. Zaznaczył, że Tauron chce zweryfikować, czy taki kierunek byłby dla grupy korzystny i opłacalny.

Na rynku pojawiają się nazwy podmiotów, które mogłyby być potencjalnie zainteresowane taką transakcją. W połowie maja zakup aktywów węglowych od Tauronu wykluczyli prezesi Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Spekuluje się natomiast, że nabywcą mógłby być Węglokoks.

Niedawno prezes PGE Henryk Baranowski mówił dziennikarzom, że gdy na rynek trafią aktywa ciepłownicze wystawione przez Tauron, wówczas PGE zastanowi się, czy stanowią one dla grupy wartość dodatnią. Dodał, że PGE jest zainteresowane każdym aktywem, które pozwoli uzyskać pozytywny wynik z transakcji i wspomóc EBITDĘ grupy.

Zakłady Górnicze Janina są jedną z trzech kopalń należących do Tauron Wydobycie. Pozostałe dwie to Sobieski i Brzeszcze. Zakład Górniczy Janina prowadzi działalność produkcyjną na obszarze górniczym o powierzchni 81,13 km kw. Jest to typowy zakład jednoruchowy, gdzie proces wydobywczo-przeróbczy skumulowany jest w rejonie szybów "Janina".

Z kolei w skład spółki Tauron Ciepło wchodzą Zakłady Wytwarzania Bielsko-Biała, Tychy i Katowice, a także Obszar Ciepłowni Lokalnych, czyli 49 źródeł ciepła o łącznej mocy 160 MWt zlokalizowanych na terenie 11 miast województwa śląskiego, małopolskiego i dolnośląskiego.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Kris 12.06.2019r. 18:49
Tauron ciepło ma zdecydowanie więcej mocy niż 160 MWt. Chyba ze mową jest o jednym zakładzie
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: bilans 12.06.2019r. 22:18
Sądzę że przy wycenie aktywów Tauronu Ciepło będą pamiętać ile pieniędzy wydał Tauron na spłacenie długów np.:PEC... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE