ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tchórzewski: wdrożenie wsparcia dla kogeneracji jednym z priorytetów ME
05.06.2019r. 12:31

Wdrożenie nowego mechanizmu wsparcia dla energii elektrycznej, produkowanej w wysokosprawnej kogeneracji to jeden z priorytetów Ministerstwa Energii - zapewnił w środę minister Krzysztof Tchórzewski. Jak dodał, ME pracuje nad strategią ciepłownictwa.
Jak poinformowało w środę w komunikacie ME, minister w środę na I Kongresie Kogeneracji w Kazimierzu Dolnym mówił m.in., że przed sektorem ciepłownictwa i kogeneracji w najbliższych latach stoi wiele wyzwań związanych m.in. z wymogami środowiskowymi oraz przepisami zawartymi w pakiecie zimowym. "Dlatego pracujemy intensywnie nad Strategią dla ciepłownictwa, którą, mam nadzieję, uda się zaprezentować już wkrótce" - powiedział Tchórzewski.

Ministerstwo podkreśliło, że działania te mają duże znaczenie dla budowy nowych jednostek kogeneracji i rozwoju efektywnych energetycznie systemów ciepłowniczych. Przyczynią się one nie tylko do poprawy jakości powietrza poprzez ograniczenie zjawiska smogu i niskiej emisji, ale i w znaczący sposób wpłyną zarówno na bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do krajowego systemu elektroenergetycznego, oraz ciepła do odbiorców przyłączonych do systemów ciepłowniczych - napisało ME w komunikacie.

Minister podkreślił też znaczenie właściwego wdrożenie nowego mechanizmu wsparcia dla energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji poprzez ustawę o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji oraz pakiet rozporządzeń w tym zakresie. - To jeden z priorytetów Ministerstwa Energii - zaznaczył.
Ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji została w styczniu podpisana przez prezydenta. Ma ona poprawić jakość powietrza oraz zapewnić bezpieczeństwo dostaw ciepła i energii elektrycznej poprzez rozwój wysokosprawnej kogeneracji. Nowy system wsparcia zastąpi system oparty o świadectwa pochodzenia, który wygasł z końcem 2018 r. i polegać będzie na wypłacie odpowiednich premii za wyprodukowanie energii elektrycznej.

Podczas I Kongresu Kogeneracji Tchórzewski został uhonorowany nagrodą "Przyjaciel Kogeneracji" za wkład w działania na rzecz tworzenia ram prawnych i instytucjonalnych dla rozwoju kogeneracji w Polsce.(PAP) Uczestnicy Kongresu podpisali również Deklarację Końcową I Kongresu Kogeneracji. Podkreśla ona znaczenie kogeneracji w polityce energetycznej Polski i Unii Europejskiej oraz określa działania mające przyśpieszyć jej rozwój.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE