ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Świętokrzyskie. Tysięczny beneficjent programu "Czyste Powietrze"
10.05.2019r. 13:30

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach podpisał w piątek umowę z tysięcznym beneficjentem programu "Czyste Powietrze". Na jego realizację województwo świętokrzyskie otrzymało 50 mln zł, z czego 20 mln zł już wydatkowano.
WFOŚiGW w Kielcach realizację programu "Czyste Powietrze" rozpoczął we wrześniu 2018 roku. W ramach programu można otrzymać dofinasowanie m.in. na wymianę starych źródeł ciepła na bardziej ekologiczne, docieplenie budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz instalację odnawialnych źródeł energii. W ciągu ośmiu miesięcy podpisano tysiąc umów na łączną kwotę ponad 20 mln zł.

"Mamy już złożonych blisko 3,5 tys. wniosków, z których tylko cztery zostały rozpatrzone negatywnie. Udało nam się dotrzeć z programem do mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Efekt przyniosły spotkania, które zorganizowaliśmy w każdej gminie regionu" - powiedział podczas konferencji prasowej prezes WFOŚiGW w Kielcach Ryszard Gliwiński.

W piątek w siedzibie funduszu podpisano umowę z tysięcznym beneficjentem programu. Janina Włodarczyk z Łagowa na wymianę starego pieca na bardziej ekologiczny otrzymała dofinansowanie w wysokości 7,2 tys. zł, co stanowi 30 proc. całej inwestycji. "Mieliśmy stary piec, który bardzo dymił i kopcił, a teraz mamy nie tylko ciepło, ale i wygodę. Tam gdzie mieszkamy jest dużo domków jednorodzinnych i czasami nie ma czym oddychać. Mam nadzieję, że za naszym przykładem pójdą inni, to wtedy będziemy mieli czystsze powietrze" - powiedziała PAP beneficjentka programu.
Wartość dofinansowania uzależniona jest od dochodów w rodzinie. Osoby o największych dochodach mogą liczyć na zwrot 30 proc. wartości inwestycji. "W przypadku osób o najmniejszych dochodach, czyli poniżej 800 zł miesięcznie, mogą one liczyć na dofinansowanie w wysokości 90 proc. plus 10 proc. pożyczki, czyli mogą otrzymać finasowanie nawet całej inwestycji. Beneficjenci o największych dochodach mogą też skorzystać z zatwierdzonej przed Sejm ulgi termomodernizacyjnej" - zaznaczył prezes Funduszu.

Z puli 50 mln zł, które województwo otrzymało na realizację programu, pozostało jeszcze 30 mln zł. "Program cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Pod względem liczby podpisanych umów jesteśmy liderem w kraju. Dodam, że na naszym portalu mamy już zarejestrowanych ponad 7 tys. beneficjentów. Dlatego - jestem przekonany - bez problemu wyczerpiemy całą pule przewidzianą na realizację programu, czyli 50 mln zł. Jeśli tak się stanie, to mamy już zapewnienie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, że otrzymamy kolejne środki" - powiedział Gliwiński.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 13.05.2019r. 07:41
Jak zwykle mentalność komunistyczna działa.... przydział środków w zależności od dochodów - ci z małym dochodem... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE