ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MŚ: Wsparcie dla lokalnych ciepłowni
28.04.2019r. 09:02

Pilotażowe programy wsparcia ciepłownictwa ze środków krajowych pomogą sektorowi się modernizować zarówno termicznie, jak i kosztowo - powiedział PAP wiceminister środowiska Sławomir Mazurek. Dodał, że chodzi tu przede wszystkim o poprawę jakości powietrza.
"Rozwój i modernizacja ciepłownictwa jest bardzo dobrym narzędziem do tego, żeby poprawiać jakość powietrza - szczególnie w miastach i w miasteczkach. Resort dostrzega szczególny potencjał ciepłownictwa powiatowego, stąd też program narodowego funduszu ochrony środowiska" - powiedział PAP wiceminister środowiska Sławomir Mazurek o pilotażowym programie "ciepłownictwo powiatowe" Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

"Program pozwoli nam oszacować i sprawdzić, w jaki sposób powinniśmy pomóc modernizować się tym mniejszym ciepłowniom, tak by one dostarczały w sposób jak najbardziej efektywny - nie tylko termicznie, ale także kosztowo - ciepło do mieszkańców. Sprzyja to poprawie jakości powietrza - zmniejsza emisję dwutlenku węgla i pyłów do środowiska" - podkreślił wiceminister.

Program jest skierowany do ciepłowni o mocy poniżej 50 MW, w których przynajmniej 70 proc. udziałów mają samorządy terytorialne. "Chodzi o pobudzenie małych powiatowych ciepłowni - przede wszystkim chodzi nam o te najmniejsze miejscowości do 50 tys. mieszkańców. Tutaj mówimy o 90 proc. polskiego ciepłownictwa" - powiedziała PAP Urszula Zając, dyrektor departamentu energii w NFOŚiGW.

Fundusz przeznaczył na pilotażowy program pół miliarda zł. "To są początkowe środki na bardzo korzystnych warunkach. 30 proc. dofinansowania w formie dotacji, 70 proc. dofinansowania w formie pożyczki, którą można zwrócić w ciągu 20 lat. Można umorzyć tę pożyczkę do 10 proc., nie więcej niż 5 mln zł" - przekazała PAP przedstawiciel funduszu.
Zdaniem Bogusława Regulskiego, wiceprezesa Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, program wsparcia ze środków krajowych daje szanse na modernizacje i rozwój sektora małych, często przestarzałych ciepłowni, które mają problem z pozyskiwaniem funduszy unijnych. "Ciepłownictwo powiatowe jest bardzo ciekawym programem, który jest dedykowany właśnie dla tej grupy. Nieefektywność systemu ciepłowniczego jest barierą w uzyskiwaniu środków pomocowych z Unii na rozwój i modernizację" - poinformował. Według wiceprezesa Izby, unijnych wymogów efektywnego systemu ciepłowniczego nie spełnia 83 proc. systemów ciepłowniczych w Polsce - przede wszystkim tych najmniejszych.

Jak podkreśla resort środowiska, program wsparcia powiatowych ciepłowni jest rozwinięciem innego projektu resortu środowiska - skierowanego do obywateli programu "Czyste powietrze", który dofinansowuje m.in. przyłączenia do sieci ciepłowniczej. "Jesteśmy otwarci na współpracę z samorządami, ale tak, by ona była jak najbardziej efektywna - tym narzędziem jest właśnie wspieranie i rozwój ciepła systemowego szczególnie w tych mniejszych ośrodkach. Te systemy wymagają modernizacji, wymagają rozwoju infrastruktury." Wiceminister Mazurek dodał, że program wsparcia powiatowych ciepłowni daje także szanse na większy udział w sektorze dla odnawialnych źródeł energii i samowystarczalności energetycznej powiatów. "Jeśli to jest źródło geotermalne, to wykorzystujemy geotermię, jak mamy do czynienia z biomasą, czy z innymi źródłami, które w sposób efektywny kosztowo możemy pozyskiwać dla produkcji ciepła w zimie, czy też chłodu w okresie letnim" - zaznaczył Mazurek.

Nabór wniosków do programu "ciepłownictwo powiatowe" trwa od 1 marca br. do 20 grudnia br.

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Zygmunt Parczewski 28.04.2019r. 19:21
To może być dobry program wsparcia, ale pod kilkoma kluczowymi warunkami, a m.in. trzeba wymagać aby modernizacje... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 29-04-2019r. 14:36 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE