ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Mer Helsinek: 1 mln euro nagrody za alternatywę dla węgla w miejskich ciepłowniach
04.04.2019r. 05:36

"Kwota miliona euro dla tego, kto wymyśli rozwiązanie zastąpienia węgla dla celów grzewczych w Helsinkach" - oświadczył mer stolicy Jan Vapaavuori. Od 2029 r. w Finlandii zakazane będzie użycie węgla w energetyce.
Milion euro ma być nagrodą w międzynarodowym konkursie "Helsinki challenge" związanym z zapobieganiem zmianom klimatycznym. Pewne elementy konkursu, który rozpocznie się na jesieni, nakreślił w środę mer Helsinek Jan Vapaavuori podczas międzynarodowego sympozjum poświęconego polityce miejskiej.

Stolica Finlandii, która do produkcji energii cieplnej w dużym stopniu wykorzystuje węgiel, musi znaleźć rozwiązanie, czym zastąpić ten surowiec kopalny w najbliższych latach. Zgodnie z uchwalonym na początku tego roku przez parlament prawem od maja 2029 r. w Finlandii zakazane będzie użycie węgla kamiennego do produkcji energii cieplnej oraz elektrycznej.

Jan Vapaavuori doprecyzował na Twitterze, że zastępujące węgiel rozwiązanie przy ogrzewaniu Helsinek powinno być możliwie zrównoważone i zakładać niewielkie wykorzystanie biomasy.

Mer, zapytany przez fińskie radio Yle, czy kwota miliona euro dla zwycięzcy konkursu jest poważną obietnicą, odparł, że "jest bardzo poważny". "Na wycofanie się z węgla jest tylko 10 lat i jest to szczególnie duże wyzwanie dla miasta wielkości Helsinek" - przyznał. Oszacował przy tym, że konkursowy projekt, dla stolicy zamieszkałej przez ok. 640 tys. mieszkańców, może być "warty dziesiątki, jeśli nie setki milionów euro". Zwycięzcę konkursu ma wybrać międzynarodowe jury złożone z ekspertów.
Obecnie w Helsinkach udział węgla w produkcji energii cieplnej przekracza 50 proc. (w jednej trzeciej wykorzystywany jest gaz ziemny; istotny udział mają też pompy cieplne oraz olej opałowy). Użycie węgla w energetyce generuje też największą część (ok. 45 proc.) zanieczyszczeń powietrza w całej metropolii Helsinek, w której mieszka ponad 1,1 mln osób (łącznie z sąsiadującymi miastami Espoo oraz Vantaa).

W skali całego kraju energetyka węglowa ma ok. 10 proc. udział w produkcji energii. Użycie węgla do wytworzenia energii elektrycznej waha się od ok. 10 do ok. 20 proc., zaś w ciepłownictwie jest na poziomie ok. 25 proc. Węgiel jest do kraju importowany głównie z Rosji.

Największymi źródłami energii dla Finlandii są paliwa pochodzenia drzewnego (ok. 27 proc.), ropa naftowa (23 proc.) oraz energia atomowa (17 proc.). Energia generowana jest także w elektrowniach wodnych oraz wiatrowych. Wykorzystuje się także gaz ziemny i torf.

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: antymonopol 04.04.2019r. 14:59
Jak na skandynawów to coś ci Finowie są mało łebscy. Żeby pozbyć się węgla nie trzeba odkrywać ameryki tylko zrobić... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 16-04-2019r. 19:44 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE