ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rząd przyjął projekt ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji
27.11.2018r. 16:59

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, przedłożony przez ministra energii - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie po posiedzeniu. Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 stycznia 2019 roku.
Rozwiązania zawarte w projekcie - jak podano - mają poprawić jakość powietrza oraz zapewnić bezpieczeństwo dostaw ciepła i energii elektrycznej poprzez rozwój wysokosprawnej kogeneracji (jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła użytkowego w elektrociepłowniach).

W projekcie ustawy zaproponowano zastąpienie obecnego mechanizmu wsparcia energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji (opartego na tzw. systemie świadectw pochodzenia) "efektywnym ekonomicznie" systemem, który ma wspierać budowę nowych mocy wytwórczych w kogeneracji.

Jak podano w komunikacie, system ten ma być oparty w znacznej mierze na procedurze aukcyjnej. Proponowany mechanizm ma gwarantować inwestorom, którzy wygrali w aukcji, stałą premię do ceny energii elektrycznej.

Wsparcie ma być udzielane na 15 lat.

Promowanie energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji ma odbywać się w czterech kategoriach.

Pierwsza z kategorii obejmuje istniejące i zmodernizowane jednostki kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej 1-50 MW oraz małe jednostki kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej do 1 MW (w ramach wniosku o wypłatę premii gwarantowanej).

Druga kategoria dotyczy nowych i "znacznie" zmodernizowanych jednostek kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej 1-50 MW (w ramach aukcji).

Trzecia kategoria ma objąć nowe i "znacznie" modernizowane jednostki kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej powyżej 50 MW (w ramach naboru).
Ostatnia z kategorii dotyczyć ma istniejących i zmodernizowanych jednostek kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej powyżej 50 MW (w ramach wniosku o wypłatę premii gwarantowanej indywidualnej).

Jak podano, wspierane ma być wytwarzanie energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji jedynie w tych instalacjach, które wprowadzą ciepło użytkowe wytworzone w tym samym procesie do sieci ciepłowniczej.

Warunkiem uzyskania wsparcia na energię elektryczną - wytworzoną, wprowadzoną do sieci i sprzedaną - ma być wprowadzanie do sieci ciepłowniczej co najmniej 70 proc. ciepła użytkowego wytworzonego w wysokosprawnej kogeneracji w danej jednostce kogeneracyjnej.

"W przypadku jednostek wprowadzających do sieci mniej niż 70 proc. wytworzonego ciepła - wsparciem objęta będzie energia elektryczna w proporcji odpowiadającej udziałowi ciepła wprowadzonego do sieci w cieple wytworzonym" - podano w komunikacie.

"Warunek współpracy z publiczną siecią ciepłowniczą nie obejmie jednostek o mocy zainstalowanej elektrycznej mniejszej niż 1 MW oraz istniejących i zmodernizowanych jednostek opalanych metanem uwalnianym i ujmowanym przy dołowych robotach górniczych w czynnych, likwidowanych lub zlikwidowanych kopalniach węgla kamiennego (o mocy zainstalowanej elektrycznej do 50 MW)" - dodano.

Obecny mechanizm wsparcia energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji (oparty na tzw. systemie świadectw pochodzenia) wygaśnie z końcem 2018 r. Nowe rozwiązania zawarte w projekcie ustawy mają wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

Polityka energetyczna Polski do 2030 roku zakłada osiągnięcie dwukrotnego zwiększenia produkcji energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji do 2030 roku w odniesieniu do poziomu z 2006 roku.
Zobacz także:

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: ME 27.11.2018r. 23:32
Szkoda, że z systemu zostanie wyciętych lekko licząc 2/3 istniejących (większość niedawno wybudowanych) jednostek... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 28-11-2018r. 10:57 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE