ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Pierwszy budynek wielorodzinny w Szwajcarii przeszedł na offgrid
16.03.2018r. 14:47

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, budynek wielorodzinny, który powstał w Szwajcarii, jest pierwszym na świecie tego typu obiektem, który nie posiada zewnętrznego zasilania w energię elektryczną czy gaz, a jego mieszkańcom w całości udaje się zaspokajać swoje zapotrzebowanie energią wyprodukowaną na miejscu.
Budynek zlokalizowany w Brütten w północnej części Szwajcarii składa się z dziewięciu mieszkań. Jego mieszkańcy wykorzystują energię wyłącznie generowaną ze słońca, bez potrzeby zaopatrywania się w energię elektryczną czy gaz u lokalnych dystrybutorów.

Autorzy projektu chwalą się, że jest to pierwszy na świecie wielorodzinny budynek samowystarczalny energetycznie. Jak definiują to pojęcie?

Monika Sigg z firmy Umwelt Arena Switzerland, która stoi za tym przedsięwzięciem, tak opisuje ten budynek w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl.

- Dla budynku w Brütten Umwelt Arena Switzerland określiła następujące kryteria samowystarczalności energetycznej. Budynek nie ma połączenia z publiczną siecią elektroenergetyczną. Nie wykorzystuje żadnego zewnętrznego źródła energii - ropy, energii elektrycznej, gazu czy drewna. Mieszkańcy wykorzystują tylko tyle energii, ile wyprodukuje budynek, w tym w zakresie mobilności - komentuje Monika Sigg.

Mieszkańcy wprowadzili się już w połowie 2016 r. i jak dotąd nie mieli problemów z niedoborem energii elektrycznej czy ciepła. Ponadto korzystają z samochodów zasilanych wyłącznie energią elektryczną, która jest generowana w budynku, lub gazem, który powstaje przy wykorzystaniu wygenerowanych odpadów.

Osiągnięcie samowystarczalności energetycznej było możliwe dzięki pokryciu dachu i fasad budynku panelami fotowoltaicznymi. Na dachu, w całości wyłożonego fotowoltaiką, zainstalowano moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 79,54 kWp, a moc instalacji umieszczonej na ścianach budynku wynosi 46,96 kWp, co razem daje 126,5 kWp.

Moduły na dachu mają produkować w skali roku około 75 MWh energii elektrycznej, a moduły umieszczone na elewacji - ok. 30 MWh.

Instalacja jest obsługiwana przez falowniki ABB, które wyposażyło budynek również w odpowiednią automatykę.
Jak podkreśla wywodzący się ze Szwajcarii koncern, osiągnięcie pełnej zależności energetycznej było możliwe bez pogarszania komfortu mieszkańców, co jest zasługą wykorzystania technologii pozwalających na zmagazynowanie nadwyżek energii elektrycznej, którą produkują panele fotowoltaiczne, a także dzięki zastosowaniu rozwiązań pozwalających na ograniczenie zużycia energii.

- Mieszkańcy na bieżąco otrzymują informacje o swoim zużyciu energii. W ten sposób mogą aktywnie regulować swoją konsumpcję - tłumaczy portalowi Gramwzielone.pl Monika Sigg z Umwelt Arena Switzerland.

Mieszkańcy budynku w Brütten zużywają przeciętnie 2,2 MWh energii elektrycznej rocznie w przeliczeniu na mieszkanie, wobec średniej, która w Szwajcarii wynosi 4,4 MWh.

ABB zapewnia, że w ciągu godziny panele znajdujące się na budynku są w stanie wyprodukować energię w ilości pozwalającej na pokrycie zapotrzebowania wszystkich dziewięciu rodzin na cały dzień, generując przy tym nadwyżki, z których część jest magazynowana przez baterie litowo-jonowo-fosforowe - łączna pojemność bateryjnego magazynu energii wynosi 192 kWh brutto (Umwelt Arena podaje też wartość 153 kWh netto), a pozostała część jest zamieniana w wodór magazynowany w ogromnych zbiornikach.

- Jeśli nie mamy wystarczającej ilości energii z paneli fotowoltaicznych, a baterie są puste, ogniwo pobiera zgromadzony wodór i produkuje energię elektryczną oraz ciepło. Należy podkreślić, że również magazynujemy ciepło produkowane z pomocą ogniwa - tłumaczy portalowi Gramwzielone.pl Monika Sigg z Umwelt Arena.

Autorzy projektu wskazują, że wszystkie początkowe założenia i wykonane na ich podstawie instalacje w praktyce okazały się trafione i w zupełności zaspokajają potrzeby mieszkańców. Na podstawie pierwszych doświadczeń w eksploatacji konieczne było jedynie usprawnienie produkcji energii i ciepła z ogniwa, które wykorzystuje do tego celu wodór produkowany z nadwyżek energii elektrycznej wytworzonej z paneli fotowoltaicznych.

Dzięki temu zapotrzebowanie dziewięciu rodzin jest w całości zaspokajane ze źródeł odnawialnych przez cały rok, czyniąc ten budynek w 100-procentach niezależnym energetycznie.

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Ciekawski 16.03.2018r. 20:24
A czy można podać w artykule ile kosztowała inwestycja? I skąd mieszkańcy budynku mieli dofinansowanie?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Edmund 17.03.2018r. 15:43
sam zamierzam coś takiego zrobić na bazie lifepo4, tylko nie wiem gdzie to kupić, u nas czy w Chinach..
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Kosmita 19.03.2018r. 09:49
Ludzie byli na księżycu pół wieku temu. W tym kontekście samodzielnie energetycznie domy nie są techniczną rewolucją.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: EndUpowiec 19.03.2018r. 11:32
30 lat temu czytałem opis schroniska górskiego zasilanego silnikiem stirlinga z koncentratorem słonecznycm, pompą... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE