ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gdańsk, Gdynia - instalacja 19 czujników monitorujących powietrze
12.03.2018r. 19:21

Jeszcze w marcu na terenie Gdańska i Gdyni zainstalowanych ma być 19 czujników stale monitorujących poziom najczęściej występujących zanieczyszczeń powietrza. Ich lokalizacje mogą zaproponować mieszkańcy.
Podczas konferencji prasowej w poniedziałek w Gdańsku działacze Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej (FRAG) poinformowali, że w ramach projektu "Trójmiasto oddycha" jeszcze w marcu w Gdańsku i w Gdyni zainstalowanych zostanie 19 czujników mierzących stężenie najczęściej występujących zanieczyszczeń powietrza, czyli pyłu PM2,5 oraz PM10. Obecnie w Gdańsku jakość powietrza monitoruje 15 stacji, w tym pięć akredytowanych i 10 nieakredytowanych, a w Gdyni - tylko trzy.

Sponsorem 15 czujników marki Airly oraz abonamentu na nie na dwa lata jest firma odzieżowa LPP. Naukowym partnerem projektu oraz sponsorem czterech czujników jest Wyższa Szkoła Bankowa (WSB) w Gdańsku. Za realizację projektu na terenie Gdyni odpowiada stowarzyszenie Miasto Wspólne. Inicjatorem projektu jest FRAG.

Prezes FRAG, Karol Spieglanin zwrócił uwagę podczas konferencji, że zgodnie z danymi magistratów w Gdańsku i w Gdyni, w tych miastach wciąż używanych jest ponad 30 tys. pieców, z których większość nie spełnia żadnych norm i można w nich palić "wszystkim". "W Trójmieście jest ponad trzykrotnie więcej pieców niż w Krakowie, co nie może pozostawać bez wpływu na powietrze, którym oddychamy" - argumentował.

Wiceprezes FRAG, Jarosław Paczos zaznaczył, że "badania na terenie aglomeracji prowadzone amatorskimi metodami wykazują w niektórych dzielnicach powtarzające się przekroczenia norm nawet o kilkaset procent". "Problem najlepiej znają mieszkańcy, dlatego to oni wskażą lokalizacje czujników" - mówił. Propozycje przyjmowane są do 19 marca na stronie pod adresem frag.org.pl w zakładce "trójmiasto oddycha".

"Piętnastu wybranym mieszkańcom, instytucjom czy organizacjom po prostu te czujniki damy (...) i w przyszłym tygodniu rozpocznie się montaż pierwszych urządzeń" - tłumaczył Spieglanin. "Jedynym wymaganiem jest możliwość podłączenia czujnika do prądu" - dodał. Ponadto cztery urządzenia skonstruowane na WSB w Gdańsku zostaną umieszczone na Dolnym Mieście.
Profesor Cezary Orłowski, informatyk z WSB podkreślił, że liczba urządzeń badających jakość powietrza na świecie "znacząco rośnie". Ocenił, że jest to "niesłychanie cenna inicjatywa, wpisująca się w podobne inicjatywy realizowane np. w Amsterdamie, Rotterdamie i wielu miejscach na świecie, gdzie organizacje pożytku publicznego, biznes i uczelnie wspierają działania na rzecz budowy takich rozwiązań".

Monika Wszeborowska z LPP wyjaśniła, że zaangażowanie firmy w projekt wynika m.in. z tego, że centrala firmy znajduje się na Dolnym Mieście. "Jest to jedna z tych dzielnic, w której liczba starych pieców jest znaczna i czasem nam to doskwiera" - tłumaczy. Przyznała, że LPP liczy na to, że realizacja projektu przyczyni się do poprawy jakości życia lokalnego społeczeństwa.

Katarzyna Data-Złoch z organizacji społecznej Miasto Wspólne w Gdyni zaznaczyła, że obecnie jakość powietrza w mieście badają trzy stacje pomiarowe. "Jak na 250 tys. miasto liczba raczej bardzo skromna" - dodała.

Spieglanin wyjaśnił, że celem monitoringu jest przede wszystkim "diagnoza problemu" i w zależności od jego wyników będą podejmowane dalsze działania. Paweł Mrozek z FRAG zaznaczył, że "jeśli przypuszczenia co do złej jakości powietrza w nowych miejscach pomiaru potwierdzą się, będziemy zabiegać o przyjęcie uchwały antysmogowej na poziomie województwa, tak jak to miało miejsce w Krakowie". "Dzięki temu w Krakowie w ciągu kilku lat wymienionych zostało prawie 30 tys. piecy, z czego tylko w ub. roku - ponad 6 tys. gdy - dla porównania - w Gdańsku w 2017 r. wymieniono 185, a w Gdyni 92 piece" - argumentował Spieglanin.

Pod koniec stycznia Urząd miasta w Gdańsku poinformował, że o jakości i zanieczyszczeniu powietrza pyłami w mieście informuje bezpłatna mobilna aplikacja ekoGdańsk. Monitoring prowadzony w oparciu o 15 stacji został uruchomiony na prośbę mieszkańców. Podawane są wartości godzinne stężeń pyłu zawieszonego.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE