ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Pomorskie.1 mln zł rocznie oszczędności dzięki termomodernizacji
03.01.2018r. 16:05

Prawie 1 mln zł mniej ma kosztować roczne utrzymanie 41 budynków użyteczności publicznej na Pomorzu dzięki ich kompleksowej termomodernizacji - poinformował urząd marszałkowski. Do atmosfery dostanie się też mniej o ponad 800 ton rocznie dwutlenku węgla.
Do termomodernizacji wytypowano 41 budynków użyteczności publicznej należących do samorządu województwa pomorskiego; prace trwają przy 30 obiektach. "Dzięki kompleksowo przeprowadzonej termomodernizacji budynki nie tylko wyglądają ładniej i nowocześniej, ale zużywają mniej energii i zmniejszają się koszty ich utrzymania" - tłumaczy urząd marszałkowski w przesłanym komunikacie. Podano, że "łączne oszczędności w utrzymaniu wszystkich obiektów przeznaczonych do remontu szacowane są na prawie milion złotych rocznie". Dzięki zastosowanym, nowym technologiom zmniejszy się też emisja dwutlenku węgla do atmosfery. "W całym regionie zanieczyszczeń będzie mniej o ponad 800 ton CO2 rocznie" - podano.

Obecnie trwa modernizacja 30 budynków. Prace mają się zakończyć we wrześniu. Szacuje się, że na ten cel wydane zostanie 21 mln zł, z czego 15 mln pochodzi z RPO na lata 2014-2020, a ok. 6 mln zł - z budżetu samorządu województwa.

Prace modernizacyjne są prowadzone m.in. w siedzibie Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Gdańsku, w budynkach administracyjnych, warsztatowych i socjalno-biurowych Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kartuzach, Chojnicach i Zielinie Miasteckim oraz w obiektach szkolnych i administracyjnych Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych w Gdańsku, Gdyni i Słupsku.

Planowana jest też modernizacja budynków instytucji kultury samorządu województwa pomorskiego, m.in. w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach, w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku oraz w Domu Aktora Teatru Muzycznego w Gdyni.
Jesienią ma się rozpocząć modernizacja pozostałych 11 budynków, m.in. Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku i Słupsku, jednego z budynków na terenie Szpitala Psychiatrycznego na Srebrzysku oraz ośmiu obiektów Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim. Obecnie trwa szacowanie kosztów prac w tych obiektach.

Urząd marszałkowski podkreślił, że "wszystkie wytypowane do remontu budynki były w złym stanie technicznym". Zaznaczył, że duże straty ciepła powodowała stara, nieszczelna stolarka okienna i drzwiowa a ogrzewanie w oparciu o kotły węglowe generowało wysokie koszty zakupu węgla. "Taki sposób ogrzewania powodował również zwiększoną emisję szkodliwych gazów i pyłów do atmosfery" - podano. W ramach modernizacji budynków przeprowadza się m.in. remont bądź wymianę węzłów i systemów ogrzewania, docieplenie ścian zewnętrznych, wymianę lub ocieplenie dachów, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.

Także pomorskie samorządy lokalne modernizują budynki mieszkalne i użyteczności publicznej na swoich terenach. W ubiegłym roku władze samorządowe województwa pomorskiego podpisały umowy z gminami i miastami o dofinansowaniu modernizacji ponad stu budynków m.in. w Gdańsku, Gdyni, Rumi, Władysławowie, Pruszczu Gdańskim, Wejherowie, Kartuzach, Szemudzie, Jastarni, Helu, Pruszczu Gdańskim oraz na terenie powiatów: gdańskiego, wejherowskiego i tczewskiego. Największy projekt o wartości 67,5 mln zł (w tym 27,9 mln zł z UE) będzie realizowany w Gdyni; w mieście do końca 2021 r. zostanie zmodernizowanych 17 budynków użyteczności publicznej, głównie szkół. Łączna wartość planowanych inwestycji dotyczących termomodernizacji wynosi ponad 166 mln zł, z czego dofinansowanie z UE ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 wynosi ponad 84 mln zł.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Ubu Król 03.01.2018r. 16:24
Mirosławie Dadaruś Cię wykończy...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE