ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGE wybuduje moduł ciepłowniczy w elektrowni Rybnik; szacuje koszt przebudowy na 100 mln zł
18.12.2017r. 15:43 18.12.2017r. 13:43

PGE wybuduje moduł ciepłowniczy w elektrowni Rybnik, co umożliwi jej produkcję ciepła w kogeneracji. Szacowane nakłady na realizację inwestycji wynoszą ok. 100 mln zł - poinformowała PGE w komunikacie prasowym.
W poniedziałek w Rybniku zawarte zostało porozumienie, dotyczące współpracy dla zapewnienia ciągłości zasilania w ciepło mieszkańców Rybnika, pomiędzy władzami miasta a spółkami: PGE Energia Ciepła, PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa (operatorem sieci ciepłowniczej w Rybniku) oraz Polską Grupą Górniczą (zarządzającą obecnie elektrociepłownią Chwałowice, lokalnym źródłem energii i ciepła).

W dokumencie spółka PGE Energia Cieplna zobowiązała się do podjęcia prac na rzecz budowy członu ciepłowniczego, zasilanego z dwóch bloków energetycznych Elektrowni Rybnik. Harmonogram realizacji tego projektu ma być znany do połowy marca przyszłego roku. Z kolei firma PGNiG Termika EP zadeklarowała chęć dostosowania miejskiego systemu ciepłowniczego do zmiany kierunku zasilania oraz budowy rurociągu łączącego system z elektrownią. Ponadto PGNiG Termika i PGG podejmą kroki, zapewniające ciągłość dostawy ciepła do kopalni Chwałowice (część kopalni ROW) oraz do dzielnicy miasta pod taką samą nazwą.

Podstawowym celem porozumienia jest zapewnienie od 1 września 2022 r. nieprzerwanej dostawy ciepła dla odbiorców w Rybniku, przyłączonych do miejskiego systemu ciepłowniczego, przy zachowaniu rentowności koniecznych inwestycji w zakresie wytwarzania i dystrybucji ciepła. Ustalono, że w najbliższych dniach powstanie grupa robocza dla sprawnej realizacji zapisów umowy.

- Rybnickie porozumienie to pierwszy i od razu tak znaczący krok w realizacji Strategii Ciepłownictwa Grupy PGE, którą zaprezentowaliśmy zaledwie kilka dni temu. To pierwszy dowód na to, że PGE będzie liderem zmian środowiskowych w sektorze, wspierając samorządy w walce o czyste powietrze
w polskich miastach. Polska to jeden z największych rynków ciepła w Europie i my zamierzamy ten potencjał maksymalnie wykorzystać, tak jak w Rybniku - mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Strony zobowiązały się do realizacji projektu polegającego na budowie modułu ciepłowniczego zasilanego z wyposażonych w układy ciepłownicze dwóch bloków energetycznych w elektrowni PGE w Rybniku. Spółka posiada już wstępną analizę wykonalności projektu modułu ciepłowniczego o mocy szczytowej 100 MW cieplnych.

"Już dziś elektrownia w Rybniku dysponuje nowoczesnymi instalacjami odsiarczania, odazotowania i redukcji pyłów, a produkcja ciepła skorzysta z tych instalacji, które początkowo były instalowane z myślą o produkcji energii elektrycznej. Wstępne wyliczenia efektu środowiskowego wskazują, że dzięki nowej inwestycji umożliwiającej mieszkańcom rezygnację z przydomowych instalacji grzewczych i podłączanie się do miejskiego systemu ciepłowniczego, znacznemu ograniczeniu ulegną emisje tlenków siarki, azotu oraz pyłów w mieście. Podpisane porozumienie pozwoli również w efekcie zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne na poziomie lokalnym" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Energia Ciepła.
Realizacja projektu przez PGE EC będzie możliwa po uzyskaniu zgód organów korporacyjnych spółki.

Według prezydenta Rybnika Piotra Kuczery, poniedziałkowe porozumienie to wstępny, ale ważny krok w kierunku realizacji inwestycji, pozwalającej w przyszłości ogrzewać Rybnik ciepłem z miejscowej elektrowni.

"Deklarowana współpraca jest idealnym rozwiązaniem dla Rybnika - producentem węgla w regionie jest Polska Grupa Górnicza, właścicielem sieci ciepłowniczej w Rybniku jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Termika, a rybnicka elektrownia, producent energii, została przejęta przez Polską Grupę Energetyczną. Wszystkie trzy podmioty to spółki Skarbu Państwa; miasto również jest gotowe do współpracy" - powiedział prezydent.

"W granicach przewidzianych prawem i w ramach realizacji swoich kompetencji będziemy wspierać działania pozostałych stron. Myślę tutaj o pomocy przy pozyskiwaniu stosownych uzgodnień, decyzji i pozwoleń, wspieraniu działań przedsiębiorstw zmierzających do likwidacji niskiej emisji poprzez przyłączenie budynków do systemu ciepłowniczego czy wspieraniu starań o uzyskanie dofinansowania w ramach programów pomocowych" - dodał Kuczera.

We wrześniu tego roku, odpowiadając na pytanie poselskie, wiceminister energii Andrzej Piotrowski ocenił w Sejmie, że Elektrownia Rybnik po przeprowadzeniu stosownych inwestycji może zyskać możliwość dostarczania ciepła na lokalny rynek.

W ubiegłym tygodniu PGE przedstawiła strategię ciepłownictwa dla grupy na lata 2018-2023 z perspektywą do 2030. Kluczowe cele strategii to zarządzanie sieciami ciepłowniczymi w co najmniej 2/3 lokalizacji PGE Energia Ciepła do roku 2023, budowa 1000 MW nowych mocy elektrycznych w kogeneracji do 2030 roku, wzrost udziału paliw niskoemisyjnych w miksie paliwowym PGE Energia Ciepła do 50 proc. do 2030 roku oraz redukcja wydatków remontowych źródeł wytwórczych o 10 proc. do roku 2023 w stosunku do 2017 roku.

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Energetyk 50 18.12.2017r. 15:54
Brawo PGE. Powodzenia.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Pomysłowy Dobromir 18.12.2017r. 18:01
Głupi Francuzi ma ten oczywisty pomysł nie wpadli, czy jest dodatkowy haczyk?
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 19-12-2017r. 10:07 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE