ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

NFOŚiGW: sieć ciepłownicza efektywniejsza, niż wymiana kotłów w domach
05.12.2017r. 14:03

Rozwój sieci ciepłowniczych jest zdecydowanie bardziej skuteczny w walce ze smogiem, niż wymiana indywidualnych palenisk w domach - podkreślił prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierz Kujda. Do 2020 r. na poprawę jakości powietrza NFOŚiGW wyda 10 mld zł.
"Sieć ciepłownicza i elektrociepłownia to najlepszy sposób walki ze smogiem. Są one wielokrotnie bardziej efektywne niż wymiana kotłow indywidulanych w domach jednorodzinnych" - przekonywał Kujda na wtorkowej konferencji w Krakowie.

Przypomniał, że Narodowy Fundusz przeznaczył na modernizację sieci ciepłowniczej w Krakowie w formie dotacji i pożyczek blisko 500 mln zł.

Największym projektem jest modernizacja i budowa nowej sieci ciepłowniczej, którą realizuje krakowski MPEC.

Kwota dofinansowania z NFOŚiGW to ponad 420 mln zł. W ramach tej inwestycji wyremontowano już ponad 130 km sieci ciepłowniczej, a kolejnych ponad 100 km ma powstać. Zainstalowanych zostanie też blisko 2 tys. węzłów cieplnych co przyczyni się do istotnego ograniczenia emisji CO2 oraz pyłów.

Szef krakowskiego MPEC Jan Sady wyjaśnił, że dzięki inwestycji 35 tys. mieszkań zostanie podłączonych do sieci. Pozwoli to ponad 100 tys. mieszkańców korzystać z miejskiej sieci ciepłowniczej. Obecnie z sieci ciepłowniczej w Krakowie korzysta ok. 65 proc. mieszkańców tego miasta.

Jak dodał, spółka rocznie inwestuje ok. 60 mln zł. Rocznie usuwanych jest też 700 domowych kotłów węglowych.
Spółka poinformowała, że inwestycje prowadzone przez MPEC w latach 2002-2017 spowodowały podłączenie do sieci ciepłowniczej blisko 400 budynków, likwidując 4,5 tys. osiedlowych kotłowni węglowych. Zlikwidowano też ponad 23 tys. piecyków gazowych.

Kolejną inwestycją, która ma pomóc w walce ze smogiem w Krakowie będzie m.in. instalacja odazotowania spalin, która zostanie zainstalowana w ciepłowni zarządzanej przez EDF. Wartość projektu to blisko 100 mln zł, z czego ponad 58 mln to pożyczka ze środków NFOŚiGW.

W poprzedniej perspektywie finansowej, czyli w latach 2007-2013 w ramach środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na inwestycje prośrodowiskowe, których beneficjentem była m.in. Elektrociepłownia Kraków, Fundusz przyznał ponad 88 mln zł dofinansowania. W obecnej perspektywie (2014-2020) na inwestycje służące efektywnej dystrybucji ciepła czy na rozwój sieci ciepłowniczych w Krakowie Narodowy Fundusz przeznaczył już ponad 366 mln zł dofinansowania.

Na termomodernizację budynków poszło z kolei ponad 62 mln zł.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na inwestycje prośrodowiskowe wydaje rocznie od 5 do 6 mld zł. Od 1989 roku do końca 2016 Fundusz podpisał z beneficjentami ponad 30 tys. umów. Wartość zrealizowanych i realizowanych inwestycji to 144 mld zł. Od 1989 roku na wsparcie proekologicznych inwestycji fundusz wydał 68 mld zł (41 mld zł ze środków krajowych i 26,9 mld zł ze środków zagranicznych.

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Były akcjonariusz 06.12.2017r. 07:56
W Krakowie właścicielem elektrociepłowni - nie żadnej ciepłowni - jest oficjalnie, już od ponad 3 tygodni PGE a nie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jurekk 06.12.2017r. 14:42
Tyle kasy wydali nie wiadomo na co, bo smog jest coraz większy a pieniądze zmarnowane.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cytaty 06.12.2017r. 17:30
w każdym mieszkaniu jeden kociołek...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE