ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Badanie: 6 proc. Polaków nie przejmuje się smogiem
30.11.2017r. 12:15

Aż 94 proc. Polaków zauważa problem smogu w Polsce, jednak inaczej na niego reaguje. Co piąty zapytany śledzi alerty smogowe i zmienia swoje zachowania, jeśli poziom smogu jest wysoki. Czterech na 10 Polaków sprawdza alerty, ale nie reaguje na nie.
Co trzeci nie śledzi alertów, ale uważa, że smog jest problemem, szczególnie zimą.

To wyniki badania "Wiem, czym oddycham, czyli Polacy o smogu", przeprowadzonego w listopadzie przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia, na zlecenie firmy Aviva, na próbie 955 osób.

Najbardziej stanem powietrza interesują się mieszkańcy regionów, które mają z nim największy problem - województw śląskiego i małopolskiego. 29 proc. mieszkańców Śląska i 25 proc. Małopolski jest na bieżąco z doniesieniami smogowymi i zmienia swoje zachowania, jeśli prognozy nie są dobre.

Wysoka jest również wiedza o konkretnych chorobach, które nasila smog. Według 86 proc. respondentów są to choroby układy oddechowego, jak astma, zapalenie oskrzeli czy przewlekła obturacyjna choroba płuc; niemal połowa zapytanych wskazuje na alergie, a 42 proc. na choroby układu sercowo-naczyniowego, takie jak miażdżyca czy zawał serca.

Smog znalazł się w grupie pięciu głównych czynników, wskazywanych jako najbardziej szkodliwe dla zdrowia. Listę otwiera stres, na który wskazała połowa badanych. Na drugim miejscu znalazł się brak aktywności fizycznej - 46 proc., na trzecim palenie tytoniu - 45 proc., potem złe odżywianie - 42 proc. i smog - 33 proc., który jest przed nadużywaniem alkoholu - 31 proc.

"Badania naukowe i dane epidemiologiczne jednoznacznie wskazują, że przebywanie w środowisku o zwiększonym poziomie zanieczyszczeń powietrza istotnie wpływa na rozwój i dynamikę chorób, m.in. układu oddechowego i sercowo-naczyniowego" - powiedział komentując badania dr Piotr Dąbrowiecki. "Według najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska, w Polsce z tego powodu umiera przedwcześnie ok. 50 tys. osób, co stanowi aż 10 proc. wszystkich przyczyn zgonów w naszym kraju. Co więcej, z powodu ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza umiera ok. 10 razy więcej Polaków niż w wyniku wypadków drogowych, o których tyle się mówi publicznie" - dodał.
Tylko 6 proc. zapytanych odpowiedziało, że w ogóle nie przejmuje się smogiem. Większość - 61 proc. - sprawdza, jakim powietrzem oddycha. Z tego 20 proc. regularnie śledzi alerty smogowe i jeśli poziom smogu jest wysoki, zmienia swoje zachowania. 41 proc. badanych czasem sprawdza doniesienia, ale nie zmienia swoich zachowań. Natomiast co trzeci zapytany w ogóle nie śledzi raportów smogowych, ale przyznaje, że smog w zimie jest problemem.

Zmianę zachowań podczas smogu najczęściej deklarują osoby od 25 do 34 roku życia. Im większe miasto, tym bardziej świadomi i skłonni do reakcji są jego mieszkańcy - to 25 proc. badanych w miastach 200-500 tys. mieszkańców oraz 28 proc. w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców.

Wyższy odsetek ankietowanych, którzy śledzą alerty i na nie reagują - 22 proc. - jest wśród osób aktywnych fizycznie na powietrzu, podczas gdy wśród domatorów tylko 13 proc. Co trzeci ankietowany w razie alertu smogowego nie wychodzi z domu, 29 proc. zapytanych nie wietrzy mieszkania, a 28 proc. rezygnuje z biegania, jazdy na rowerze, nordic walking czy innych aktywności na powietrzu. Co piąty ankietowany w takiej sytuacji rezygnuje ze spaceru z dzieckiem. 28 proc. ankietowanych nie wyjeżdża na weekend, urlop czy ferie do miejscowości, gdzie poziom smogu jest wysoki.

Statystyki dotyczące jakości powietrza w Polsce są alarmujące. Aż 33 z 50 miast w UE o największym stężeniu zanieczyszczeń powietrza to polskie miasta. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w kategorii zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi PM10 i rakotwórczym benzo(a)pirenem, nasz kraj zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w Europie.

Badanie "Wiem, czym oddycham, czyli Polacy o smogu" zrealizowano metodą wspomaganych komputerowo wywiadów indywidualnych (CAWI) na próbie 955 respondentów w dniach 21-26 listopada br.

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: daleki mazowszanin 30.11.2017r. 14:15
Zawsze reaguję:Jezus - Maria na pomoc.I tyle(czasem opieprze sąsiada jak puszcza dymy).
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ec 01.12.2017r. 10:24
Ja też reaguję - robię zdjęcia. Mam taki folder pt DYMY!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 01.12.2017r. 13:38
Mam wrażenie ,że głupi lobbing przeciwko węglowi w Polsce to efekt działalności ruskiej agentury wpływu - bardzo... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE